7 laborérték, ami pajzsmirigyzavart jelezhet: jól kezelhető betegség is állhat a háttérben
A pajzsmirigy zavarait több laboreredmény jelzi, nem elég a TSH-t megnézetni.
A pajzsmirigy rendellenes hormontermelése, így alul- és túlműködése is számos kellemetlen tünettel jelentkezik, betegség gyanúja esetén a szakorvos kivizsgálás elmaradhatatlan.
A szervet érintő betegségek többségében gyógyszerrel és életmódváltással jól kezelhetők, amellyel elkerülhetők a szövődmények, és hosszú távon javítható az életminőség. A pajzsmirigybetegség gyanúját megerősítheti a laborvizsgálat, amelyet követően az endokrinológus szakorvos ultrahangos vizsgálatot is javasolhat.
TSH
A laborvizsgálatok során első körben szinte mindig a thyreoidea- azaz pajzsmirigy-stimuláló hormon szintjét vizsgálják meg. A hormon az agyalapi mirigyben termelődik, ám a pajzsmirigy működését serkenti, továbbá fokozza a jódfelszívódást.
A TSH normálértéke 0,300-4,200 mU/L. Amennyiben a szerv hormontermelése lecsökken, az ellensúlyozáshoz több TSH-t kezd termelni a szervezet, és fordítva: ha a pajzsmirigy több hormont termel, a TSH szintje csökken le. Ám ez az érték önmagában nem elegendő a diagnózis felállításához.
T3, T4 hormonok
A TSH-szinthez kapcsolódóan változik tehát a pajzsmirigy hormontermelése: a szervben termelődő T3, azaz trijódtironin és T4, azaz tetrajódtironin. A T3 és a T4 hormonok részt vesznek az anyagcsere szabályozásában, a fehérjeszintézisben, de az idegrendszer működésére is hatnak, ezért kellemetlen, esetenként súlyos tünetekkel jár a rendellenes termelődésük.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A három érték együttesen már átfogóbb képet adhat a pajzsmirigy működéséről. A T3 normálértéke 2,4-6,3 pmol/L, míg a T4 normálértéke 12-22 pmol/L, szükség esetén pótlásuk gyógyszeres úton megoldható.
ReverzT3
A fenti három érték a legtöbbet vizsgált hormon, ám a probléma felderítése érdekében a pajzsmirigypanel keretében sor kerülhet a reverzT3-szint ellenőrzésére is. Rendes esetben ugyanis a T4 hormonból aktív T3 keletkezik, ám előfordul, hogy hibás, inaktív formában termelődik, és reverz T3, azaz rT3 lesz belőle.
A reverz T3 az aktív T3 hormon sejtekbe épülését akadályozza meg olyan módon, hogy gyakorlatilag a helyükre lép, azonban ez nem képes beépülni. Amennyiben a T3 hormonnál több keletkezik belőle, a pajzsmirigy-alulműködés tünetei lépnek fel.
Anti-TPO
A pajzsmirigypanelen belül az anti-TPO, azaz tireo-peroxidáz elleni antitest szintjének vizsgálatára is sor kerülhet. A TPO enzim antitestei a hormonok szintézisét akadályozzák, így a szervezetben ugyancsak kevesebb pajzsmirigyhormon lesz jelen, és az alulműködés tünetei jelennek meg.
TRAK
A tágabb pajzsmirigypanel mutatja meg a TRAK, azaz a TSH-receptor elleni autoantitestek szintjét is, amely autoimmun eredetű pajzsmirigybetegség, például Graves-szindróma esetén okoz elsősorban eltérést. Ezek az antitestek a TSH-hoz hasonlóan stimulálják a pajzsmirigyet, ám a hormonrendszer megfelelő szabályozásának hiánya miatt túlműködés alakul ki a szervezetben.
Anti-TG
Ugyancsak ritkán vizsgált érték, de alaposabb képet ad a hormonháztartásról az anti-TG autoantitest, vagyis a tireoglobulin-ellenes antitest szintje, amely a T3 és a T4 hormonok szintéziséhez szükséges hormon működését akadályozza. Autoimmun eredetű betegségek, így Graves-szindróma és a Hashimoto-betegség esetén nő meg a szintje.
A pajzsmirigy-rendellenesség első jelei
Sokszor az arc is megmutatja, hogy probléma van a pajzsmirigy működésével.
Megváltozik az arc a betegségtől: mi mutatja, hogy a pajzsmiriggyel komoly baj van?
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
- pajzsmirigy
- pajzsmirigy alulműködés
- pajzsmirigy túlműködés
- autoimmun betegség
- laborlelet
- laborvizsgálat
- laborérték
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- pajzsmirigy