Hidegek a kezeid nyáron is? Gyakori, de kezelhető betegség állhat a hátterében
A folyton hideg végtagok, a hajhullás és a súlygyarapodás is jelezhet pajzsmirigybetegséget.
A pajzsmirigy megfelelő működése alapvető fontosságú a test és az agy funkcióihoz, a túl kevés és a túl sok hormon termelődése egyaránt súlyos következményekkel jár. Az alulműködő pajzsmirigy több jellemző tünettel is jár, amelyeket ismerni kell a mielőbbi kivizsgáláshoz és diagnózisállításhoz.
A pajzsmirigyhormon alultermelődésének hátterében gyakran a jódszegény életmód áll, ám esetenként kiválthatja autoimmun betegség, amelynek során az immunrendszer a saját pajzsmirigysejteket is pusztítja. De egyes gyógyszerek mellékhatásaként, illetve az agyalapi mirigy zavara, izotópos kezelés, pajzsmirigyműtét, sugárkezelés is okozhatja.
Pajzsmirigy-alulműködés tünetei
A pajzsmirigy-alulműködés gyakran jár általános tünetekkel, mint a gyengeség, a folyamatos fáradtságérzet, a hangulatingadozás és az idegesség, rossz közérzet, amelyek más betegségek során is fellépnek, ezért önmagában nem könnyű diagnosztizálni, több tünet együttes fellépése viszont már gyanúra ad okot.
A betegségről gyakran árulkodnak a télen-nyáron hideg végtagok, az alvászavar, a dekoncentráltság, az indokolatlan és nagymértékű elhízás és az anyagcsere zavarai. Szembetűnő jel lehet a nyak duzzanata. Együtt járhat székrekedéssel, de hajhullással, bőrszárazsággal, pulzuscsökkenéssel, menstruációs zavarokkal, a libidó csökkenésével, szélsőséges esetben akár meddőséggel és vetéléssel is járhat.
Pajzsmirigybetegség kezelése
A gyakori betegség gyógyszeres úton, hormonpótlással és megfelelő életmóddal, a szükséges tápanyagokban gazdag étrenddel, esetenként a jód pótlásával kezelhető, mivel azonban utóbbi bizonyos esetekben gyulladást okozhat, nagyon fontos endokrinológussal egyeztetni a kezelési módot és a kísérő diétát.
Gyorsteszt a pajzsmirigy-alulműködéshez
Mind a diagnózishoz, mind a kezelés sikerességének ellenőrzéséhez szükséges a thyreoideastimuláló, azaz pajzsmirigyserkentő hormon, a THS-szint mérése, amelyhez akár otthoni teszt is kapható.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A TSH-szint normál tartománya 0,3-4,2 mU/L, ennél magasabb érték pajzsmirigy-alulműködést, ennél alacsonyabb szám pedig túlműködést jelent. Az eltérő érték önmagában nem elégséges jele a betegségnek, ilyen esetben azonban feltétlenül orvoshoz kell fordulni.
A TSH mellett a diagnózishoz szükséges megnézetni a trijódtironin- és a tetrajódtironin-, vagyis a T3- és T4-szintet, és az endokrinológus további ultrahangos vizsgálatra is beutalhat már az első körökben, esetleg később izotópos vizsgálatra.
A kezeletlen megbetegedés növeli a szívbetegségek, a szívritmuszavar, a depresszió és a meddőség kockázatát. Bár a pajzsmirigybetegség teljesen nem gyógyítható, a megfelelő kezeléssel teljesen tünetmentessé tehető, és a szövődmények is elkerülhetők, így az életminőséget nem fogja rontani.
A jód felszívódását gátló ételek
Hiába nagyon egészségesek, néhány étel akadályozhatja a jód megfelelő felszívódását. Jódhiányos pajzsmirigybetegség esetén ezért minimálisra kell csökkenteni bevitelüket.
Pajzsmirigyeseknek nem ajánlottak: 10 étel, ami a gátolja a jód felszívódását
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
- pajzsmirigy
- pajzsmirigy alulműködés
- tünetek és betegségek
- otthoni gyorsteszt
- hormonális zavar
- jód
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- pajzsmirigy
- tünetek és betegségek
Megváltozik az arc a betegségtől: mi mutatja, hogy a pajzsmiriggyel komoly baj van?
- pajzsmirigy
- pajzsmirigy túlműködés