Gyógyulhat spontán a pajzsmirigybetegség? Mindenki arra kíváncsi, meddig kell gyógyszert szedni
A terápia egyénre szabott, alulműködésnél és túltermelésnél is más a helyzet.
A pajzsmirigybetegségben szenvedők nagy része gyógyszeres terápiára szorul, melynek hatását rendszeresen ellenőrizni kell.
A pácienseknél gyakran felmerül a kérdés, hogy vajon életük végéig kell-e a tablettákat szedni, vagy egy idő után leállhatnak velük? A kérdést dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája válaszolja meg.
Nem mindig van szükség gyógyszerre
A pajzsmirigybetegségnek több formája is van, melyek lehetnek a hormontermeléssel, illetve a szerv szerkezetével és méretével kapcsolatosak. A pajzsmirigyzavarok gyakran érintik a T3 és a T4 hormon termelését, de vannak olyan állapotok, melyek nem befolyásolják a mirigy működését. Ilyenkor nem indokolt a gyógyszeres kezelés, csupán gyakoribb kontroll és laborvizsgálat szükséges.
Ezzel szemben pajzsmirigy alul- és túlműködés esetén fontos a gyógyszeres terápia, hogy szabályozni lehessen a kóros értékeket. Ha ez valamiért nem lehetséges, vagy nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, akkor akár műtétre vagy izotópkezelésre is sor kerülhet, főleg strúma okozta pajzsmirigy-túlműködésnél.
Meddig kell szedni a gyógyszert?
Az, hogy kinek mennyi ideig van szüksége gyógyszeres kezelésre, az egyéni, ám sok esetben élethosszig tartó terápiára van szükség. Vannak kivételek, mint például a terhesség utáni, vagyis a postpartum thyreoditis, ami akár spontán is gyógyulhat. De ilyen a pajzsmirigy átmeneti gyulladása, mely meglehet, csak egy kis ideig okoz fokozott hormontermelést.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Autoimmun pajzsmirigy-túlműködés, vagyis Graves-Basedow-kór esetén van nagyobb esély a gyógyszeres kezelés bizonyos idő után történő elhagyására. Utána is gyakori ellenőrzés javasolt, mivel a betegség könnyen kiújulhat. Ha a túlműködést göb, illetve a mirigy megnagyobbodása okozza, úgy műtétre vagy izotópkezelésre is sor kerülhet. Ha a beteg pajzsmirigyének nagy része eltávolításra kerül, akkor indokolt az élethosszig tartó hormonterápia.
Pajzsmirigy-alulműködés esetén azonban a beteg élete végéig gyógyszeres kezelésre szorul, kivéve a szülés utáni pajzsmirigyzavart, ami nemcsak túlműködésben, de alulműködésben is megnyilvánulhat. Ez rendszerint egy-másfél év múlva rendeződik, ám, ha nem, akkor élethosszig kell alkalmazni a hormonpótlást.