Kihullik a szemöldök és a haj: a pajzsmirigyzavar furcsa tünetei
A pajzsmirigy működési zavaráról testszerte érkeznek jelzések - A vérkeringéstől kezdve az idegrendszeren át szinte mindenre hatással van.
Szapora szívdobogásérzés, testsúlyváltozás, rekedtség, alvászavar. Tünetek, amelyek előfordulásakor - főként, ha halmozottan jelentkeznek - érdemes pajzsmirigybetegségre gyanakodni és felkeresni egy szakorvost.
Lehetséges, hogy valójában csak kimerültségről van szó, amelyet pihenéssel lehet orvosolni, de ha a pajzsmirigy rendellenes működése okozza a panaszokat, akkor szakorvosi kezelésre is szükség lehet.
Mit kell tudni a pajzsmirigyről és a működési zavarairól?
- A pajzsmirigy a pajzsporc előtt, annak két oldalán, a nyakon található. Működését az agy irányítása alatt álló agyalapi mirigy szabályozza, hatással van többek között a központi idegrendszerre, a keringésre, anyagcserére és a növekedésre is - mondta dr. Pusztai Péter, a Budai Egészségközpont endokrinológus szakorvosa.
- A működésében zavart okozhat például egy fertőzés, gyógyszeres kezelés vagy egyéb, autoimmun betegségek, amelyek miatt alul- vagy túlműködés léphet fel. A szakorvos képalkotó diagnosztikával - vagy szükség esetén biopsziával - állapítja meg a betegség típusát, a kiváltó okoktól függően pedig gyógyszeres kezelést, műtéti beavatkozást vagy radiojód-kezelést rendelhet el - tette hozzá.
Hogyan hatnak a pajzsmirigyhormonok a szervekre és a szövetekre?
Energiaforgalom - az alap-energiaforgalom az oxigénfogyasztással jellemezhető. A pajzsmirigyhormonok hatására a szervezet oxigénfogyasztása nő - az alap-energiaforgalom magasabb lesz - nő a hőtermelés.
Keringés - közvetlenül a szívizomsejtekre hatnak, emiatt nő a perctérfogat, nő a pulzustérfogat, és nő a szívfrekvencia.
Központi idegrendszer - az idegsejtek és azok kapcsolatainak kialakulásáért felelősek, hiányuk mentális és idegrendszeri visszamaradottságot okozhat. A már kifejlett idegrendszerben az idegi reflextevékenységet, a reakcióidőt, a mozgás koordinációját és a szellemi funkciókat szabályozzák.
Növekedés - befolyással vannak a növekedésihormon-termelődésre és annak hatékonyságára.
Bőr- és kötőszövet - hiányukban a sejtközötti teret kitöltő anyagban lévő fehérjék mennyisége növekszik, szövetköztifolyadék-felszaporodás - ödémához hasonló eltérés - jelenik meg.
A pajzsmirigyzavarok tünetei
- A pajzsmirigy-túlműködés jellegzetes tünetei a kidülledt szem, szapora szívdobogásérzés, duzzadt nyak, fogyás, idegesség, izzadékonyság, alvászavar, hajhullás. Gyógyszeres vagy izotópos kezeléssel, szükség esetén műtéttel kezelhető.
- Pajzsmirigy-alulműködés esetén leggyakoribb panasz a gombócérzés, nyaki fájdalom, rekedtség, testsúlynövekedés, széklethabitus-változás, többek között székrekedés, a testszőrzet vesztése - először a szemöldök külső harmada, majd hajhullás - és bőrszárazság. Az alulműködés megfelelő kezeléssel és ellenőrzéssel teljesen tünetmentessé tehető.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- A pajzsmirigy gyulladásos betegsége lehet akut, ebben az esetben fertőzés, sugárterápia vagy gyógyszer okozza a panaszokat. Szubakut pajzsmirigygyulladás hátterében többnyire valamilyen vírusos fertőzés vagy autoimmun betegség áll. Ez lehet csendes lefolyású, amely általában nem okoz erőteljes tüneteket, de bizonyos típusa hirtelen fellépő, erős panaszokat okozhat. Krónikus pajzsmirigygyulladás hátterében az általában pajzsmirigy-megnagyobbodással járó Hashimoto-betegség - amely egyben egy autoimmun betegség is -, illetve a pajzsmirigy csökkent működésével járó Riedel-strúma, azaz vaskemény strúma állhat. A szakorvos a pajzsmirigybetegségeket ultrahanggal, CT-, SPECT-CT- és MR-vizsgálatokkal, biopsziával, laborvizsgálattal, valamint a tisztázatlan okú pajzsmirigy-túlműködés esetén izotópdiagnosztikával állapítja meg, és a diagnózis után megkezdődhet a betegség gyógyszeres, hormonterápiás vagy egyéb kezelése - tette hozzá a doktor úr.
Pajzsmirigyeseknek nem ajánlottak: 10 étel, ami a gátolja a jód felszívódását
Teljesen kizárni őket nem szabad az étrendből, de betegség esetén körültekintően kell bánni velük.
Pajzsmirigyeseknek nem ajánlottak: 10 étel, ami a gátolja a jód felszívódását
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
- pajzsmirigy alulműködés
- pajzsmirigy túlműködés
- tünet
- idegrendszer
- növekedés
- hormon
- agyalapi mirigy
- keringési zavar
- fertőzés
- probléma
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- gyógyszer
- autoimmun betegség
A pajzsmirigyzavar nem mindig hormonális probléma - Ezért van, hogy nem válik be a gyógyszer
- gyógyszer
- pajzsmirigy
Tünetmentes is lehet a pajzsmirigygyulladás - Ezek a legfontosabb vizsgálatok
- radioaktív
- csernobil