Pajzsmirigyzavar gyerekeknél: nagyon fontos a tüneteket időben felismerni
A gyerekkori pajzsmirigy alulműködési zavarai többek közt a testsúlyra is kihatnak.
A pajzsmirigyzavarok már gyermekkorban is jelentkezhetnek, ám érdemes tudni, hogy a probléma a növekedésre is hatást gyakorolhat egy bizonyos kor előtt.
Hogy hogyan, arról dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermekendokrinológusa tájékoztat.
Pajzsmirigyzavarok gyermekkorban
A pajzsmirigyzavarok bármely életkorban kialakulhatnak, ám gyermekeknél inkább az alulműködés a jellemző. Az esetek többségében maradandó károsodásokat nem okoz, ám nagyon fontos tudni, hogy ez alól a veleszületett pajzsmirigy-alulműködés kivételt képez, ugyanis ekkor komoly következményei lehetnek a hormonhiánynak, mivel súlyos fejlődési, idegrendszeri zavarokat okozhat. Viszont szerencsére a veleszületett pajzsmirigyzavart már kötelezően szűrik, így idejében fény szokott derülni a problémára.
Természetesen később is mihamarabb meg kell kezdeni a kezelést, ugyanis a zavar hatással lehet a gyerek közérzetére, testsúlyára, aktivitására, teljesítményére, hangulatára, sőt, a növekedésére is. Viszont ekkor már visszafordíthatatlan idegrendszeri károsodással nem kell számolni.
A pajzsmirigy-túlműködés kisebb gyermekek esetén igen ritka, általában serdülőknél szokott jelentkezni, és a legtöbb esetben autoimmun Graves-Basedow-kór okozza.
A pajzsmirigy-alulműködés tünetei
A pajzsmirigy alulműködését több különböző tünet is jelezheti. Ilyen például a testsúly növekedése, a fáradtság, a koncentrációzavar vagy a depresszió. Tünet lehet még a székrekedés, a csökkent hidegtűrés és az alacsony pulzus, valamint a lelassult növekedés.
Hogy függ össze a növekedéssel a pajzsmirigy-alulműködés?
A pajzsmirigy hormonjai - T3 trijód-tironin, T4 tiroxin -, sok mindenre hatást gyakorolnak, mégis leginkább az anyagcsere-folyamatokkal kapcsolják össze, pedig ennél sokkal több mindent befolyásolnak. Például, ha kevés pajzsmirigyhormon termelődik, akkor kevesebb lesz a növekedési hormon mennyisége is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ez meglátszódhat a gyermek növekedésén és testmagasságán is. A zavar annál nagyobb hatással van a növekedésre, minél súlyosabb mértékű - mondja dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermekendokrinológusa.
Kezelés hormonterápiával
A probléma kezelése elsősorban a hiányzó pajzsmirigyhormonok pótlása. Ezt az érintettnek a legtöbb esetben élete végéig alkalmaznia kell. Ezenkívül, ha a szükséges, úgy növekedési hormon pótlására is szükség lehet.
A pajzsmirigybetegség a világsztárokat sem kíméli
Akármilyen sikeresek és gazdagok is ezek a hírességek, ők is megszenvedik a pajzsmirigybetegséget. Van, akinél alul- vagy túlműködést állapítottak meg, de sajnos a pajzsmirigyrák vagy éppen a Graves-szindróma sem válogat.
Pajzsmirigybetegséget állapítottak meg a gyönyörű énekesnőnél: 10 híresség, aki küzd a betegséggel
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images)
OLVASD EL EZT IS!
- növekedés
- hormon
Kihullik a szemöldök és a haj: a pajzsmirigyzavar furcsa tünetei
- pajzsmirigy
- pajzsmirigy túlműködés