Többen halnak meg ebben a mentális betegségben, mint depresszióban - A család sokszor nem tudja, mekkora a baj
Évekig tarthat, míg egy evészavaros ember kezelésben részesül.
A BioTechUSA-cégcsoport támogatásával a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet Pszichoszomatikus Szakrendelője egy innovatív önsegítő programot valósított meg az evészavarok családszempontú kezelésére. Döbbenetes tény, hogy a fiatal korosztályban anorexiában többen halnak meg, mint bármilyen egyéb mentális betegségben.
Többen halnak meg ebben a mentális betegségben, mint depresszióban
Az evészavarral küzdő emberek felépülést támogató, Jól(l)eszünk elnevezésű digitális eszközt egy sajtó-háttérbeszélgetés keretében mutatták be a program megvalósításában közreműködő pszichológusok és pszichiáterek, illetve egy edzőknek szóló zárt workshopot is szenteltek a témának. A program működését a Semmelweis Egyetem szakemberei, dr. Túry Ferenc pszichiáter, pszichológus, pszichoterapeuta, az SE Magatartástudományi Intézetének korábbi igazgatója, dr. Purebl György pszichiáter, pszichoterapeuta, az SE professzora és egyben a Magatartástudományi Intézet igazgatója és dr. Babusa Bernadett klinikai szakpszichológus, az SE Magatartástudományi Intézetének adjunktusa fejtette ki bővebben.
Kitértek arra is, hogy miért kulcsfontosságú, hogy az evészavarok kezelésébe az érintett családokat is bevonják, mit jelent a vezetett önsegítés, melynek elvén működik a program, és mi is az a tíz téma, ami köré szerveződik. A szakemberek saját praxisukból merítve, megrendítő személyes történetekkel hangsúlyozták, milyen felelőssége van a családnak egy evészavaros ember életében.
Kinek javasolják a programot?
A Jól(l)eszünk online platform célja, hogy olyan tudással és készségekkel vértezze fel a családot és a pácienst, amelyek hatékonyan támogatják a felépülés folyamatát. Azoknak a családoknak javasolják, ahol evészavarban érintett tizenéves vagy fiatal felnőtt családtag van. Ingyenes és anonim módon használható, így azok is segítséghez juthatnak, akik például földrajzi okok miatt egyébként nem tudnának ellátásban részesülni. További előnye, hogy könnyen hozzáférhető és költséghatékony megoldási lehetőség.
A programot használó család mögött egy támogató szakember áll - rendszerint pszichiáter vagy klinikai szakpszichológus. A rendszerszemléletű családterápia elemeire épül, mely bizonyítottan hatékony módszer az evészavar kezelésében. A modulok a hasznos ismeretanyagokon, családi példákon, eseteken, a családra vonatkozó szabályokon és javaslatokon, valamint feladatlapokon keresztül interaktív felhasználást biztosítanak.
Súlyos, ugyanakkor kezelhető mentális betegség
Az evészavarok kortól, nemtől, testalkattól függetlenül bárkit érinthetnek, gyakran hosszú évekig rejtve maradnak, gyakoriságuk sajnos évről évre nő. Átlagosan több (2,5-5,5) év telik el, mire valaki a megfelelő kezelésben részesül. A fiatal magyar nők 3%-a érintett, a betegség legismertebb megnyilvánulási formái - a teljesség igénye nélkül - az anorexia nervosa, a bulimia és a falászavar.
- Az anorexia nervosa vezető tünete a kóros soványság, ennek ellenére a betegek rettenetesen félnek attól, hogy el fognak hízni.
- A bulimia kontroll nélküli falásrohamokat, illetve az azt követő kompenzáló eljárásokat - mint például önhánytatást, hashajtózást, koplalást vagy túlzásba vitt testedzést - jelenti.
- A falászavar esetében nincsenek kompenzáló viselkedésformák, ezért az ebben szenvedők közel 50%-a túlsúlyos vagy elhízott. Ez egyébként a férfiak körében leggyakrabban előforduló evészavartípus, a betegek 40%-a jellemzően férfi.
Csökkentheti a depresszió és a szorongás tüneteit - 4 ok, miért érdemes több joghurtot enni
A joghurt rendkívül egészséges és sokrétű táplálék.
Elolvasom(A képek forrása: BioTechUSA)