Ugyanaz a vírus, ami a náthát berobbantotta, kötőhártya-gyulladást is kiválthat: így hat a közönséges megfázás a szemre

A közönséges megfázás vagy nátha a szemre is ráhúzódhat, és akár kötőhártya-gyulladást is okozhat.

Megfázás és nátha hatásai a szemre
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbben a náthát orrfolyással, tüsszögéssel és köhögéssel azonosítják. A megfázás vagy influenza azonban a felső légúti tünetek mellett szemészeti problémákat is okozhat. A kezelési lehetőségek ismerete sokat segíthet a probléma gyors felismerésében és megoldásában.

Folyik az orrunk, fáj a fejünk, elered a könnyünk, lüktet az arcüregünk, és annyira gyengének érezzük magunkat, hogy szinte ki sem bírunk kelni az ágyból. Ugye, hogy egy ártatlannak tűnő megfázás mennyire meg tudja viselni az embert? És amíg isszuk a forró teát, bekapkodjuk a köhögéscsillapítót vagy épp lámpázzuk az arcüregünket, a szemünket érintő tünetekről valahogy hajlamosak vagyunk megfeledkezni, pedig ezeken is lehet enyhíteni.

A megfázás és a nátha hatásai a szemre

- Amikor megfázunk, szervezetünkben a fehérvérsejtek olyan anyagokat termelnek, amelyek az orrnyálkahártya gyulladását és az orrüregben futó erek kitágulását okozzák. Emiatt dugul el és folyik az orrunk. Ugyanez a folyamat megy végbe a könnycsatornában, ami így beszűkül, és a könny - ami normál működés mellett a könnycsatornán keresztül folyik el az orr irányába - felhalmozódik a szemben, és fokozott könnyezést eredményez. Ezért amikor influenzával és megfázással küzdünk, a szemünk is könnyezik, váladékot termel és diszkomfort érzetet okoz – mondja dr. Nagy Angéla, a Budai Szemészeti Központ szemész orvosa. A doktornő segítségével összeszedtük, hogy hogyan hat a megfázás a szemre, és hogyan enyhíthetők a kellemetlen tünetek.

Megfázás hatása a szemre 2
Fotó: carlofranco / Getty Images Hungary

Rózsaszín szem: a megfázással és influenzával járó egyik leggyakoribb szembetegség a kötőhártya-gyulladás, ami bepirosodott szemfehérjét eredményez. A „rózsaszín szem” egy általános kifejezés a kötőhártya-gyulladás bármely formájára, amely lehet vírusos, bakteriális vagy allergia okozta. A megfázásnál maradva, ugyanaz a vírus, ami a náthát berobbantotta, kötőhártya-gyulladást is kiválthat. Ez akár mindkét szemet érintheti. A betegség nem csak könnyezéssel jár, idegentest-érzést is tapasztalhatunk és a szemhéjak is megduzzadhatnak. A kötőhártya-gyulladás rendkívül fertőző, cseppfertőzéssel ugyanolyan könnyen terjeszthetjük, mint ahogyan mi is elkaptuk. Korábban írtunk arról, hogy hogyan lehet a leghatékonyabban felismerni. 

Égés és viszketés: amikor megfázunk, az egész testünk sebezhetővé válik. Megfázás esetén a szemünk égető, viszkető érzéssel jelezheti, hogy megviseli a fertőzés. Ezeket a tüneteket tulajdonképpen a szemszárazság okozhatja, melynek hatására erős késztetést érezhetünk a szemek dörzsölésére. Ezt érdemes elkerülni! A szemdörzsölés tovább fokozza a viszketést és megsérthetjük vele a szemgolyó felső hámrétegét, ami további fertőzést eredményezhet.

Fényérzékenység: a megfázás gyakori tünete a fejfájás, melynek egyik velejárója, hogy a szemünk érzékennyé válhat a fényre. Ilyenkor a digitális eszközök, például a telefon, a számítógép és a tévé előtt töltött idő csökkentésével is javíthatunk a komfortérzetünkön. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Bár a tünetek az első pár napban romolhatnak, a legtöbb esetben 5-7 nap alatt elmúlnak. Egyeseknél viszont akár két-három hétig is megmaradhatnak a szemet érintő kellemetlenségek. A probléma általában orvosi beavatkozás nélkül, magától gyógyul. Azonban számos hatékony kezelési lehetőség létezik, amelyek enyhíthetik a tüneteket és felgyorsíthatják a gyógyulási időt. Ebben a cikkben észleteztünk olyan módszereket, amik kifejezetten szemszárazság esetén válnak be. 

Pihentetés: a megfelelő pihenés és alvás lehetővé teszi a szervezet számára a regenerálódást, miközben erősíti az immunrendszert, hogy leküzdje a szemfertőzést.

Hideg borogatások: a felforralt, majd lehűtött hideg borogatás közvetlenül a szemen történő alkalmazása segíthet enyhíteni a bőrpírt, a duzzanatot és a viszketést. Gyógynövényes borogatás (pl. kamilla, körömvirág) azért nem javasolt, mert allergizálhat, és ez tovább ronthatja a tüneteket.

Megfázás hatása a szemre
Fotó: bowlerwille / Getty Images Hungary

Műkönnyek:  a vény nélkül kapható tartósítószer-mentes műkönnyek átmenetileg enyhítik a szárazságot és a kellemetlen érzést. Ezeket is lehet hűtőben tartani, hogy hűsítő hatásuk is legyen.

Szteroidos, antibiotikumos szemcseppek: a szteroidos szemcseppek segíthetnek az influenzát kísérő szemészeti gyulladás kezelésében. Ezt csak orvos írhatja fel, és orvosi felügyelet mellett alkalmazható. A bakteriális fertőzés megelőzése érdekében a szemész antibiotikumtartalmú szemcseppes kezelést is előírhat.

Mire utalhat a vizenyős vagy a sárgás szem? 8 tünet, ami megmutatja, ha baj van a szervezetben

A szem látványos tünetei betegséget is jelezhetnek.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük