Így ír alá a nárcisztikus ember - Ezek után gyerekjáték lesz kiszúrni

Egy friss kutatás felsővezetők aláírását vizsgálta meg, és vetette össze a nárcisztikus személyiségjegyekkel.

Nárcisztikus ember aláírása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Írásunk többet árul el rólunk, mint hinnénk. A megformázott betűkből leszűrhetjük, hogy a másik inkább érzelem- vagy értelemvezérelt, mennyire önálló, vagy éppen mennyire domináns.

A nárcisztikus személyiségjegyeknek több árulkodó jele is van. Ilyen lehet például a testbeszéd, a mondatok vagy a viselkedés. Van azonban egy ennél sokkal egyszerűbb és egyértelműbb ismertetője is, ami rögtön leleplezheti. Ez pedig az aláírás.

Így ír alá a nárcisztikus ember 

Egy friss kutatás a nárcizmus és az írásmód kapcsolatát vizsgálta. A tanulmány során arra voltak kíváncsiak, milyen külső jegyekről ismerhető fel egy nárcisztikus ember. Ötszáz magas beosztásban dolgozó pénzügyi vezető kézírását figyelték meg, amiket közjegyzői dokumentumokból néztek ki. A résztvevők nemét, szakmai múltját és vállalatnál eltöltött idejét is kikérdezték. Az aláírásokban megfigyelték a leírt szavak méretét, azt, hogy mennyi helyet, hány sort foglalt el az aláírás, és az esetleges egyéb ismertetők, például felkiáltójel vagy díszítések használatát is. 

aláírás nárcisztikus
Fotó: Pacific Images LLC / Getty Images Hungary

Az eredmények alapján kiderült, hogy a nagyobb méretű aláírás, a laza helykihasználás és a díszítések használata nárcizmusra utalhatnak. Azok a résztvevők, akik nagy betűkkel írtak alá, szerettek a figyelem középpontjában lenni - ez a kapcsolat különösen a nőknél volt tetten érhető. A legnagyobb aláírással rendelkező pénzügyi vezetők nagyobb valószínűséggel hazudtak a vállalat bevételeiről, vagy lazítottak a belső ellenőrzéseken.

Fontos hozzátenni, hogy ez a kutatás kizárólag a nárcizmus olyan negatív aspektusaira fókuszált, mint a tekintélyelvűség és a kizsákmányolás. A pozitív tulajdonságokkal - például önbizalom - nem lehetett kapcsolatba hozni az írásmódot.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

Egy hasonló, a Journal of Research in Personality című folyóiratban közzétett tanulmányban a kutatók az aláírás mérete és számos tulajdonság, köztük az agresszív és a társas dominancia, a nárcizmus és az önértékelés közötti kapcsolatot vizsgálták. A kutatócsoport 340 uruguayi egyetemi hallgató aláírását elemezte. Az aláírás mérete itt is kapcsolatban állt a társas dominanciával, a nők esetében pedig a nárcisztikus személyiségjegyekkel is összefüggésbe hozták.

A nagyobb írással rendelkezők szerettek a figyelem középpontjában lenni, társas interakciók során ők voltak a dominánsabbak, és egy csoporton belül központi szerepet foglaltak el, vagy arra volt hajlamuk. Természetesen az aláírások elemzése nem alkalmas a nárcisztikus személyiségzavar diagnosztizálására. 

Nárcisztikus vagy szimplán csak egy bunkó? Így döntsd el, melyikkel van dolgod

Sokban hasonlít a kettő, azonban fontos, hogy észrevedd a különbségeket.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük