3 gyógyszer, ami durván növeli a trombózis esélyét - Nem csak a fogamzásgátlók okozhatják
Vannak készítmények, amik nagyban növelhetik a trombózis esélyét.
A mélyvénás trombózis bárkinél felléphet, ám vannak, akik fokozottabban ki vannak téve a veszélynek. Nekik jobban oda kell figyelniük az életmódjukra, az étkezésükre, hogy mit és mennyit mozognak, valamint arra is, hogy milyen gyógyszereket szednek.
Különböző készítmények nem csak azért veszélyesek, mert kölcsönhatásba léphetnek az úgynevezett kumarin származékú véralvadásgátló gyógyszerekkel, hanem azért is, mert vannak olyan szerek, melyek megnövelik a trombózis fellépésének esélyét. Hogy melyek ezek, azt prof. Blaskó Györgytől, a Trombózis- és Hematológiai Központ véralvadási specialistáját kérdeztük meg.
Ezek a trombózis főbb rizikófaktorai
Számos öröklött és szerzett kockázati tényezője van a mélyvénás trombózisnak. Ezek közül a legfontosabbak: trombofília, gyulladásos bélbetegségek, bizonyos vesebetegségek, cukorbetegség, ám komoly provokáló faktor továbbá a trauma, a műtétek, a tartós mozdulatlanság, az, ha az illető átesett már korábban trombózison, valamint a terhesség is. Érdemes azt is tudni, hogy vannak olyan - akár sokak által gyakran használt - gyógyszerek, melyek szintén megnövelik a vérrögképződés esélyét. Lássuk, melyek ezek!
Mely gyógyszerek fokozhatják a trombózis esélyét?
Hormonkészítmények
Az egyik legnagyobb trombózisprovokáló tulajdonsággal a hormonkészítmények rendelkeznek. Idetartoznak például a fogamzásgátló szerek, a menopauza tüneteinek enyhítésére szolgáló hormonális készítmények, valamint a férfiaknál akár az izomtömeg növelésére használt tesztoszteronkészítmények.
„Ez a téma annyira fontos, hogy a fogamzásgátlóknak különböző generációit különböztetik meg trombogenicitás szempontjából” - mondja prof. Blaskó György. Fogamzásgátló szerek esetén a legnagyobb veszélyt a kombinált fogamzásgátlók jelentik, szemben az egykomponensű, csupán progeszteront tartalmazó úgynevezett minipillekkel. Az ösztrogént is tartalmazó fogamzásgátlók ugyanis gátolják az antitrombin termelődését, melynek nagy szerepe lenne a vérrögképződés szabályozásában.
Amennyiben az antitrombin nem tudja ellátni a feladatát, úgy fokozódik a vérrögök kialakulása. Tesztoszteronpótlás esetén pedig jelentősen megnő a vörösvértestek mennyisége, és ez fokozza a trombózis esélyét - nem csak a vénás, de az artériás oldalon is. Ráadásul a sok tesztoszteron növeli a tromboxan érszűkítő lipid termelődését, még jobban elősegítve ezzel a vérrögök képződését.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Daganatellenes szerek
Rosszindulatú daganat esetén többféle daganatellenes készítmény adása lehet indokolt. Azonban érdemes tudni, hogy ezen készítmények bár csökkenthetik a daganatok méretét, ám jelentősen megnövelik az artériás és a vénás trombózis kialakulásának esélyét. Éppen ezért könnyen lehet, hogy ilyen esetekben javasolt komolyabb trombózis profilaxist, vagyis megelőző kezelést alkalmazni (LMWH), főleg akkor, ha az illető alapból hajlamosabb a trombózisra.
Érdemes tudni, hogy daganatok jelenléte esetén a mélyvénás trombózis előfordulása 6-szor nagyobb, mint a nem daganatos betegeknél, ráadásul az ismétlődés esélye is nagyobb ekkor (3-szoros). Ennek oka, hogy a daganatok - a jóindulatúak is - mechanikai okból, nagyságuktól és elhelyezkedésüktől függően nyomhatják a vénát, így gátolhatják a vér áramlását. A pangó vérben a véralvadási faktorok aktiválódnak, így jelentősen megnő a vérrögképződés esélye. Ráadásul a daganatszövetekben több véralvadást fokozó fehérje is termelődik, melyek pluszban növelik a trombózis rizikóját.
NSAID
Igen sok háztartásban megtalálhatók az úgynevezett nem szteroid típusú fájdalom- és gyulladáscsökkentők (NSAID), melyekhez akár vény nélkül is könnyen hozzá lehet jutni. Azonban már több tanulmány is kimutatta, hogy ezen készítmények jelentősen megnövelik a vérrögképződés kockázatát, ami akár tüdőembóliához is vezethet.
Ez főleg azon esetekre igaz, amikor a beteg huzamosabb ideig alkalmazza ezeket a készítményeket. Éppen ezért, aki tartósan NSAID-terápiára szorul, érdemes előtte trombózis-rizikóbecslésen részt vennie, hogy biztonsággal alkalmazhatja-e ezt a fajta terápiát, illetve hogy szükséges-e valamilyen gyógyszeres trombózisprevenciót alkalmaznia.
„Ugyanakkor minden NSAID-készítmény megnöveli a kumarinokat szedő betegek INR értékét és nagymértékben növeli a vérzések kialakulásának veszélyét. A kumarin típusú alvadásgátlót szedő betegek ezért gyakorlatilag nem szedhetnek tévében reklámozott fájdalomcsillapítókat!” - figyelmeztet a szakember. Számos egyéb gyógyszer tartozik még ebbe a gyógyszercsoportba, ezért csak szakorvos rendelhet gyógyszert a kumarinkezelésben részesülőknek!
Mit lehet tenni?
Prof. Blaskó György azt tanácsolja, hogy amennyiben valaki a fent említett gyógyszereket alkalmazza, indokolt lehet - még a használatukat megelőzően - trombózis-rizikóbecslésen részt vennie. Ezáltal meg lehet tudni, mennyire veszélyezteti a vérrögképződés, és hogy kell-e valamilyen komolyabb preventív intézkedéseket tenni.
Mire jó valójában a heparin kenőcs? - Olvass tovább!
A heparin egy igen gyakran alkalmazott hatóanyag, mely segít megelőzni a mélyvénás trombózis fellépését. Manapság igen népszerűek az olyan krémek, gélek, melyek tartalmazzák ezt az anyagot.
Nem segítenek a vérrögök megelőzésében, pedig sokan azt hiszik: a szakértő szerint teljesen másra valóak ezek a krémek
Ezek a kenőcsök, krémek nem arra valóak, mint azt sokan gondolnák. Szakértő beszélt a tényleges hatásukról.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)