Mekkora az esélyed a cukorbetegségre?
Családodban már előfordult diabétesz, és tartasz tőle, hogy téged is érint majd? Teszteld az esélyeidet!
Az emberi szervezet sejtjeinek hibátlan működéséhez energiára van szükség. Ezt az energiát a test a szőlőcukor elégetése során állítja elő. A szőlőcukor sejtekbe kerüléséért és raktározódásáért egy inzulin nevű hormon felelős - melyet a hasnyálmirigy állít elő.
A cukorbetegség akkor alakul ki, ha a hasnyálmirigy nem képes elegendő inzulin termelésére, illetve a sejtek nem képesek reagálni a hormon jelenlétére - vagyis nem érzékelik azt a szervezetben. Mindez magas vércukorszintet és diabéteszt eredményez.
Töltsd ki tesztünket és megtudhatod, mekkora esélyed van a jövőben a cukorbetegség kialakulására. Kattints ide!
A betegség jelei
- Hirtelen fogyás.
- Homályos látás.
- Sok és híg vizelet.
- Általános gyengeség.
- Fokozott szomjúságérzet.
A cukorbetegség kialakulása és fajtái
1-es típusú cukorbetegség
Az 1-es típusú, más néven inzulinfüggő cukorbetegség esetén a hasnyálmirigy működésében keresendő a probléma - mivel az nem termel elegendő inzulint. A betegség ezen fajtája többnyire fiatalkorban alakul ki valamilyen vírusfertőzés következtében. Mindemellett azonban valószínűsíthető a betegség örökletes volta is.
2-es típusú cukorbetegség
A 2-es típusú, vagyis nem inzulinfüggő cukorbetegségnél annak ellenére, hogy a hasnyálmirigy elegendő inzulint termel, a szervezet nem képes azt hasznosítani. A sejtek ugyanis érzéketlenné - rezisztenssé - válnak a hormonnal szemben. A betegségnek ez a fajtája idősebb korban alakul ki, legtöbbször túlsúly vagy genetikai hajlam következtében.
Csak egészségesen!
Az egészséges életmód sokat segíthet abban, hogy megelőzd a diabétesz kialakulását.
Kockázati tényezők
Családi hajlam
Szakértők szerint csakúgy, mint számos más hormonális eredetű betegségnél, a diabétesz esetében is megfigyelhető a családi halmozódás. Ha tehát felmenőid között vagy oldalági rokonaidnál előfordult diabétesz, nagyobb esélyed van a kialakulására.
Fiatalkori vírusfertőzés
Az inzulinfüggő cukorbetegség kialakulásának hátterében állhat valamilyen fiatalkori vírusfertőzés, minek következtében a hasnyálmirigy sejtjei károsodnak. A diabétesz ezen típusa jellemzően már gyermek-, illetve fiatalkorban kialakul. Amennyiben már idősebb vagy, csak a diabétesz 2-es típusától kell tartanod.
Túlsúly és életkor
A nem inzulinfüggő cukorbetegség esetében a legfőbb hajlamosító tényező az elhízás. Orvosi statisztikák szerint a betegek több mint háromnegyede túlsúlyos. A 2-es típus esetén további rizikófaktor az életkor: jellemzően az idősebb - 40 éven felüli - korosztályt érinti.
Súlyos következmények
A kezeletlen cukorbetegség nagyon veszélyes lehet. A kóros anyagcsere-folyamatok miatt ugyanis a cukor - valamint a zsír - az erek falában rakódik le. Ennek hatására az erek fala megvastagodik, ezért csökken az áteresztőképességük. Mindezek miatt pedig kevesebb vér juthat el a szervekhez. Szövődményként kialakulhat érszűkület, infarktus, veseelégtelenség vagy látásromlás.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A diabétesz kezelése
A már kialakult betegség kezelésének elsődleges célja értelemszerűen a vércukorszint normál keretek közé szorítása, aminek elsődleges eszköze a táplálkozás kontrollálása. Segíthet a testsúly csökkentése, valamint a rendszeres testmozgás - mely képes alacsonyabban tartani a vércukorszintet. Ezenkívül szükséges az inzulinpótló kezelés, melynek jelenleg csak injekciós és gyógyszeres formája ismert.
OLVASD EL EZT IS!
- cukorbetegség
- pajzsmirigy
Száraz a bőröd?
- cukorbetegség
- vizelet
Milyen betegségekről árulkodik a vizelet színe?
- cukorbetegség
- daganat