Szokatlan mennyiségű vizelet
A vizelettel kapcsolatos apróbb változások komoly egészségügyi problémára hívhatják fel a figyelmet.
A vizelet mennyisége és minősége sok mindent elmond szervezeted állapotáról. Színváltozásai számos egészségügyi problémára elsőként hívják fel a figyelmedet. Laborvizsgálat nélkül is levonhatsz bizonyos következtetéseket a vizelet mennyiségének változásaiból.
Normál esetben naponta körülbelül egy-két liternyi ürül a testből. Amennyiben rendszeresen ennél több vagy kevesebb, úgy érdemes orvoshoz fordulnod, mert komoly betegségre utalhat.
Sok vizelet
Ha az átlagosnál több folyadékot iszol, teljesen normális, hogy megnövekedik a szervezetből távozó vizelet mennyisége. A szakemberek napi két-három liter folyadék fogyasztását javasolják. Ha olykor ennél többet iszol, nem kell csodálkoznod, hogy több vizelet távozik a testedből. Ám a tünet mögött az alábbi egészségügyi problémák is meghúzódhatnak.
Cukorbetegség
A diabétesz egyik gyakori tünete a fokozott szomjúságérzet, ennek következtében nagyobb mennyiségű folyadék fogyasztása, illetve megnövekedett mennyiségű vizelet távozása a szervezetből. A diabétesz során a hasnyálmirigy Langerhans-szigetei nem képesek elegendő inzulin termelésére, illetve csökken a szervezet inzulin iránti érzékenysége. Mivel így a test nem képes a cukor felhasználására, az felhalmozódik, és a szervezet fokozott vizelet-kiválasztással igyekszik megszabadulni tőle.
Fokozott sófogyasztás
Míg a diabétesz következtében felhalmozódó cukormennyiségre a test nemcsak fokozott mennyiségű vizelet ürítésével, hanem erős szomjúságérzettel is reagál, addig a só esetében kicsit máshogy működik a rendszer.
Ha étrended túl sok sót tartalmaz, a vizeleted mennyisége automatikusan megnő - mivel a vese egységnyi nátriumot egységnyi vízzel távolít el a testből. Ugyanakkor ez a folyamat független a bevitt folyadék mennyiségétől. A túlzottan sós étrend hosszabb távon keringési problémákhoz, rövid távon pedig kiszáradáshoz vezethet.
Egészségesebb táplálkozás
A helyes táplálkozás nem is olyan bonyolult, mint hiszed. Dietetikus szakértőnk útmutatásai alapján könnyen betarthatsz néhány egyszerű szabályt!
Kevés vizelet
Ha a szervezetből egy nap alatt ürült vizelet mennyisége nem haladja meg az 5-6 dl-t, oliguriáról beszélünk. Amennyiben nem fogyasztottál elegendő folyadékot, vagy a folyadék fokozott izzadás során távozott a szervezetből, teljesen normális jelenségről van szó. Ugyanakkor fontos, hogy ne forduljon elő túl gyakran - hosszú távon ugyanis dehidratálódhat a szervezeted. Ha egyik magyarázatot sem tudod magadra vonatkoztatni, valószínűleg nagyobb a baj.
Vesebetegség
A csökkent mennyiségű vizelet hátterében jellemzően valamilyen vesét érintő probléma áll. Leggyakrabban vesekövesség tehető felelőssé a tünetért. Ilyenkor a kevés vizelet ürítése fájdalommal, illetve vérrel társulhat. Vesebetegségre utalhat, ha vizelet csökkent mennyiségű, de híg - kevés sót tartalmaz. Ilyenkor ugyanis a vese nem tudja kivonni a sókat a vizelet segítségével.
Felfázás - hólyaghurut
A szebbik nem gyakori betegsége a felfázás. Mivel a nők húgycsöve rövidebb a férfiakéhoz képest, így a különböző kórokozók könnyebben jutnak fel rajta a húgyhólyagba - és okoznak gyulladást.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A felfázás hátterében egy E. coli nevű baktérium áll, mely a bélrendszerből a húgyutakba kerülve okoz panaszokat. A betegség gyakori tünete, hogy a sürgető vizelési inger mellett kevés vizelet ürül a testből.
OLVASD EL EZT IS!
- táplálkozás
- cukorbetegség
Milyen betegségekről árulkodik a vizelet szaga?
- vizelet
- szorongás
Gyakori éjszakai vizelési inger: 3 lappangó betegség első jele
- vizelet
- pszichoszomatikus