Milyen betegségekről árulkodik a vizelet színe?
Számos húgyúti betegség első jele a vizelet színváltozása, de gyakran más problémára hívja fel a figyelmet.
A saját egészséged érdekében érdemes tudatosan figyelned, hogy megfelelőképp működik-e a kiválasztásod. A vizeleted színe jelzésként szolgál az anyagcsere-folyamatokról, a szervek működéséről, gyakran első tünete lehet egy-egy betegségnek. Amennyiben a normálistól eltérő állapot két napnál tovább folyamatosan fennáll, fordulj orvoshoz.
Halványsárga vizelet - egészséges
A zavarmentes, halványsárga szín azt mutatja, minden rendben van. A halványsárga vizelet hidratáltságra utal, ami ahhoz, hogy a vese elvégezze a vértisztító feladatát elengedhetetlen. Mindössze a reggeli első vizeletre jellemző, hogy valamivel erősebb szagú, illetve sötétebb.
Ez azonban teljesen normális, mivel éjszaka sokáig tárolódott a húgyhólyagban, így besűrűsödött. Több benne a vese által kiválasztott méreganyag - épp ezért kérik laborvizsgálathoz is a reggeli elsőt.
Színtelen - fokozott folyadékbevitel, diabétesz
Az már nem egészséges, ha a színét teljesen elveszti és szinte átlátszó a vizelet. Ilyen esetben lehet, hogy túl sok folyadékot fogyasztasz. Bár általában az ellenkezője - a szervezet dehidratáltsága - szokott problémákat okozni, valójában a túlzásba vitt folyadékfogyasztás sem egészséges. Így ugyanis nem csupán a méreganyagoktól szabadulsz meg, de a hasznos vegyületeket, létfontosságú elemeket is kimosod a szervezetedből.
A cukorbetegség egyik első jeleként is jelentkezhet az áttetsző vizelet. A diabétesz során a vérben túl sok cukor halmozódik fel, amire a szervezet fokozott szomjúságérzettel reagál. Ilyenkor több folyadékot fogyasztasz, amivel tested megpróbálja kimosni a felesleges cukormennyiséget. Gyakrabban jelentkezik a vizelési inger, és a vizelet színtelenné válik.
Narancssárga vizelet - dehidratáció, májbetegség
A sötétebb színt okozhatja az, hogy vesédnek kevesebb folyadékkal kellett átmosnia a vért. A dehidratáció hosszútávon megnehezíti a szervezet normális működését, amiből komoly problémáid adódhatnak. Különösen figyelned kell a megfelelő folyadékbevitelre, ha nagyobb megterhelésnek teszed ki magad, sportolsz, szaunázol, esetleg a nyári hőség miatt jobban izzadsz.
A máj méregtelenítése közben keletkezett anyagok tárolója az epe, aminek festéke betegség esetén megfesti a vizeletet is. A helyzet súlyosságától függően a sárgaság a szemfehérjén és a bőrön is jelentkezik. Jellemző tünet még a bordák alatti jobb oldali fájdalom is. Ha tehát hosszabb ideje tapasztalod a tünetet, mindenképpen érdemes belgyógyászati kivizsgálásnak alávetned magad, hiszen lehet, hogy májbetegséged van.
Méregtelenítés a szakértő szerint
Ahhoz, hogy szervezeted minél egészségesebben működjön, a kiválasztással ne legyenek problémák, fontos, hogy időnként segítsd a tested.
Piros, rózsaszín vizelet - húgyúti betegségek
A vizeletben található vér mennyiségétől függ az, hogy rózsaszínnek, vagy pirosnak látod azt. Amennyiben ilyet tapasztalsz, haladéktalanul fordulj orvoshoz. Mielőtt nagyon megrémülnél, azért számolj utána, hogy mikor esedékes a menstruációd. Előfordulhat, hogy pár nappal korábban kezdődik, vagy pecsételő vérzésről van szó.
Amennyiben ennek lehetőségét gyorsan kizártad, mindenképpen fordulj orvoshoz. A véres vizelet komoly húgyúti betegségekre hívja fel a figyelmet. Okozhatja vesekő a tünetet, illetve lehet szó húgyúti fertőzésről, illetve ritkán daganat áll a háttérben.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fehéres, homályos vizelet - húgyúti vagy nemi betegség
Elsősorban visszatérő megbetegedések, hólyaghurut, a vizelet kiválasztó rendszer bármelyik részének hosszan fennálló gyulladásos problémája vezethet gennyesedéshez. Ilyenkor a váladék a vizelettel együtt folyamatosan ürül, ami színelváltozást okoz.
Hasonló tüneteket produkál egy nemi úton terjedő betegség, a gonorrhoea is. Nők estében csak jóval a fertőzés után, hét, akár huszonegy nappal később alakul ki érzékelhető probléma. A betegség egyik jele lehet a húgycsőből származó genny és a gyakori vizelési inger.
OLVASD EL EZT IS!
- táplálkozás
- cukorbetegség
Milyen betegségekről árulkodik a vizelet szaga?
- felfázás
- tünetek és betegségek