Hány centis sarka van a cipődnek? Ha ennél több, egészségtelen
De, ha ennél alacsonyabb, az sem jó.
A magas sarkú cipő viselése nem kifejezetten egészséges. A legtöbben tisztában vannak ezzel, ám aki a divatot követi, annak nehéz teljesen kikerülnie a viselését. Hogy pontosan miként okoz ortopédiai problémákat, illetve mi volna az ideális sarokmagasság, arról az alábbiakban olvashatsz.
A lábfej anatómiája
Az emberi lábfej 26 csontból, 31-33 kisízületből és több mint 100 szalagból tevődik össze. Minden lépésnél a testsúly két-háromszorosát kell elbírnia. Erre azért képes, mert kereszt- és hosszirányban boltozatos: a keresztirányú (vagy haránt) lábboltozat az I. és V. lábközépcsont fejecse között alakul ki, míg a hosszirányú a sarokcsont gumója, valamint az I. és V. lábközépcsont fejecse között húzódik. A boltozatos lábszerkezet a serdülőkor végére fejlődik ki teljesen, 4-5 éves korig pedig még telitalpon járnak a gyerekek. Ez a boltozatos felépítés kellő rugózást biztosít a láb számára, lehetővé teszi, hogy a lábfej elbírja a test teljes súlyát. Járáskor a súly először a sarokra kerül, majd ahogy a talp gördül előre, a talppárna, végül a lábujjak érintkeznek a talajjal. A terhelés tehát hátulról előre halad, ha azonban túlságosan magas sarka van a cipőnek, az egyensúly megváltozik.
Hány centis sarka van a cipődnek?
Normál esetben a testsúly kétharmada a sarokra és a láb középső részére esik. A magas sarkú cipő viselése során azonban testsúly nagy része a láb elülső részét terheli. Ennek a súlyeltolódásnak a következménye, hogy harántboltozatra túlterhelődik, a talpizmok, szalagok gyengülnek, megnyúlnak, a láb kisízületei a talajhoz nyomódnak. Mindennek következtében a lábfej harántíves szerkezete károsodik, teherbírása gyengül, bokasüllyedés, kalapácsujj, bütyök alakulhat ki.
A túlságosan lapos talpú cipők (balerinák, egyszerűbb tornacipők) viselése ugyancsak nem szerencsés ortopédiai szempontból. Ezekben a lábbelikben ugyanis az Achilles-ín feszül túl, a sarokgumó is túlterhelődhet a túlságosan vékony talp miatt, illetve a kalapácsujj kialakulása ugyancsak előfordulhat ennél a típusnál. Ezek mindegyike fájdalmas, a mozgást korlátozó, az életminőséget rontó betegség.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Milyen az ortopédiailag egészséges cipő?
Az ortopédiai szempontból egészséges cipő jellemzően nem az utolsó divat szerint készült, és nem feltétlenül olcsó. Ha azonban belegondolsz, hogy az ébren töltött időd jó részét cipőben töltöd, és a lábbeli hatással van a mozgás-szervrendszered működésére, könnyen belátható, hogy sokkal inkább erre érdemes áldozni, mint még négy fast fashion ruhadarabra.
Vásárláskor fontos szempont, hogy ne legyen túlságosan szűk - a lábujjak kényelmesen férjenek el benne. Hossza körülbelül 0,5-0,7 cm-rel legyen hosszabb, mint a lábad. Ideális esetben a lábbelinek van egy olyan íve, kiképzése, mely követi a láb vonalát, illetve a lábfej emelését, megtartását szolgálja. Ami pedig a sarokméretet illeti, a szakemberek szerint az 1-2 cm-es sarok számít ortopédiai szempontból ideálisnak - tehát sem az ennél magasabb, sem az ennél alacsonyabb talpúakat nem ajánlják. A magas sarkú cipő orvosi értelemben vett felső határa pedig 5 cm-nél van, vagyis ennél magasabb sarkú cipőt nem ajánlott rendszeresen viselned, ha fontos az egészséged.
8 cipőfazon, amit az ortopéd orvosok betiltanának: bütykök kialakulásához, fájdalomhoz is vezethetnek
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary