Egy torkot irritáló érzésből hamar szűnni nem akaró köhögés válhat, mely megkeseríti az ember napjait, és álmatlanságot hoz az éjjel. Különösen a téli időszakban gyakoriak a meghűléses betegségek.
A gyógyszertárakban számtalan szirup és tabletta közül lehet válogatni, ám néha elegendő lehet a gyógyhatású növényeket segítségül hívni. Dédanyáink természetes módszerei a megfázás kezelésére a 21. században is megállják a helyüket.
Gyógyhatású növények légúti betegségekre
Egyes növények forrázata segít visszafogni a köhögést, és megszüntetni a torok irritációját. Általános, tüneti kezelésre és a köhögés csillapítására is érdemes a teákat kipróbálni.
Nem szabad viszont elfeledkezni arról, hogy az elhúzódó köhögés számos betegség tünete lehet a megfázástól az allergián át az olyan súlyos problémákig, mint a hörghurut. Éppen ezért tartós köhögés esetén mindenképpen konzultálj az orvosoddal!

A
hagymahéjból készült tea erős köhögéscsillapító, baktérium- és vírusölő hatású. Tartalmaz kéntartalmú vegyületeket, többek között allicint, de illóolajakat, flavonoidokat, ásványi anyagokat is. Naponta egy-két bögrével fogyaszd, mézzel is ízesíthető.
Fotó: S847 / Getty Images Hungary

A kakukkfű teája antibakteriális, köptető, köhögéscsillapító hatású, torokfájdalomra is jó. Sokféle illóolajat, cserző- és keserűanyagot, kakukkfűkámfort tartalmaz. Hosszabb távon is fogyasztható.
Fotó: Mizina / Getty Images Hungary

A lándzsás útifű cseranyagot, glikozidákat, proteinanyagot, vitaminokat tartalmaz, a köhögés elleni szerek, szirupok alapanyagaként is ismert. Teája is hatékony a meghűlést kísérő köhögés csillapítására.
Fotó: Madeleine_Steinbach / Getty Images Hungary

A hársfavirágból készült tea a meghűléses betegségeknél hasznos: izzasztó hatású, csökkenti a torokgyulladást, csillapítja a köhögést. Még az emésztésre is jó. Hatóanyagai flavodoidok, cseranyagok, illóolajak.
Fotó: ChamilleWhite / Getty Images Hungary

Az édesgyökér hatóanyagai a glicirrhizin és a flavodoidok. Segít felvenni a harcot a légzőszerv fertőzéseivel, csillapítja a torokfájást, nyákoldó hatású. Napi háromszor ajánlott fogyasztani egy-két héten át.
Fotó: alpaksoy / Getty Images Hungary

A kökényvirágból készült tea enyhén vízhajtó hatású, köhögés ellen is hatásos. Flavonoidokat, glikozidokat tartalmaz. Egy-egy pohárral hosszabb távon is mellékhatások nélkül fogyasztható.
Fotó: Wikipedia/<a id="hyperlink_c57aef9ba0c0c9a5ac9927d75773218a" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Prunus_spinosa_B.jpg" target="_blank">Le.Loup.Gris</a>

A gyömbér köhögéscsillapító, antibakteriális hatású, többek közt gingerolt és sogaolt tartalmaz. A friss gyökér egy-két vékony karikájából főzz egy bögre teát! A légúti és torokgyulladás kezelésére is hatásos.
Fotó: grafvision / Getty Images Hungary

A szilfakéreg hatóanyaga a tannin, gyomornyugtató, sebgyógyító hatású. Köhögés elleni szirupként vagy teaként is hatásos, utóbbit kúraszerűen, naponta három bögrével fogyaszd!
Fotó: Hakat / Getty Images Hungary

A martilapu teája légzőszervi betegségek, rekedtség kezelésére alkalmas. Virága xantoffilt, cseranyagot, fitoszterint, levele keserűglikozidákat, galluszsavat, csersavat tartalmaz. Kúraszerűen ajánlott fogyasztani.
Fotó: Valeria Vechterova / Gettty Images Hungary
Képek: Getty Images.