Szűnni nem akaró köhögés ellen: ezeket idd, ha gyorsan szeretnél gyógyulni

A házipatikák legerősebb szerei a légúti betegségek kezelésére is alkalmazhatók.

Gyógyteák légúti betegségre
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy torkot irritáló érzésből hamar szűnni nem akaró köhögés válhat, mely megkeseríti az ember napjait, és álmatlanságot hoz az éjjel. Különösen a téli időszakban gyakoriak a meghűléses betegségek.

A gyógyszertárakban számtalan szirup és tabletta közül lehet válogatni, ám néha elegendő lehet a gyógyhatású növényeket segítségül hívni. Dédanyáink természetes módszerei a megfázás kezelésére a 21. században is megállják a helyüket.

Gyógyhatású növények légúti betegségekre

Egyes növények forrázata segít visszafogni a köhögést, és megszüntetni a torok irritációját. Általános, tüneti kezelésre és a köhögés csillapítására is érdemes a teákat kipróbálni.

Nem szabad viszont elfeledkezni arról, hogy az elhúzódó köhögés számos betegség tünete lehet a megfázástól az allergián át az olyan súlyos problémákig, mint a hörghurut. Éppen ezért tartós köhögés esetén mindenképpen konzultálj az orvosoddal!

A hagymahéjból készült tea erős köhögéscsillapító, baktérium- és vírusölő hatású. Tartalmaz kéntartalmú vegyületeket, többek között allicint, de illóolajakat, flavonoidokat, ásványi anyagokat is. Naponta egy-két bögrével fogyaszd, mézzel is ízesíthető.
Fotó: S847 / Getty Images Hungary
A kakukkfű teája antibakteriális, köptető, köhögéscsillapító hatású, torokfájdalomra is jó. Sokféle illóolajat, cserző- és keserűanyagot, kakukkfűkámfort tartalmaz. Hosszabb távon is fogyasztható.
Fotó: Mizina / Getty Images Hungary
A lándzsás útifű cseranyagot, glikozidákat, proteinanyagot, vitaminokat tartalmaz, a köhögés elleni szerek, szirupok alapanyagaként is ismert. Teája is hatékony a meghűlést kísérő köhögés csillapítására.
Fotó: Madeleine_Steinbach / Getty Images Hungary
A hársfavirágból készült tea a meghűléses betegségeknél hasznos: izzasztó hatású, csökkenti a torokgyulladást, csillapítja a köhögést. Még az emésztésre is jó. Hatóanyagai flavodoidok, cseranyagok, illóolajak.
Fotó: ChamilleWhite / Getty Images Hungary
Az édesgyökér hatóanyagai a glicirrhizin és a flavodoidok. Segít felvenni a harcot a légzőszerv fertőzéseivel, csillapítja a torokfájást, nyákoldó hatású. Napi háromszor ajánlott fogyasztani egy-két héten át.
Fotó: alpaksoy / Getty Images Hungary
A kökényvirágból készült tea enyhén vízhajtó hatású, köhögés ellen is hatásos. Flavonoidokat, glikozidokat tartalmaz. Egy-egy pohárral hosszabb távon is mellékhatások nélkül fogyasztható.
Fotó: Wikipedia/<a id="hyperlink_c57aef9ba0c0c9a5ac9927d75773218a" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Prunus_spinosa_B.jpg" target="_blank">Le.Loup.Gris</a>
A gyömbér köhögéscsillapító, antibakteriális hatású, többek közt gingerolt és sogaolt tartalmaz. A friss gyökér egy-két vékony karikájából főzz egy bögre teát! A légúti és torokgyulladás kezelésére is hatásos.
Fotó: grafvision / Getty Images Hungary
A szilfakéreg hatóanyaga a tannin, gyomornyugtató, sebgyógyító hatású. Köhögés elleni szirupként vagy teaként is hatásos, utóbbit kúraszerűen, naponta három bögrével fogyaszd!
Fotó: Hakat / Getty Images Hungary
A martilapu teája légzőszervi betegségek, rekedtség kezelésére alkalmas. Virága xantoffilt, cseranyagot, fitoszterint, levele keserűglikozidákat, galluszsavat, csersavat tartalmaz. Kúraszerűen ajánlott fogyasztani.
Fotó: Valeria Vechterova / Gettty Images Hungary

Képek: Getty Images.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük