Csapvíz ásványvíz helyett: mennyire egészséges választás?
Március 22. a víz világnapja. Mennyit tudsz a hazai csapvízről?
Kevés olyan élelmiszer van ma hazánkban, melynek egy főre eső fogyasztása évről évre komoly ütemben növekszik. A palackozott ásványvizek azonban egyértelműen ebben a csoportba tartoznak.
De vajon valóban elengedhetetlen ásványvizet vásárolnod, vagy nyugodtan fogyaszthatnál csapvizet is?
A hazai vezetékes víz minősége
Magyarországon az az ivóvíz minőségére vonatkozó követelményeket a 201/2001 (X.25.) kormányrendelet Paraméterek és határértékek című, 1. számú mellékletében rögzítették. Ez a rendelet az emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről szóló 98/83/EK európai uniós irányelv alapján készült, és az ivóvíz minőségi követelményei mellett az ellenőrzés rendjét, azaz a vizsgálandó paraméterek körét és ezek vizsgálati gyakoriságát is rögzíti - írja honlapján Országos Környezetegészségügyi Intézet Vízhigiénés és vízbiztonsági főosztálya Ivóvíz kiskátéjában.
Településenként
A közegészségügyileg nem megfelelő ivóvízzel rendelkező települések száma 1995-től 2011-ig 78-ról 11-re csökkent. Az Országos Környezetegészségügyi Intézet honlapján településenként kereshető formában találhatunk információt a hálózati ivóvíz minőségéről.
Mennyi arzén van a vízben?
A magyarországi vezetékes vízzel kapcsolatban legtöbbször az arzéntartalom merül fel kritikaként. Hazánkban az ivóvizek arzénterhelése EU-szabvány alapján legfeljebb 10 mikrogramm/liter lehet. Ezt a határértéket a nyugat-európai élelmiszer-fogyasztói szokások figyelembevételével állapították meg.
Nyugat-Európában azonban becslések szerint fejenként napi 80 mikrogramm arzén kerül az emberi szervezetbe a tengerihal-fogyasztásból adódóan. Mivel hazánkban az egy főre eső - tengeri - halfogyasztás rendkívül alacsony, azért az EU-szabványok által feltételezett ivóvízen kívüli arzénterhelés irreálisnak tűnik. Vagyis azokon a hazai településeken, ahol a vezetékes víz arzénterhelése épphogy nem felel meg az uniós szabványoknak, még nem iszol egészségre ártalmas vizet. Magyarországon reálisabb lenne egy 30 mikrogramm/liter körüli határérték megállapítása. A témáról részletesebben olvashatsz korábbi cikkünkben.
Mennyi gyógyszermaradvány van az ivóvízben?
Az ivóvízzel kapcsolatban felmerülő másik aggály a gyógyszermaradványok mennyisége. Számos más országgal szemben azonban, ahol az ivóvíz a felszíni vizekből származik, hazánkban a csapvíz mintegy 50%-át a mélyebb rétegekből nyerik, ahol jóval kisebb az esély a szennyezésre. A magyarországi ivóvizekből mindössze nanogrammos mennyiségben mutathatóak ki gyógyszermaradványok: vagyis a gyógyszerhatás eléréséhez százezermillió liter vizet kellene meginni - a milligrammos gyógyszeradagokat figyelembe véve. A témáról bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mire figyelj, ha ásványvízpárti vagy?
A vízművek laborvizsgálatai és független mérések is rendre megerősítik, hogy a hazai csapvíz jó minőségű. Ha mindezek ellenére mégis bizalmatlan vagy a vezetékes szemben, és inkább az ásványvízre szavaznál, fontos, hogy tisztában légy vele, pontosan mit is veszel. A címkék alapos áttanulmányozást igényelnek, ugyanis attól, hogy palackozott vizet vásárolsz, még nem biztos, hogy ásványvíz van benne. Korábbi cikkünkből megtudhatod, hogy mi a különbség az olyan kategóriák között, mint a forrásvíz, a szikvíz és az ásványvíz.
Ezért ne ragaszkodj egy márkához!
Kattints az alábbi videóra, és tudd meg, miért nem ajánlott mindig egyféle ásványvizet innod. Leld örömöd és egészséged a változatosságban!
Mi a baj a víztisztító berendezésekkel?
Talán felmerült már benned egy harmadik alternatíva is a vízszűrő berendezések képében. A napjainkban egyre népszerűbb desztillálással vagy fordított ozmózissal működő víztisztító berendezések azonban nem jelentenek tökéletes megoldást a vízkérdésre. Ezek a készülékek ugyanis nemcsak az esetleges szennyeződéseket, hanem az ásványi anyagokat és nyomelemeket is kiszűrik az ivóvízből. Vagyis ha kizárólag szűrt vizet iszol, akár hiánybetegségek kialakulásával is számolhatsz. A legszerencsésebb tehát, ha vezetékes vizet és ásványvizet is fogyasztasz - utóbbi esetében azonban nem ragaszkodsz egyetlen márkához.
Kép forrása: MTI.
OLVASD EL EZT IS!
- víz
- veszélyes anyagok