Kockázatos lehet a horkolás: 6 tényező, ami durván hajlamosíthat rá
Számtalan segédeszköz és terápiás módszer áll rendelkezésre a horkolás mérséklésére.
A horkolás nemcsak a hálótársat zavaró jelenség, de veszélyes is lehet a horkolóra nézve. Dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, szomnológus a horkolás szempontjából kockázatos élethelyzetekre hívta fel a figyelmet.
Előfordul, hogy hosszabb-rövidebb légzési szünetek jelentkeznek közben. Vannak azonban különböző alternatívák, melyekkel hatékonyan lehet kezelni az állapotot.
Az alvási apnoe veszélyes jelenség
A légzési szünetek, vagyis az apnoe során az alvó rövid időre abbahagyja a légvételt, majd hangos felhorkanással hirtelen levegő után kezd kapkodni. Mivel minden légzéskimaradás csak a központi idegrendszer éber állapota, vagyis egy úgynevezett mikroébredés során valósul meg, az alvás minősége romlik. Az alvó nem piheni ki magát, és a megfelelő idejű alvás ellenére is fáradtan ébred. Az alvási apnoe emellett életveszélyes is lehet, növeli a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szívroham és a stroke kialakulásának kockázatát is.
A horkoló hangot a felső légutak lágy szöveteinek, vagyis a garat oldalsó és hátsó falainak, a nyelvgyöknek, a nyelvcsapnak, a manduláknak és a lágyszájpadnak a vibrációja hozza létre. A garatfeszítő izmok is ellazulnak alvás közben, és nem tudnak részt venni a garat nyitva tartásában. Az erre hajlamos személyeknél felső légúti szűkület vagy akár elzáródás alakulhat ki.
Hat tényező, ami növeli a horkolás valószínűségét
Gyermekkorban gyakori - Ebben az életkorban főként a megnagyobbodott garat- és orrmandula okozza a horkolást, és átmenetileg megfázás vagy arcüreggyulladás is eredményezheti. Az alapos orvosi indokkal elvégzett mandulaeltávolítás után megszűnik a horkolás, és sokszor a gyerek egész közérzete javul. Ha a gyermek rendszeresen horkol, mindenképpen szükséges a kivizsgálás.
Várandósságnál is megnő az esélye - Különösen a harmadik trimeszterben gyakori a horkolás. Ennek oka, hogy a súlygyarapodás és a has mérete miatt növekszik a tüdőre és a légcsőre gyakorolt nyomást.
Bizonyos betegségek előidézik - Az orrsövényferdülés, az orrpolip, esetleg az allergia és az asztma is súlyosbíthatja a horkolást.
Az elhízással is járhat horkolás - Az elhízás és a mozgáshiány következményeként az izomtónus is ernyedtebbé válik, ezért nő a horkolás valószínűsége is. Súlyosabb elhízás esetén zsírréteg rakódik a garatnyálkahártya és a garatizomzat közé is, ráadásul a vastagabb nyak is szűkíti a levegőjáratot.
Az alkohol és a késői étkezés is előhozhatja - Az alkohol és a késő esti bőséges étkezés a központi idegrendszer tompítása révén hajlamosít a horkolásra.
A dohányzás is rizikófaktor - A cigarettázás a gége-, garat- és orrnyálka-irritáció és a következményes nyálkahártya-duzzanat miatt növeli a horkolás kialakulásának kockázatát.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A terápia a horkolásgátlótól a műtétig terjed
Az éjszakai alvásvizsgálat során megállapítható a horkolás által jelzett légzészavar súlyossága, mely egyben meghatározza a terápiát is. A beteg tüneteitől és kísérőbetegségeitől függően számos kiegészítő vizsgálatra lehet szükség, melyek közül a fül-orr-gégészeti vizsgálat szinte kötelező. Ennek során a felső légutak anatómiai rendellenességeire derül fény, melyek megoldása enyhítheti a tüneteket. Ilyen lehet az orrsövényferdülés korrigálása, az orrpolip-eltávolítás vagy a garatplasztika.
Ma már számos kezelés és segédeszköz is elérhető a horkolás megszüntetéséhez, például a szájbetétek és orrszárnytágító tapaszok. Súlyos esetben szükség lehet a pozitív nyomású légsínterápia alkalmazására, amikor a belélegzett levegő nyomásával tartják nyitva a garatot.
A jó eredmény érdekében javasolt az életmódváltás. Az elhízás csökkentése, a dohányzással való felhagyás és az alkoholfogyasztás minimalizálása mind hozzájárulhatnak a gyógyuláshoz. A horkolás megszüntethető, és ezzel nemcsak az egészségügyi kockázatokkal lehet leszámolni, de az érintettek és a hálótársak életminősége is határozottan javul.
OLVASD EL EZT IS!