Ez a legmagasabb hőfok, amit még kibír az emberi test: így hat a forróság az anyagcserére

A nagy forróság durván befolyásolja az anyagcserét, ez a legmagasabb hőfok, amit még kibír a szervezet.

Hány fokot bír ki az ember?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egyre magasabb az átlaghőmérséklet, nagyon erős hőhullámokat lehet tapasztalni, sőt július 4-én megdőlt a melegrekord is - nem csoda hát, hogy a perzselő nap tüze alatt sokan ténylegesen azt érzik, hogy elolvadnak.

Az angliai Roehampton Egyetem kutatói megvizsgálták, hogy mi lehet az a hőmérséklet, ami már nemcsak elviselhetetlen az emberek számára, hanem a test alapvető funkcióit is károsítja.

Hány fokot bír ki az ember?

Az emberi test nem tud végtelen mennyiségű hőt leadni, és ha a környezet hőmérséklete meghaladja a 40 fokot, az már egészségkárosító hatással is bírhat a 2023 júliusában publikált tanulmány szerint. Az úgynevezett termosemleges zóna egy olyan hőtartomány, amiben a szervezetnek nem kell gyorsítani az anyagcseréjét ahhoz, hogy fenntartsa az ideális testhőt.

GettyImages-89771997

Ennek az alsó határa 28 fok, mert ezalatt a szervezet már több energiát fordít arra, hogy egyensúlyban tartsa a hőháztartást, nem csoda, hogy a nagy hidegek idején az ember remegni kezd, hiszen valójában az önkéntelen mozgás a hőtermelést serkenti. Azonban ha nem alacsony, hanem épp magas a hőmérséklet, a szervezet más módszert alkalmaz a hűtésre, ilyen az izzadás, az erek kitágulása a hőleadás elősegítésére. Eddig bizonytalan volt, hogy mi az a maximális hőmérséklet, ameddig a szervezet képes leadni a hőt. Az anyagcsere sebessége 40 fok felett kezd el növekedni, és a felső határ a friss kutatás szerint 40-50 fok között található. 

A kutatást 13 önkéntessel végezték, mely során a résztvevőket egy órán keresztül különböző hőmérsékletű és páratartalmú szobába helyezték. A kísérlet elején megmérték a vérnyomásukat, a testhőmérsékletüket, az izzadásuk mértékét, a pulzusukat és a légzési sebességüket. Kiderült, hogy a résztvevők anyagcseréje 35%-kal nőtt 40 fok felett, hogyha 25%-os páratartalmú helységben tartózkodtak, és 48%-kal, hogyha ugyanilyen hőmérsékleten, de 50%-os páratartalmú szobában voltak. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Azok, akik 50 fokos szobában ültek 50%-os páratartalom mellett, a testhőmérsékletük 1 fokkal emelkedett, ami azt mutatja, hogy 40 fokon még tud leadni hőt a szervezet, de 50 fokon már nem. Az eredményeket nagyban befolyásolta a páratartalom is. Az 50 fok már drasztikus változásokat hozott a testükben, 74%-kal izzadtak jobban, 64%-kal nőtt a pulzusszámuk és 23%-kal a légzési gyorsaságuk. 

Mivel kis létszámú kutatásról van szó, valójában nehéz valós köveztetéseket levonni, de annyi bizonyos, hogy a magasabb hőstressz növeli a nyugalmi anyagcserét, megterhelve ezzel a szívet. Ami ha a valós körülmények között is igaz, akkor az növelheti a szív- és érrendszeri megbetegedések számát. Még további kutatásra van szükséges ahhoz, hogy teljesebb képet lehessen kapni a folyamatról. 

Olvass tovább: ennyire más lesz a ma született gyermekek élete a nagyszüleikéhez képest

A növekvő klímaszorongás a gyermekvállalási kedvet is befolyásolja egy elemzés szerint.

Ennyire más lesz a ma született gyermekek élete a nagyszüleikéhez képest: nem ok nélkül aggódunk a szakértő szerint

A növekvő klímaszorongás a gyermekvállalási kedvet is befolyásolja egy elemzés szerint.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük