Tudtad, hogy a szelídgesztenye minden része felhasználható? Még a fa kérge is egészséges
Alacsony zsír- és magas rosttartalma miatt a szelídgesztenye az őszi sütés-főzés egyik legjobb alapanyaga - nem beszélve arról, mennyire egészséges.
A szelídgesztenyét változatos módokon lehet felhasználni. Sokan szeretik a legegyszerűbb módon, tűzön megpirítani, de népszerű felhasználása a főzés vagy a pürésítés is. De nemcsak különleges ízvilágot tud kölcsönözni az elkészített ételeknek, egészségre gyakorolt hatása sem elhanyagolható.
A szelídgesztenye nem összetévesztendő a vadgesztenyével. A vadgesztenye elfogyasztva mérgező lehet, makkvédője kevésbé tüskés, míg a szelíd- vagy édes gesztenye rengeteg tüskét tartalmaz, és jellegzetes, csíkos, fogyasztható termése van. Általában szeptembertől januárig terem, nem véletlenül lehet sokszor találkozni gesztenyeárusokkal az utcákon ez idő tájt.
A gesztenye jótékony hatásai
Az olajos magvakhoz képest viszonylag alacsony gesztenye zsírtartalma. 100 gramm szelídgesztenyében 149 kalória található, azonban viszonylag magas, 28 gramm szénhidráttartalma van. Az olajos makktermés túlnyomórészt többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz.
Áldásos hatásait a gesztenye az emésztőrendszerben is ki tudja fejteni, mivel igen magas rosttartalma kifejezetten jót tesz az emésztésnek és a bélbolyhoknak.
Emellett a gesztenyének magas a kalciumtartalma is, mely az egészséges csontok és fogak épségének megőrzésében játszik nagy szerepet. A termés még enyhe véralvadásgátló hatással is bír, amihez társul a vörösvértesteknek fontos magas vastartalma is. Cinktartalma segít a sejtképződésben és megemészteni a szénhidrátokat, ezenkívül még elősegíti a sebgyógyulást is.
B-vitamin-tartalma is magas, amivel a szervezet a bevitt tápanyagokból kinyerheti az szükséges energiákat. A benne található E-vitamin a szemek és a bőr védése mellett még immunrendszer-támogató hatással is bír.
A szelídgesztenye többi részét sem szabad kidobni
A szelídgesztenye méz a szakértők szerint nemcsak visszérproblémák, de trombózis megszüntetésére is alkalmas lehet. A fában rengeteg tannin található, melynek vérzéscsökkentő és érösszehúzó hatása van. Ez a vegyület megtalálható a virágában és a maghéjában is, melynek hatása segíthet hasmenés alatt vagy vérző sebek kezelésénél.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Emellett értékes cseranyagok találhatóak a leveleiben és a kérgében, aminek köszönhetően gyulladásgátló, összehúzó és köptető hatással bírnak. Hagyományos felhasználásában a levelek és a kéreg forrázatát lázas betegeknek adták, illetve légúti gyulladásos megbetegedéskor gargarizáló szerként. A gesztenye leveleinek hatóanyagai még hátfájás, reumás panaszok, ízületi problémák ellen is jónak bizonyultak.
Házi patikák gesztenyéből
A gesztenyének a részeit otthon is fel lehet használni. Lehet a magjából gesztenyetinktúrát készíteni, amit a visszeres lábak kezelésére szoktak alkalmazni. Egy maréknyi gesztenyemagot meg kell hámozni, majd a fehér belsejét apró darabokra vágni és egy lezárható tetejű üvegbe helyezni - ez lehet akár befőttesüveg is. Majd a patikában kapható 70 fokos alkohollal fel kell önteni úgy, hogy ellepje, és három hétig ázni hagyni. Érdemes minden héten egyszer alaposan megrázni az üveget. Utána már csak le kell szűrni a levét, és kész is a tinktúra. Ebből lehet balzsamot is készíteni étkezésizselatin-por és levendulaolaj felhasználásával, amit 150 ml gesztenyetinktúrához kell adni, majd sűrűre keverni.
A levelek felhasználásához először ki kell szárítani őket, majd 2 deciliter forrásban levő vízhez 1 púpozott teáskanálnyi száraz, aprított levelet kell adni. Az elegyet 10 percig kell áztatni, majd leszűrni, végül borogatásként lehet használni az ödémás területeken.
A patikákban lehet kapni gesztenyekapszulákat, -géleket és gesztenyevirág-esszenciát is, ezeket visszerek kezelésére szokták javasolni.
Hány szem mag 100 kalória? Mutatjuk a diótól a mogyoróig az összes kedvencet
Általában egy szűk maréknyi mennyiség felel meg nagyjából 100 kalóriának, de a legtöbb csonthéjas esetében akár szemre pontosan is kiszámolhatod, mennyit tűr a diétád. Mutatjuk, hogy néz ki 100 kalória a különböző diófélékből a tányéron.
Hány szem mag 100 kalória? Mutatjuk a diótól a mogyoróig az összes kedvencet
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- gesztenye
- sült gesztenye
A tökéletes házi sült gesztenye
- gesztenye
- szilva