Új, hatékony gyógymódot találhattak a súlyos betegségre: ígéretesek az eredmények

Egy súlyos betegségre, az örökletes angioödémára találhattak gyógymódot a kutatók az első vizsgálatok szerint.

Génterápiás gyógymód az örökletes angioödémára
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Súlyos, öröklődő betegségre találhattak új, hatékony gyógymódot, a vizsgálatok alapján a génterápia ígéretes eredményekkel kecsegtet az örökletes angioödéma orvoslásában - írja a Telex a New Scientist cikke alapján.

Az úgynevezett CRISPR-alapú génterápia új verziójának első kísérlete révén máris kilenc olyan ember meggyógyulhatott, aki a ritka, életveszélyes gyulladásokat okozó betegségben szenved.

Génterápiás gyógymód az örökletes angioödémára

Az örökletes angioödéma ritka, de súlyos betegség, melynek során hirtelen szöveti duzzanatok alakulnak ki, érintett lehet benne például az arc, szem, ajak és a torok, légutak. Roham esetén a betegek bőre alatt felgyűlik a folyadék, mely nem csupán fájdalmat, de akár fulladást is okozhat - a fellángolásokat ugyanakkor számos tényező, akár a stressz, egy fertőzés vagy hormonrendszeri változások is kiválthatják. 

Bár a tünetek jelentkezése allergiás reakcióhoz hasonlít, ám az arra alkalmazott gyógyszerek ez esetben nem hatásosak.

Ígéretes eredmények

A cikk szerint a kutatásban részt vevő tíz ember rendkívül jól reagált a terápiára, az ödémás rohamok száma a kezelés fél évében mintegy 95 százalékkal csökkent, és csak egyiküknek volt jelentősebb gyulladásos epizódja a következő évben, illetve a legalacsonyabb dózist kapó személy tapasztalt egy enyhe rohamot. A terápiát kidolgozó cambridge-i orvos bízik abban, hogy potenciális gyógymóddal van dolguk.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A betegség fellángolását részben a gyulladások csillapításában szerepet játszó C1-inhibitor nevű fehérjét kódoló gén mutációi okozzák, részben az egyik, májban termelődő molekula, a kallikrein. Az ez idáig használt gyógyszerek utóbbi termelődését blokkolják - ám a kutatók arra jutottak, hogy ez génterápiával hosszú távon is lehetséges.

Az új kezelés során infúzióként kapták a betegek a génterápiát, és nem előzetesen kivont géneket módosítottak hozzá, így sokkal biztonságosabbnak tartják.

Korai stádiumban felismerhetővé válhat az Alzheimer-kór: a tünetek megjelenése előtt diagnosztizálható az új módszerrel

Az Alzheimer-kórt nehéz időben észrevenni, szerencsére már létezik olyan vizsgálati módszer, amivel még a korai tünetek idején felismerhető a betegség.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük