Alig néhányan tudnak róla, pedig igaz: ezek a népszerű zöldségek egészségesebbek főzve
Sokan azt hiszik, jobb mindent nyersen enni, de ez nem igaz.
A zöldségrajongók között képes parázsló vitákat szítani a kérdés: vajon a nyers vagy a valamilyen formában elkészített zöldség az egészségesebb? Sokan azt gondolják, hogy a válasz egyszerű, hiszen a nyers egyértelműen egészségesebb, ez azonban így nem igaz.
A nyers zöldségeket pártolók váltig állítják, hogy a főzés során roncsolódik a zöldségekben a vitamintartalom, és elvesznek a jótékony enzimek. Nem szabad azonban ennyire sarkítottan vizsgálni a dolgokat. A zöldségeket nemcsak nyersen, de sülve, főve, grillezve, krémesítve és minden más módon is nagyon érdemes fogyasztani. Meglepő módon ugyanis a főzés során a sejtfalak lebomlásával egyes tápanyagok a szervezet számára egyszerűbben felvehetővé válnak. A következő három zöldség pedig tényleg hő hatására lesz csak igazán egészséges!
A sárgarépa
A sárgarépa jó a szemnek, ám kevesen tudják, hogy ez miért van így. A benne található fontos tápanyagok közül a béta-karotin az, amely a répa jellegzetes narancssárga színét adja, egyszersmind a szem egészségét szolgálja.
A béta-karotin a szervezetedben A-vitaminná válik, ami a látáson kívül az immunrendszer és a bőr egészségében is nélkülözhetetlen. 2002-ben egy kutatócsoport azonban rájött, hogy a répának a szervezet számára feldolgozható béta-karotin-tartalma a főzés során növekszik.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
A paradicsom
A paradicsomszósz, a paradicsomleves és a ketchup is gyakorlatilag főtt paradicsom, ami lehetséges, hogy még egészségesebb, mint a nyers zöldség. Ilyen formában ugyanis a benne található értékes antioxidáns, a likopén mindössze 4%-a kerül feldolgozásra a szervezetedben az International Journal of Food Sciences and Nutrition szerint.
A nyers paradicsom vastag sejtfalai nehézkessé teszik a likopén felvételét, ám a főtt változatban könnyedén hozzáfér a szervezeted az antioxidánshoz. A konzerv paradicsomszósz és a tartósítószerekkel, ízesítőkkel teli ketchup ennek ellenére még számos potenciálisan káros anyagot tartalmaz, így érdemes ezekből inkább házi, vegyszermentes változatot készíteni.
A spenót
A spenót ásványi anyagai közül jelentős a levelek vastartalma, ám sok folsavat is találsz a zöldségben. Ez utóbbi a sejtek megújulását és növekedését szolgálja, és egy összehasonlítás szerint a leghatékonyabban a főtt spenóttal vihető be. A főzés során ugyanis a levél veszít nedvességtartalmából, így arányosan megnövekszik benne a folsav és az ásványi anyagok mennyisége. Tehát ugyanannyi főtt spenóttal több folsavat viszel be, mint egyező mennyiségű nyerssel.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- gyógyító táplálékok