A fogamzásgátló abbahagyása: kellemetlen tüneteket okozhat, melyek betegséget is jelezhetnek
Érdemes odafigyelni a tabletta elhagyása után a test jelzéseire.
A nők igen nagy százaléka fogamzásgátló tabletták szedésével védekezik a nem kívánt terhesség ellen. Azonban, amint abbahagyják a gyógyszer szedését, nem várt tüneteket tapasztalhatnak.
Hogy melyek a leggyakoribb panaszok ekkor, és milyen tényezők állhatnak ezek hátterében, arról dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza beszélt.
A vérzészavar általános tünet
A legtöbb nő a fogamzásgátló tabletta letétele után vérzészavarral küzd. Általában a menstruáció kimaradását vagy meglepően hosszú ciklust tapasztalnak ekkor, ami anovulációra utalhat. Ennek oka, hogy, bár a mai készítmények igen kis hormonmennyiséget tartalmaznak, a szervezetnek egy kis időbe telhet visszaállnia a normál működésbe. A probléma csak egy-két ciklus erejéig szokott tartani, utána a panasz rendszerint megszűnik. Ha mégsem, akkor érdemes nőgyógyászhoz fordulni, ugyanis a fogamzásgátlók olyan betegségeket nyomhatnak el, mint a PCOS, és sokan csak a készítmény elhagyása után szembesülnek az állapot meglétével.
Hajhullás és bőrproblémák
Sok pubertáskorban lévő lánynak írnak fel bőrproblémáira fogamzásgátló tablettát, ami eltünteti a zavaró pattanásokat. Ennek oka, hogy a benne található hormonoknak köszönhetően csökkenti a bőr zsírosságát, ami hozzájárul az akné kialakulásához. Azonban, ha valaki hosszú idő után abbahagyja a tabletta szedését, akkor ismét előjöhetnek a pattanások, és akár fél évbe telhet, míg a bőr állapota ismét helyreáll. A túl sok tesztoszteron és a már említett PCOS szintén okozhat bőrproblémákat, így célszerű panasz esetén vizsgálatokat végezni.
Ma már senki nem gondol utána, hogy a fogamzásgátló tabletták megjelenése előtt milyen furcsa eszközök álltak rendelkezésre a nem kívánt terhesség megelőzésére.
Fogyás is felléphet
Sokak számára igen kedvező mellékhatással is lehet számolni a fogamzásgátló letétele után, ez pedig a fogyás. Viszont ez rendszerint nem a zsír leadása, hanem csupán az ödéma megszűnése, mivel néhány tabletta vizesedést generálhat. Ez azonban jó lökést adhat arra, hogy az illető az esetleges súlyfeleslegétől is megszabaduljon.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A mellek is érzékenyebbé válnak
Amikor valaki fogamzásgátlót szed, nem megy végbe normál peteérés, így nincs sem ovulációs fájdalom, sem pedig PMS. Ebből következik, hogy az abbahagyása után ezek visszatérhetnek, főleg a mellek érzékenysége, jellemzően tüszőrepedés és menzesz előtt. A mell mirigyes szerkezete ugyanis reagál a végbemenő hormonváltozásra. Az ösztrogén a mirigyek megnagyobbodását, míg a progeszteron a zsírszövet ödémáját eredményezi.
OLVASD EL EZT IS!
- menstruáció
- fogamzásgátló