El lehet tolni gyógyszerrel a menstruációt? Szakértőt kérdeztünk, biztonságos-e
Sokan teszik fel a kérdést, ha épp a nyaralásra esne.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
A menstruáció, ha épp arra az időszakra esik, az aktív pihenéssel vagy a vízparton töltött nyaralást még azok számára is megkeserítheti, akiknek nincsenek erős görcseik, nem tart túl sokáig, illetve a vérzés mértéke is átlagosnak mondható.
Nem mindenki sakkozik azonban azzal, hogy a két időpont még véletlenül se essen egybe, azok a nők például, akik fogamzásgátlók szednek, gyakran élnek azzal a módszerrel, hogy nem hagynak szünetet a 21. nap után, hanem tovább szedik a tablettát, elejét véve a megvonásos vérzésnek. Arról, hogy javasolható és biztonságos-e ez a módszer, Dr. Oláh Orsolya szülész-nőgyógyászt kérdeztük.
A menstruáció eltolása
Egy nyaralás, egy sportesemény vagy bármi olyan elfoglaltság miatt, amikor fontos lenne, hogy a menstruáció ne akadályozza a kikapcsolódást vagy a feladatvégzést, dr. Oláh Orsolya szerint nem probléma, ha a tablettaszedési szünetet kihagyva azonnal elkezded a következő havi fogamzásgátlódat, hiszen például az új generációs, elnyújtott adagolású fogamzásgátlók is így működnek. Az azonban, hogy ezen újabb fogamzásgátlókhoz hogyan áll valaki, egyéni beállítottság kérdése.

Ha valaki számára nem ellenjavallott a hormonális fogamzásgátlás - például fokozott trombóziskockázat esetén -, orvosilag biztonságos ilyen esetekben tovább szedni a tablettát, és ezt akár több alkalommal is megismételheted.
Tablettát kihagyni viszont kevésbé biztonságos módszer, így a doktornő azt javasolja, hogy ha valaki előbbre szeretné hozni a menstruációját, akkor szerencsésebb, ha inkább a megvonásos vérzést hagyja ki, és továbbszedi a következő havi adagot.
Az új generációs tabletták hasonlóan működnek
Dr. Oláh Orsolya szerint a tabletta továbbszedésének biztonságosságára vonatkozó kérdések most kifejezetten aktuálisak, mivel nemrég kerültek forgalomba a magyar piacon is az elnyújtott adagolású fogamzásgátló tabletták, melyek nagyon hasonlóan működnek ahhoz, mint amikor valaki tablettaszedési szünet nélkül végigszed több levelet a klasszikus 21 napos fogamzásgátló tablettájából. Ezeknek a készítményeknek a javasolt használata általában a következő: 12 héten keresztül kell szedni folyamatosan, majd a 12 hetet egy hét gyógyszerszedési szünet követi.
Ez egy nagyon új módszer, és olyan nagymértékben eltér a női szervezet természetes működésétől azáltal, hogy ezek mellett az ember három hónapig nem menstruál, hogy egyelőre elég megosztó a módszer megítélése.
Viszont nagyon fontos tudni, hogy a klasszikus fogamzásgátlóknál, melyeket három hétig kell szedni, majd egy hétig nem, szintén nincsen valódi menstruáció, hanem a tablettaszedési szünetben egy megvonásos vérzés jelentkezik csak. Ilyenkor ugyanúgy nincs a petefészkekben peteérés, mintha három hónapig folyamatosan szedné valaki a fogamzásgátlót.