Életveszélyes lehet, ha felkészületlenül utazol - 5 dolog, amire minden allergiásnak figyelni kell
Ételallergiával utazni több körültekintést igényel.
Ételallergiásként utazni nagy körültekintést igénylő kihívás. Dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológus, klinikai immunológus szakembere szerint alapos tervezéssel és némi előzetes kutatómunkával azonban biztonságossá tehető a nyaralás akár külföldön is.
Aki ételallergiás, vagy ételintoleranciával él együtt, annak utazás közben is oda kell figyelnie arra, hogy mit eszik, ami komoly stresszfaktort jelenthet az érintett számára - mondja dr. Moric Krisztina, akinek a segítségével összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Ételallergiával utazni
Ha biztosra szeretnél menni, érdemes alapos kutatómunkával indítani a nyaralás megtervezését. A táplálékallergiások számára készült applikációk mellett az interneten is számtalan specifikus csoportot találhatunk, ahol nemcsak a hazai, de a külföldi utazásokkal kapcsolatban is értékes információkat szerezhetünk allergiabarát vendéglátóhelyekről és szállásokról.
„Ma már egyre több szálloda és vendéglátóhely ismeri fel az ételallergiás utazók igényeit, és kínál speciális szolgáltatásokat. A megbízható vendéglátóhelyeket és üzleteket érdemes térképen is elmenteni.”
Így értesd meg magad külföldön
Moric doktornő szerint a külföldi utazások legkényesebb pontja annak elmagyarázása, hogy pontosan mely alapanyagok és ételek jelentenek veszélyt számunkra. Arra az esetre, ha nyelvi bizonytalanságok adódnának, tarts magadnál ételallergia-kártyákat. Ezek a célország nyelvén adnak egyértelmű és udvarias szövegezésű tájékoztatást az allergiánkról és arról, hogy mire kell figyelni ételeink elkészítése közben. Praktikus, ha a kártyákon piktogramok is találhatók, amelyek egyértelművé teszik a tiltólistás allergéneket. Amennyiben nem szeretnél kis kártyákkal bajlódni, akkor a netről is letölthetsz hasonló digitális kártyákat, amelyeket a mobilodon tárolhatsz.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A szakember azt tanácsolja, hogy ne elégedj meg az étlapon szereplő információkkal. Merj kérdezni, és bizonyosodj meg arról is, hogy pontosan megértették kéréseid és allergiád súlyosságát. Kérdezz rá, hogy a keresztszennyeződés lehetőségét ki tudják-e zárni. Amennyiben olyan helyre tévedsz, ahol láthatóan nem értik meg az allergiáddal kapcsolatos információkat, vagy elutasítóak, ott inkább ne fogyassz ételt!
Mivel az élelmiszerek címkézésében igencsak eltérő a gyakorlat az egyes országokban, így nem minden esetben hagyatkozhatunk ezekre - figyelmeztet a szakember, aki azt ajánlja, hogy mielőtt útnak indulsz, járj utána, és ha kell, készíts egy szólistát arról, hogy a célországban miként nevezik a számodra problémát jelentő összetevőket. - Legyen kéznél mindenképp a Google fordító is, így a termékcímkéket befotózva gyorsan informálódhatsz arról, hogy biztonságos-e az adott élelmiszer.
Csomagolj be bőségesen harapnivalót az útra, hiszen bármikor adódhatnak váratlan helyzetek, így egy járattörlés, késés vagy hosszúra nyúlt reptérellenőrzés esetén sem kell aggódni, hogy hol szerezz be biztonságos élelmiszereket. Minden esetben tájékozódj azonban arról, hogy mit vihetsz be magaddal az adott országba.
Felkészülés a vészhelyzetekre
Utazás előtt gondosan állítsd össze a szükséges gyógyszerekből (antihisztaminok, epinefrininjekció, inhalátor) álló csomagot. Ellenőrizd a lejárati időket és azt is, hogy mindenből elegendő mennyiség áll-e a rendelkezésre. Ha szükséges, írass fel új gyógyszereket az útra! Érdemes egy angol nyelvű orvosi igazolással is készülni a speciális és nélkülözhetetlen gyógyszereinkről, amelyeket magaddal szeretnél vinni kézipoggyászban. Győződj meg arról is, hogy az utasbiztosítás fedezi-e az allergiával kapcsolatos váratlan egészségügyi költségeket! Végül tájékozódj arról, hova fordulhatsz súlyos allergiás roham esetén!
- Aki ételallergiásként most tervez először hosszabb nyaralást, annak érdemes elsőként olyan úti célt választani, ahol ismerik a betegségét, és nem jelent gondot speciális élelmiszereket vásárolni vagy beülni egy étterembe. Így biztosan a gondtalan kikapcsolódásról, és nem az allergia miatti szorongásról szól majd a vakáció - mondja dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont orvosa.
Duzzadást és viszketést okozhatnak ezek az ételek: nyáron különösen oda kell figyelni az allergiásoknak
Még a zöldség és gyümölcs is árthat egyeseknek - hogyha ezeket fogyasztják, annak súlyos következményei lehetnek.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)