A depresszió tünetei és kezelése
A gyakori levertség és az alvászavarok átmeneti problémát is jelezhetnek, de akár súlyosabb is lehet a baj.
Ahogy a rossz idő beáll, és életednek nem szab más ritmust, csak a munka és a rohanás, gyakran érezheted magad kedvetlennek és szomorúnak. A depressziót azonban nem szabad összekeverni a nehéz időszakok fárasztó levertségével és a kimerültséggel, ugyanis a kóros hangulatzavar esetében sokkal súlyosabb a baj.
Ilyenkor nem lehet annyival elintézni a dolgot, hogy majd úgyis összeszeded magad, mert a depresszió akár évekig is eltarthat, és életedet megkeserítve még emberi kapcsolataid rovására is mehet.
Mindennapos gondok vagy betegség?
Hazánkban a depressziós betegeknek csupán kis hányada fordul orvoshoz, mivel a tüneteket sokszor csak a mindennapi élet nehézségeinek tudják be. Ha nehéz, stresszesebb időszakod van, átmenetileg akkor is jelentkezhetnek a depresszióhoz hasonló tünetek, azonban a nyomás enyhülésével ezek megszűnnek. A depressziós beteg vállára azonban állandó nyomás nehezedik, és hangulatzavarai akkor sem szűnnek meg, amikor látszólag semmi oka nem volna panaszra. Hogy el tudd dönteni, csupán átmeneti hangulatzavarod van, vagy depresszióban szenvedsz, segíthet a tünetek pontos ismerete. Ha ezek közül több is tartósan fennáll, akkor a felhők nemcsak átmenetileg homályosítják el az égboltot, és problémáid nem fognak maguktól megoldódni, hanem bizony szakember segítségére lesz szükséged.
Tünetek
- Állandó szomorú hangulat.
- Jelentős mértékű fogyás vagy hízás.
- Állandó nyugtalanság.
- Aluszékonyság vagy álmatlanság, illetve alvászavarok jelentkezhetnek.
- Fáradékonyság.
- Fizikai, testi panaszok, különösebb ok nélkül.
- Csökken a koncentráció képessége, döntésképtelennek érzed magad.
- Nem, vagy csak nagyon ritkán érdeklődsz bármi iránt, és kevés dolog okoz örömet.
- Gyakori hangulatingadozás, amely során értéktelennek érzed magad, esetleg bűntudat gyötör.
- Életuntság, öngyilkossági gondolatok.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Otthoni megoldás
Tehát a fenti tünetek bizonyos körülmények között átmenetileg is jelentkezhetnek. A hirtelen beálló rossz idő is okozhat a depresszióhoz hasonló tüneteket, ez ellen azonban egyszerűen védekezhetsz otthoni praktikákkal. Az őszi levertség oka a hirtelen sötétség és a vitaminhiány is lehet. Ha tehát kellemes, hangulatos fényeket használsz lakásodban, és étrend-kiegészítőként szelént, illetve Omega-3 zsírsavat fogyasztasz, ezt az átmeneti hangulatingadozást könnyedén átvészelheted.
Mikor kérj segítséget?
Ha viszont a betegség annyira elhatalmasodik rajtad, hogy mindennapi tevékenységeid folytatásában akadályoz, akkor nem átmeneti állapotról van szó. Ilyenkor feltétlenül vedd igénybe egy megbízható pszichológus segítségét, aki eldönti, hogy problémádat meg lehet-e oldani csupán terápiával, vagy esetleg gyógyszeres kezelésre is szükség van. A szakember a terápia során figyelembe veszi társadalmi és családi állapotodat, és ennek megfelelően próbálja megkeresni a legjobb megoldást. A beszélgetések alatt pedig nem helyetted oldja meg a problémákat, hanem rávilágít a megfelelő stratégiára, amivel az életedben adódó nehézségeket könnyebben leküzdheted.
A gyógyszeres kezeléstől sem kell azonban tartanod, de fontos, hogy kizárólag az orvos utasítására kezdj nyugtatókat vagy antidepresszánsokat szedni, a felügyelet nélkül alkalmazott gyógyszereknek ugyanis súlyos mellékhatásai lehetnek. A kezelés eredményei általában az első két-három hét után jelentkeznek, ezalatt tehát légy türelemmel, és ne add fel elhatározásodat csak azért, mert úgy érzed, nem használ semmit a szakember segítsége.
OLVASD EL EZT IS!
- pszichoszomatikus
- tünetek és betegségek
A kínzó hátfájás rejtett, háttérben meghúzódó lelki okai
- székrekedés
- puffadás
Puffadás, székrekedés, elhízás
- menstruáció
- női egészség