Az őszi depresszió tünetei és kezelése
Biztos veled is megesik, hogy fáradtnak, kimerültnek érzed magad a borúsabb napokon. Hogyan dobd fel a hangulatod?

- Te felismered ezt a KRESZ-táblát? 8 kérdés, amire tudni kell a választ a közlekedésben
- Bajban lesz, aki felújít vagy építkezik 2023-ban: erre sokan nem is gondolnak, pedig kellene
- Melyik magyar város vasútállomása van a képen? 8 kérdés, ami sokakat zavarba hoz
- Lovas Rozi ritkán látott férjével: János ilyen jóképű pasi
- Melyik folyó mellett van Barcs? 8 fogós kérdés Magyarország földrajzáról
A borús idő beköszöntével sokan panaszkodnak rossz hangulatra, levertségre. Ez a kedélyváltozás teljesen normális, és csupán átmeneti. Az alábbi módszerek ráadásul segíthetnek abban, hogy a szürke, hidegebb napokban is jókedvű lehess.
Tünetek
Az őszi depresszió tünetei közé tartozik a fáradtság, az alvászavar – álmatlanság vagy éppen túl sok alvás –, az energiahiány, a szorongás, az ingerlékenység. Jellemző tünet lehet továbbá a libidócsökkenés, az édesség iránti sóvárgás, valamint a testsúlygyarapodás.
A jelenség oka feltehetőleg kapcsolatban áll a napsütéses órák számának csökkenésével, ami felborítja a szervezetben a melatonin–szerotonin egyensúlyt. A melatonin hormon az agyban - a tobozmirigyben - termelődik, amikor kevés a fény. Ez a hormon állítja be a szervezet belső óráját – ezzel csökkenti a testhőmérsékletet, valamint álmosságot okoz. A szerotonin pedig egy ingerületátvivő anyag, ami szabályozza a hangulatot, és javítja a memóriát, valamint a figyelmet.
Fényes megoldás
A fénykezelés a melatonin- és a szerotoninszint szabályozásával segíthet legyőzni a depressziót. A teljes spektrumú terápiás lámpa erős fény kibocsátásával ellensúlyozza a természetes fény hiányát, így képes megszüntetni az alvászavarokat, valamint javítja a közérzetet. Állítsd a lámpát körülbelül egy méter távolságra attól a helytől, ahol dolgozol, olvasol vagy éppen főzöl. Napi egy-két óra kezelésre lehet szükség a fény erősségétől és egyéni igényeidtől függően.
Amennyire lehetséges, növeld a lakásba beáramló természetes fény mennyiségét. Nappalra mindenképpen húzd szét a függönyöket. Ha faágak takarják az ablakodat, célszerű megnyesni a fát. Ezen kívül érdemes lehet tetőablakot beépíteni, különösen, ha sok időt töltesz az adott helyiségben.
Napsütéses őszi napokon menj ki a szabadba sétálni. Egy vizsgálat szerint egy órányi séta a szabadban ugyanolyan hatékonyan enyhíti az őszi depresszió tüneteit, mint két és fél órányi erős mesterséges fényben tartózkodás.
A mozgás is jót tesz
Ma már tudományos eredmények is alátámasztják, hogy a testmozgás segít a depresszió leküzdésében. A hűvösebb napokban azonban általában nehezebben szánod rá magad az edzésre. Megkönnyítheted a dolgodat, ha bérletet vásárolsz egy fitneszterembe vagy uszodába, ahová rendszeresen eljárhatsz.

Szakácskönyv egy kis extrával!
Mentes Anyu legújabb könyvét azoknak ajánljuk, akik egészségük érdekében vagy meggyőződésből különleges étrendet követnek, de azoknak is, akik csak inspirációt, új ízeket keresnek.
Most AJÁNDÉK üvegpalack és vászontáska is jár a könyv mellé!
Tekintsd meg ajánlatunkat, kattints ide!
Promóció
Még ennél is jobb, ha a szabadban edzel. Sétálj, kocogj vagy kerékpározz – csinálj bármit, amit szeretsz, hogy friss levegőhöz és napfényhez juss. Nem szükséges egyedül edzened. Talán nagyobb kedvvel indulsz ki a szabadba, ha viszel magaddal néhány barátnőt is.
Gyógynövény rosszkedvre
Szedj naponta antidepresszáns hatású orbáncfűtablettát. Számos vizsgálat bizonyította, hogy a régóta kedélyjavítóként használt gyógynövény egyik összetevője segít növelni a hangulatszabályozó agyi vegyület –a szerotonin – mennyiségét. Az orbáncfű hátránya azonban, hogy fényérzékenységet okozhat. Tehát nem ajánlott mellette szoláriumba járni, valamint ne alkalmazd az orbáncfüvet fényterápiával egy időben.
Mit tehetsz még?
Szedj minden nap olyan étrend-kiegészítőt, amely B1-vitamint, B6-vitamint vagy folsavat tartalmaz. Ezek a vitaminok bizonyítottan jótékony hatást gyakorolnak a kedélyállapotra. A B6 vitamin megtalálható még a fügében, burgonyában, gombában és a banánban is. Folsavat pedig a lencse, a rizs és a babfélék tartalmaznak.
Ne vidd túlzásba a sütemények, édességek és cukros ételek fogyasztását. A finomított cukor eleinte felpörget ugyan, de később energiaszinted hirtelen leesik, és ezzel együtt romlik majd a hangulatod is. A fehérjedús ételek viszont fokozzák a vitalitást: reggelire egyél főtt tojást vagy csirkehúsos szendvicset.
Beszélj családoddal és barátaiddal a problémádról, és nyugodtan kérd támogatásukat. Ha tudják, hogy a borús napokon hajlamosabb vagy a depresszióra, segíthetnek olyan programokat kitalálni, melyek lekötik a figyelmedet. A hangulatingadozás megelőzése érdekében ne fogyassz szeszes italt. Noha egy rövid időre segít elmulasztani a szorongást, az alkohol nagyobb mennyiségben valójában depresszáns szer. Elnyomja a központi idegrendszer aktivitását, így mikor hatása szűnni kezd, még rosszabb hangulat vesz erőt rajtad.

Elsősegély otthon! Nem kell minden problémával azonnal orvoshoz fordulnod, vagy a megfázás első tüneteire újabb adag antibiotikumért nyúlni: próbáld ki először az otthon is elkészíthető recepteket és hasznos tippeket! Az otthoni gyógymódok közül érdemes néhányat alkalmazni már a tünetek első megjelenésekor, hiszen ekkor általában még könnyen visszafordítható a folyamat.
Kiadja a Reader's Digest.
A könyv ára 8990 forint.
A könyvet itt rendelheted meg!
OLVASD EL EZT IS!

- pszichoszomatikus
- tünetek és betegségek
A kínzó hátfájás rejtett, háttérben meghúzódó lelki okai

- székrekedés
- puffadás
Puffadás, székrekedés, elhízás

- menstruáció
- női egészség