Megdöbbentő tények a depresszióról

Teszteld magad te is!

A depresszió mindenhol jelen van, ráadásul egyre gyakrabban. Érdekes okai alapján akár te is érintett lehetsz!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Megdöbbentő eredmény Norvégiából

A depressziós betegek számának növekedése miatt egyre több kutatás veszi górcső alá a problémát. A legújabb eredmények szerint a modern társadalom, az életmód nem kedvez a jó kedélyállapotnak, mely néhány országra különösen igaz. Hogy mit is jelent mindez tulajdonképpen?

 

Egy norvég kutatóintézet, mely kifejezetten a depressziós betegek több éven át tartó megfigyelésére specializálódott – érdemes észben tartani, hogy Norvégia a depressziósok számában a világranglista egyik első helyét foglalja el -, azt a konklúziót vonta le, hogy a mai ember alapvetően boldogtalanságra predesztinált. Ennek okai egyértelműen a modern társadalmi és szociális normákban keresendőek.

A család

Azzal, hogy a hagyományos családmodell gyakorlatilag megszűnni látszik, egyre többen nevelnek egyedül gyereket. Az ezzel járó anyagi és karrierbeli nehézségek nem mozdítják előre pozitív irányba az ember hangulatát. Ugyanakkor viszont sok esetben még mindig jelen van a társadalmi kirekesztés, mely már az óvodákban, iskolákban is megfigyelhető, ha az egyik gyerekről kiderül, hogy hát neki nincsen apukája – vagy ritkább esetben anyukája.

A nők

A nők helyzete a 21. században egészen speciálissá vált. Egyrészről az emancipáció miatt minden nőnek többet kell bizonyítania a munkában, másrészről azonban – szerencsére vagy szerencsétlenségünkre, ezt mindenki döntse el maga – a társadalmi elvárások még nem alakultak át teljesen. Amíg az otthon ülő, gyereket nevelő, háztartásbeli nőt társai lenézik, a dolgozó, magányos, munkamániás és egyedülálló nőt viszont sajnálják, és automatikusan beteszik a magánéletre képtelen skatulyába.

Az idő

Megmagyarázhatatlan módon ugyan, de egy adott időegység ma kevesebbet ér, mint akárcsak 20 évvel ezelőtt is. Sokkal több feladatot vagyunk kénytelenek beszorítani egy napba, így azok a pillanatok, melyek korábban az élettel járó alapvető örömöt jelentették, teljesen elvesznek a rohanásban. Kevesebb időt töltünk nyugodt evéssel, alvással, szeretteinkkel, így való igaz, hogy minden egyes hét csak egy hatalmas, örömtelen rohanás.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A stressz

Szinte már mindenkinek a fülén folyik ki, mégis muszáj beszélni róla, hiszen a stressz nem csökken az emberek életében, és a mai napig több ezer depresszióra hajlamost juttat el a betegségig. A stressz önmagában még nem lenne egészségtelen, ha minden esetben csak rövid ideig tartana, és a szervezet minden esetben vissza tudna térni a nyugalmi állapotába. Mára azonban a stressz állandóan jelen van szinte mindenki életében. Hosszútávon pedig egyenesen a depresszióig vezet.

A depresszió tünetei

A kiváltó okok vitatása mindenképpen érdekes, de egyáltalán nem hoz közelebb a megoldáshoz. Azzal ugyanis, hogy felismerjük, hogy milyen egészségtelen életmódot élünk, nem valószínű, hogy világszinten megváltozik bármi is.

Az azonban, hogy ismerd a legáltalánosabb tüneteket, mindenképpen fontos, hiszen a depresszió jelenlétének objektív megállapítása rettentő nehéz – pláne akkor, ha te vagy az érintett.

Az alábbi jelekre, tünetekre figyelj, hogy objektívan dönthess állapotodról:

  • Túl sok vagy éppen túl kevés alvás.
  • Emlékezési zavarok, a döntések kerülése.
  • Állandó kimerültség.
  • Érdektelenség minden iránt: emberek és tevékenységek iránt, még azok iránt is, melyek korábban kedvenceid közé tartoztak. Ez vonatkozhat még a szexre is.
  • Nyugtalanság, félelem érzése.
  • Szorongás, szomorúság, üresség érzése.
  • Krónikus súlycsökkenés vagy éppen súlygyarapodás.
  • Alacsony önértékelés, öngyűlölet.
  • Esetleg öngyilkos gondolatok.
  • Krónikus testi tünet – például fejfájás vagy émelygés –, mely nem reagál semmilyen kezelésre.
Ezen felül pedig töltsd ki a Beck-féle, mindenhol mérvadó és elfogadott tesztünket, hogy tisztában legyél saját állapotoddal.

A depressziónak vannak azonban speciális változatai is, melyek csak kisebb rétegeket érintenek egy társadalmon belül. Erre remek példa a szülés utáni vagy az öregkori depresszió. Sok mindenben hasonlítanak, de vannak olyan tünetek és tényezők, melyek miatt mégis különbséget kell tenni közöttük.

Töltsd ki speciális öregkori depresszió-tesztünket is, ha korod alapján már érintett lehetsz benne!

OLVASD EL EZT IS!

no szomor
  • menstruáció
  • női egészség

A menstruációs panaszok lelki háttere

Ezt is szeretjük