Hogyan beszéljünk demens rokonnal? 6 dolog, ami javasolt, és ami kerülendő
Nem mindig könnyű alkalmazkodni a demenciával járó változásokhoz, érdemes kicsit átalakítani a kommunikációt a könnyebb együttéléshez.
Az Alzheimer-kór egyik jellegzetessége, hogy a betegség előrehaladtával a kommunikáció is megváltozik. Gyakori a szótalálási nehézség, a gesztikuláció felerősödése, a zavarodottság, sőt időnként még illetlen megnyilvánulások is előfordulhatnak.
A felejtek.hu szakemberei szerint személyes gondoskodást nyújtóként nem mindig könnyű alkalmazkodni ezekhez a változásokhoz és úgy alakítani saját kommunikációnkat, hogy az segítse a beteggel kialakított kapcsolat erősítését és az együttélést a demenciával.
Amit javasolt tenni
Mindenekelőtt próbáljuk meg legyőzni a frusztrációnkat, ha kommunikációs nehézségekbe ütközünk, és emlékeztessük magunkat rá, hogy a szerettünk nem tehet a betegségéről. Ha biztonságban érzi magát a demenciával élő személy, akkor könnyebb is lesz szót érteni egymással.
- Beszéljünk lassan, hangosan, kellően artikuláltan. A kommunikációnk legyen rövid, tömör és egyszerű - egyszerre mindig csak egyetlen utasítást adjunk, vagy csak egy kérdést tegyünk fel.
- Mindig a nevén szólítsuk a szerettünket, és ha úgy látjuk, hogy elbizonytalanodik azt illetően, kik vagyunk, mondjuk meg neki.
- Érdemes igen/nem kérdéseket feltenni. Ahelyett például, hogy "Mit ettél ebédre?" kérdezhetjük azt is, hogy "Ízlett a marhahús az ebédnél?"
- Ha valamit nem ért a szerettünk, próbáljuk meg ugyanazt egyszerűbben elmondani neki. Arra is készüljünk fel, hogy a dolgokat majd meglehetősen sokszor kell elmondani.
- Amennyiben a teljes igazság csak felkavarná a demenciával élő szerettünket, alkalmazzunk elterelést. Arra a kérdésre például, hogy "Hol van az anyukám?", ahelyett, hogy "már húsz éve meghalt", jobb válasz, hogy "most nincs itt".
- Alkalmazzunk figyelemfelhívó technikákat, például szemkontaktust, testi érintést, gesztikulációt, mosolyt.
Amiket kerülni érdemes
- Sose mondunk olyanokat, mint "De emlékszel?" "Próbálj emlékezni!" "Elfelejtetted?" "Hogyhogy nem tudod?"
- Felesleges a rövid távú emlékezetet igénybe vevő kérdéseket feltennünk, például, hogy mit csináltunk előző este. A válasz jó eséllyel az lesz, hogy "nem tudom", amit a demenciával élő személy szégyellhet.
- Ne beszéljünk hosszú bekezdésekben sem. Helyette egyszerre csak egy dolgot mondjunk.
- Akármennyire is frusztráló ugyanazokat dolgokat egymás után elmondani, ne hívjuk fel a másik figyelmét állandóan a feledékenységére.
- Soha ne beszéljünk a másikról úgy a jelenlétében, mintha ott sem lenne. Mindig próbáljuk őt is bevonni a beszélgetésbe.
- Kerüljük a szakszavak és a szleng használatát, mert ezek összezavarhatják a demenciával élőt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Annak érdekében, hogy ne bántsuk meg akár akaratlanul is szerettünket, ne beszéljünk hozzá úgy, mint egy gyerekhez, és a szarkasztikus és ironikus közléseket is mellőzzük.
8 ital, amit napi szinten kellene fogyasztani
Nemcsak ételek, italok is bevethetők a memória védelme érdekében: agyserkentő hatásúak, segítenek megelőzni a demenciát.
Védik a memóriát, megelőzik a demenciát: 8 ital, amit napi szinten kellene fogyasztani
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)