A cukorbetegség veszélyes szövődményei - Vaksághoz vezethet, ha nem kezelik
A cukorbetegség egy alattomos betegség, amely számos esetben egészen sokáig nem mutat semmilyen tünetet, mégis súlyosan károsítja a szervezetet.
A sokáig elhanyagolt vagy rosszul kezelt diabétesz tönkreteszi az érrendszert, és a szövődményei akár vaksághoz is vezethetnek.
A WHO adatai alapján az európai régióban a 18 éves és az annál idősebb korosztályból 64 millió ember él cukorbetegséggel. Magyarországon a 19-70 év közötti korosztályban 8% felett van a cukorbetegség előfordulási aránya, és körülbelül ugyanilyen mértékű a cukorbetegséget megelőző állapotában élők száma.
A cukorbetegség kialakulása és a szövődményei
A cukorbetegségnek több típusa létezik, ezek közül a legelterjedtebb a 2-es típusú cukorbetegség, a világ fejlett országaiban a cukorbetegeknek körülbelül 90%-a ebben szenved. Ahhoz, hogy a sejtek fel tudják venni a vérből a szükséges glükózt, sok és egyre több inzulint kell a szervezetnek termelnie. Amikor az inzulint termelő hasnyálmirigy már nem képes erre, illetve a termelt inzulin nem hasznosul megfelelőképpen, akkor alakul ki a 2-es típusú cukorbetegség.
A cukorbetegség egyik legnagyobb veszélye, hogy az élelmiszerekkel bevitt cukor túl sokáig a véráramban marad, aminek következtében roncsolja az érrendszert, és ezáltal a létfontosságú szerveket. Szövődményei a szívben és a vesékben is súlyos, visszafordíthatatlan károsodásokat okozhatnak, köztük az egyik legfontosabb érzékszervben, a szemben is.
A cukorbetegség vaksághoz vezethet
A cukorbetegség a fejlett országokban, így Magyarországon is a lakosság vezető vaksági oka. Magyarországon a cukorbetegek 4,5%-a vak, ami háromszorosa a nyugat-európai átlagnak. Ennek az igen magas szám kialakulásának és növekedésének oka, hogy minél hosszabb ideje küzd valaki a betegséggel, annál nagyobb esélye van arra, hogy kialakuljon nála valamilyen szemkárosodás. A kezeletlen vagy nem jól beállított vércukorszinthez leggyakrabban az alábbi két szembetegség kapcsolódik:
- Retinakárosodás, ami akár vaksághoz is vezethet - azaz retinopátia: A kezdeti stádiumban nincsenek tünetei. Ahogyan a többi szervnél, a retinában is a kis ereket károsítja a diabétesz, amik előrehaladott állapotban végül elzáródnak. Ennek a folyamatnak a következménye, hogy új erek képződnek a retinában, de ezek már gyengébbek és merevek lesznek. A látásromlást és végül a vakságot az erekből kiszivárgó vér okozza.
- Zöld hályog - azaz glaukóma: Amennyiben nem kezelik időben, ez a szembetegség is vaksághoz vezethet. A zöld hályog a megnövekedett szemnyomásnak köszönhetően alakul ki, aminek következtében az erek, amelyek a retinához és a látóideghez szállítják a vért, összenyomódnak. Súlyos esetben a retina és a látóideg károsodása látásvesztést okozhat. A zöld hályog kialakulása mellett a cukorbetegség feltehetően a szürke hályog kialakulásának a kockázatát is növeli.
A látáskárosodás megelőzése
Annak érdekében, hogy a beteg megóvja látását - többi létfontosságú szervével együtt -, törekedni kell arra, hogy időben fény derüljön a cukorbetegség tényére, ami az orvosa által beállított megfelelő kezeléssel manapság könnyedén kordában tartható. Mint a legtöbb betegség esetében, a megfelelő életmód itt is kulcsfontosságú. Az egészség megőrzése és a további problémák megelőzése érdekében szükség van helyes táplálkozásra, adott esetben az előírt diéta betartására, a rendszeres testmozgásra és a dohányzás mellőzésére. Az életmódbeli változtatások mellett fontos szigorúan követni az orvosa által előírt terápiát. Manapság szerencsére már szájon át szedhető, innovatív készítmények könnyítik meg a cukorbetegek életét. Ezenkívül minden diabéteszben érintett betegnek javasolt évente elmenni szemészeti vizsgálatra és rögtön felkeresni egy szakembert, ha valami szokatlant tapasztal saját, esetleg családtagjai vagy ismerősei szemével vagy látásával kapcsolatban.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Súlyos betegséget mutathat meg a szem: mi látszik, ha valaki májbeteg?
A betegségek korai diagnózisa pedig lényegesen megnövelheti nemcsak a gyors, de akár a teljes gyógyulás esélyét is. A szem szerencsére rengeteget elárul az aktuális egészségi állapotról.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- gyógyszer
- cukorbetegség