A cukorbetegség tünetei a szájban - Ezért gyakoribb az afta és a szájpenész
A kettes típus cukorbetegség alattomos kór, hiszen gyakran semmilyen tünetet nem okoz, csak akkor, ha már valamilyen szövődmény fellépett.

- Veszélyes szépségtrendek terjednek az interneten: ezeknek a kipróbálását senkinek sem javasoljuk »
- A legcsinosabb egyrészes fürdőruhák a szezonban, amikben szuper nőies lehetsz a strandon: divatos fazonok árakkal és lelőhelyekkel »
- 3 természetes vízhajtó, ami lendületbe hozza az anyagcserét: hatékonyabban méregtelenít a szervezet, ha bekerülnek az étrendbe »

- Soma lányának esküvői fotója: a 29 éves Hanna különleges menyasszony volt
- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Kvíz! Átmennél most az elsősegélyvizsgán? 8 kérdés, amire nem csak a jogsi miatt kell tudni a választ
- Gyönyörű kis tó Budapesttől egy karnyújtásnyira: homokos stranddal és jó hangulattal vár a Domonyvölgyi-víztározó
- Fodor Zsóka és Koós János egy párt alkottak fiatalon: ezért nem házasodtak össze
A kettes típusú cukorbetegség tünetei gyakran szájüregi problémák formájában jelentkeznek.
Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azokat a panaszokat ismerteti, melyek diabéteszre hívhatják fel a figyelmet.
A cukorbetegség tünetei
A diabétesz jellemző tünetei közé tartozik a szájszárazság, a csökkent nyáltermelés és a gyakori ínyduzzanat, melyek következtében a száj nyálkahártyája fokozott kockázatnak van kitéve a különböző fertőzésekkel szemben.
A magasabb vércukorszint miatt ugyanis nagyobb a fertőzésveszély, a káros mikroorganizmusok gyorsabban szaporodnak el. Ekkor nemcsak a vér, hanem a nyál cukortartalma is megnő, ami fokozottan hajlamosít a fogszuvasodásra, különböző fog-, fogágybetegségekre és szájnyálkahártya-elváltozásokra.

A magas vércukorszint ráadásul lassítja a sebgyógyulást, és a csontosodás is zavart szenved. Éppen ezért fontos, hogy a cukorbetegségben szenvedők rendszeresen, lehetőleg félévente járjanak fogászati szűrésre.
Szájszárazság
A cukorbetegek sokszor tapasztalhatnak szájszárazságot, kevesebb nyáltermelést. Ennek oka többrétű lehet, okozhatja többek között a fokozottabb folyadékvesztés, dehidratáció, a diabétesz miatt fellépő veseelégtelenség, hiperglikémia, de akár gyógyszer mellékhatása is lehet.
A szájszárazság nemcsak kellemetlen, hanem veszélyes is, hiszen ezáltal nő a fertőzésveszély, mivel a nyál segít megelőzni a káros mikroorganizmusok elszaporodását, tisztán tartja a szájüreget, semlegesíti a savakat. Ráadásul ekkor könnyebben berepedezhetnek az ajkak, a száj szélei is, mely igencsak fájdalmas érzés.

Fogíny- és fogágygyulladás
Nem ritka, amikor visszatérő fogíny- vagy fogágygyulladás hívja fel a figyelmet a cukorbetegségre. A magas vércukorszint kedvez a kórokozók elszaporodásának, ami miatt gyulladás alakulhat ki. Ennek tünetei a vörös íny, fájdalom vagy érzékenység, gyakori fogínyvérzés, szájszag.
Gombás és egyéb fertőzések
- A fertőzések nemcsak a fogakat és a fogínyt érinthetik, de lényegében bármit, így a szájüreg egyéb részét is, ezért gyakoribb a cukorbetegeknél az afta és a szájpenész is. Ráadásul a kialakult sérülések is nehezebben gyógyulnak be, így egy-egy probléma akár krónikussá is válhat! A fertőzésekre leginkább azok figyeljenek, akik amellett, hogy diabétesszel küzdenek, fogprotézist is viselnek, hiszen ha rosszul tisztítják, az még nagyobb mértékben növeli a fertőzésveszélyt - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Fogak elvesztése
Legsúlyosabb esetben a cukorbetegség a fog vagy fogak elvesztését is okozhatja, hiszen egy súlyos gyulladás, fogínysorvadás, csontpusztulás következtében a fogak meglazulnak, majd kiesnek.
Lépések a fogak egészsége érdekében
- Kordában tartani a vércukorszintet,
- követni a dietetikus által előírt szénhidrátszegény, vitamindús, rostban gazdag étrendet,
- félévente fogászati szűrésre menni,
- rendszeresen megszabadulni a fogkőtől,
- fogmosás után rendszeresen fogselymet használni,
- megfelelően tisztítani a fogakat.
9 gyógynövény, ami jó hatással van a vércukorszintre: cukorbetegek is fogyaszthatják
Bár megelőzésképp bátran fogyaszthatók, és többségük nagyon finom is, kialakult cukorbetegség esetén mindig orvossal kell egyeztetni a gyógynövényes teakúráról, aki szükség esetén módosíthat a kezelésen, illetve tájékoztatást adhat az egyéni ellenjavallatokról is.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!

- cukorbetegség
- szívbetegség