Egyetlen hétköznapi dolog, ami cukorbetegséget okozhat
Erre a rizikófaktorra nem gondoltál.
Sokan nem is hinnék, hogy így van, pedig a cukorbetegséggel az ételallergiák is szoros kapcsolatban állnak, mégpedig azért, mert az immunrendszer reagálhat az ételre úgy, hogy antitesteket állít elő. Tévedésből pedig olyan antitesteket is előállíthat, amelyek az étel összetevői helyett a hasnyálmirigy sejtjeit támadják meg. Ezt keresztreakciónak hívják.
Felvetették, hogy az anyatejtől eltérő ételek túl korai, négy hónapos kor előtti bevezetése növelheti ennek kockázatát. Állatkísérletek pedig rámutattak, hogy a tehéntej korai bevezetése meglehetősen drámai módon növeli az l-es típusú diabétesz előfordulását, bár emberekkel folytatott tanulmányok ezt a hatást nem erősítették meg.
A tej és allergiás reakciói
A szoptatás időszakában a tehéntej fehérjéi belekerülnek az anyatejbe. A szoptató anyáknak célszerűbb, ha nem fogyasztanak tejszármazékokat. Jobb, ha a csecsemőknek 12 hónapos koruk előtt semmilyen tejterméket nem adnak annak érdekében, hogy minimális legyen a tejre való érzékenység kialakulásának valószínűsége.
Jó néhány hónapba beletelik, míg a csecsemő immunrendszere és bélrendszere megfelelően kifejlődik, az anyatejnél pedig nincsen jobb, legalábbis az első hat hónapban. Más tejtermékek is számottevően növelik az inzulinszintet.
A liszt és az I-es típusú diabétesz
Az I-es típusú diabéteszesek jóval nagyobb valószínűséggel lisztérzékenyek, ami nem más, mint a búzában található gliadin fehérjére való allergia. Az l-es típusú diabéteszes embereknek csaknem felénél található meg az anti-transzglutamináz antitest, a lisztérzékenység diagnosztikai markere.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Röviden ez az aTG. A lisztérzékenység sokkal gyakoribb, mint a legtöbben gondolnák. A lisztérzékenységre való hajlam részben genetikailag öröklött, tehát ha valakinek az édesanyja, édesapja vagy testvére lisztérzékeny, akkor 1:11 az esélye annak, hogy ő maga is az.
Csakúgy, mint a tej esetében, a búza korai bevezetését is célszerű kerülni a csecsemőknél, mégpedig az első 12 hónapban. A lisztérzékenyek túlnyomó többsége a búzában lévő gliadinra reagál, amely megtalálható a rozsban és az árpában is, de a zabban nem. A gluténmentes gabonafélék, mint amilyen a rizs, szintén gliadinmentesek, ezért szoptatáskor sokkal biztonságosabbak.
Ezeket az italokat kerüld el!
Ha lisztérzékeny vagy, bizonyos italokat nem szabad innod. Szerinted almalevet szabad? Kattints a tiltólistás italokért!
4 meglepő ital, amiről nem is gondolnád, hogy tilos innod, ha lisztérzékeny vagy
Nézegess képeket!
ElolvasomHa valakinek autoimmun-betegsége van, a kockázat még nagyobb. Egy dán kutatás során azt találták, hogy minden nyolcadik, l-es típusú diabéteszes gyerek lisztérzékeny is egyben. Mindkét betegség alultápláltságot eredményezhet. Diabétesz esetén ennek az az oka, hogy a sejtekbe kevés cukor jut, a lisztérzékenységnél pedig a belek károsodása miatt ütközik nehézségekbe a tápanyagok felszívódása.
Az ételallergiák kimutatása
Ha valakinél még sohasem vizsgálták a lisztérzékenységet vagy más ételallergiát, akkor érdemes ezt megtenni, az ételallergiák és az inzulintermelő sejtek pusztulása közötti összefüggés miatt. Ha emésztőrendszeri problémák állnak fenn, vagy a családban előfordult már hasonló jelenség, szintén érdemes vizsgálatot kérni.
Kapható otthon használható tesztkészlet is, mely rögtön megmutatja az eredményt, akárcsak egy terhességi teszt. Ez az aTG jelenlétét mutatja ki nagyon megbízhatóan. Minél nagyobb a reaktivitás, annál nagyobb mérvű a bél nyálkahártyájának károsodása. Tehát nemcsak az érzékenység meglétét, hanem az érzékenység fokát is kimutatja ez a speciális teszt. Érdemes azonban mindenképp felkeresni orvost is, az ételallergiák esetén ugyanis a megfelelő étrend mellett megvan az esély arra is, hogy a cukorbetegség súlyossági foka és tünetei is enyhüljenek. Nem lehet eléggé hangsúlyozni azonban, hogy a kezelésről minden esetben az orvosnak kell döntenie.
A világszerte elismert dietetikus szakember ezúttal is az étrend felől közelít meg egy fontos népbetegséget, a diabéteszt, ami a köznyelvben cukorbetegségként ismert. Három típusát tartják számon: inzulinrezisztencia - a betegség előszobája -, I-es típusú diabétesz, II-es típusú diabétesz. Kialakulásának okai között ott találjuk az egyoldalú táplálkozást és az elhízást is. Ez az a betegség, amelynél a tünetek előfordulását és súlyosságát valóban az étrend befolyásolja, mivel a diabétesz kóros állapotát az inzulin-glükóz szint felborult egyensúlyi helyzete okozza. Éppen ezért a megelőzésnek és a kezelésnek egyaránt étrendi alapúnak kell lennie. Kezdd el az életmódváltást és étrendváltást már holnap!
Kiadja a Partvonal Kiadó.
A könyv ára 3490 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
- megelőzés
- tünetek és betegségek
- allergia
- allergén ételek
- lisztérzékenység
- gluténmentes
- cukorbetegség
- diabétesz
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- emésztés
- lisztérzékenység
A puffadás az első tünet: súlyos betegség is állhat a háttérben
- fertőzés
- kezelés
Candidát jelent, de eszedbe sem jutna: 11 teljesen hétköznapi tünet
- megelőzés
- allergia