Menstruációs görcsnek hiheted, pedig nagyon nem az! Erre utal a különös fájdalom

A betegség tünetei nem elég tipikusak, de így felismerheted!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Statisztikák szerint hazánkban minden 50. ember, vagyis körülbelül 200 ezer ember lisztérzékeny - a betegséget más néven gluténérzékenységnek vagy coeliakiának is ismerik.

Ez az ételintolerancia jelenleg a leggyakoribb felszívódási zavar, amelynek megelőzési lehetőségei napjainkban még nem ismertek, de rendkívül fontos, hogy időben felismerjék a betegséget.

A lisztérzékenység diagnózisa

Amennyiben későn kerül sor a diagnózisra, súlyos hiányállapotok alakulhatnak ki a szervezetben, hiszen a vékonybélből nem képes elegendő mennyiségű tápanyag felszívódni.

Ezen kívül szövődményként jelentkezhet koszorúér-betegség, meddőség vagy akár pajzsmirigybetegségek is.

A lisztérzékenység tünetei sajnos nem elég specifikusak, és túlságosan szerteágazóak ahhoz, hogy az érintett rögtön gyanakodni kezdjen, de ha az alábbi jelek közül többet is tapasztalsz magadon, mindenképpen fordulj orvoshoz.

Ma már egy egyszerű vérvizsgálat segítségével beigazolódhat a gyanúd, ám a biztos diagnózishoz szükség lesz szövettani vizsgálatra is.

5 kedvenc étel, amiről nem gondolnád, hogy tilos fogyasztanod, ha lisztérzékeny vagy

Nézegess képeket!

Elolvasom

A lisztérzékenység tünetei

  • Puffadás.
  • Sápadt bőr.
  • Indokolatlan fogyás.
  • Vérszegénység, gyakori fáradtság.
  • Bőrszárazság, töredezett, fénytelen haj.
  • Jellegzetes hólyagos, viszkető bőrtünetek.
  • Székrekedés vagy nagyobb mennyiségű, fénylő széklet.
  • Görcsös hasi fájdalom, amely a menstruációtól függetlenül jelentkezik.

A lisztérzékenység nem allergia

Sokan allergiaként tekintenek a betegségre, pedig valójában túlérzékenységről van szó, amelyet egy bizonyos gabonafélékben - búzában, rozsban, árpában - található anyag, a glutén idéz elő. Ennek a fehérjének egyes részei a bél nyálkahártyáján keresztüljutva gyulladásos folyamatot hívnak életre, ami rongálja a bélnyálkahártyát: a bélbolyhok károsodnak, akadályozottá válik a tápanyag felszívódása. Ennek eredményeképpen alakulnak ki a lisztérzékenység nyomán különféle hiánybetegségek: vashiányos vérszegénység, fehérjehiány.

A lisztérzékenység kezelése

Sajnos a betegség gyógyítása ma még nem lehetséges, ezért élethosszig tartó diétára van szükség. Az egyetlen megoldás, hogy kiiktatod étrendedből a gluténtartalmú ételeket: a búzát, az árpát, a rozst. A pontos diéta összeállításához kérd egy dietetikus szakértő véleményét. A nagyobb áruházakban a termékek csomagolásán a gluténmentes feliratot keresd, illetve böngészd át az összetevők listáját: évek óta kötelező a glutént tartalmazó összetevők felsorolása.

Ugyanakkor fontos, hogy tisztában légy vele: egyes élelmiszerek is tartalmazhatnak glutént, amely a gyártási folyamat során keveredik hozzájuk. Ilyen például a zabpehely, zabliszt.

Ezt is szeretjük