Tünetmentesen is jelen lehet a Chlamydia: ez az 5 leggyakoribb fertőzés, ami főleg nyáron tombol
A leggyakoribb nyári megbetegedések közé különböző bakteriális és gombás hüvelyfertőzések tartoznak, amik változatos tünetekkel jelentkeznek.
A nyárról elsősorban a gondtalan pihenés, a vakáció, a Balaton vagy a tenger hullámzása és az izgalmas kalandok jutnak eszünkbe, ám ennek az évszaknak akár árnyoldalai is lehetnek - nem csak a fűzfa alatt.
A hőség, a strandolás, a fesztiválok, vagyis a meleg, nedves, párás közegek jelentik a legideálisabb környezetet a különböző hüvelyi fertőzések terjedésének.
Bakteriális vagy gombás fertőzés
Nem mindenki szervezete fogékony egyformán a gombás vagy bakteriális fertőzésekre: vannak, akik rendszeresen küzdenek velük, míg mások szinte soha nem fertőződnek meg. A fertőződés esélye a környezet és a hajlam mellett az élethelyzettől is függ: ha valakinek valamitől legyengül az immunrendszere, vagy éppen várandós, akkor hajlamosabb összeszedni valamilyen kellemetlen betegséget.
A Budai Egészségközpont szülész-nőgyógyász, gyermeknőgyógyász szakorvosa, dr. Tahy András összegyűjtötte a nőket érintő legjellemzőbb nyári betegségek tüneteit és kezelési módjait.
Hüvelygyulladás
A hüvelygyulladás a női betegségek közül a leggyakoribb. A hüvely saját baktériumflórával rendelkezik, amely mikrobiológiai egyensúlyban van, és a kórokozók megtelepedését akadályozva véd a fertőzésektől. Ha ez a mikroflóra sérül, a kórokozók elszaporodhatnak.
Hüvelyi fertőzést eredményezhet, ha a túlfertőtlenített mesterséges vizek miatt a hüvelyflórát alkotó lactobacillusok mennyisége lecsökken, ami szabad utat nyit a szervezetben amúgy is jelen lévő kórokozók számára. Így azok a baktériumok, amelyek egyébként csekély mennyiségben mindig jelen vannak a hüvelyben, elszaporodnak.
A lactobacillusok hiányában a hüvelybe újonnan bekerülő kórokozók is gyorsabban terjednek, hüvelygyulladást okozhat egy bakteriális fertőzés, mint a bélbaktériumok, amik anális szex után a hüvelybe kerülhetnek, az élősködők, köztük a trichomonas vaginalis, a sarjadzógomba, mint a candida, és a vírusok, például a herpesz, humán papillomavírus is. A partner ivarszerveit érintő fertőzés is növelheti a hüvelygyulladás esélyét.
Tünetei
Legjellegzetesebb tünete a szokásosnál bővebb, megváltozott színű, szagú és állagú hüvelyi folyás, illetve az intim testrészeken jelentkező irritáció, viszketés, égető érzés. Ezeket a tüneteket hasi szúró vagy görcsös fájdalom is kísérheti.
Gyógymódok
A kezelés módja függ a kiváltó októl, az azonosított kórokozótól. Történhet szájon át szedhető antibiotikumos vagy gombaellenes, gyulladáscsökkentő stb. gyógyszerrel, helyileg alkalmazott kenőcs, hüvelykúp, tabletta segítségével is. Ha a beteg kapcsolatban él, bizonyos esetekben a kezelésnek ki kell terjednie a partnerére is, és a teljes gyógyulásig ajánlatos a közösüléskor az óvszer használata is.
A legfontosabb prevenciós tanács, hogy a hüvelyöblítő oldatok, intimzuhanyok használata egészséges nők számára teljesen felesleges, sőt a hüvelyflórát alkotó lactobacillusok mennyiségének csökkenéséhez vezet. Tehát problémák híján a hüvely tisztán tartásához bőven elég a víz, esetleg PH-semleges, illatanyagmentes intimmosakodók használata.
Húgyúti fertőzés
A nyári időszakban a természetes vizekben előforduló kórokozók húgyhólyaggyulladást okozhatnak, ami a fertőzést követően napokkal vagy hetekkel később is jelentkezhet. Ezért az E. Coli nevű baktérium a felelős, ami egyébként a vastagbélben is megtalálható. Ha bejut a húgycsőbe, az ottani steril környezetben elszaporodik, és úgynevezett felszálló fertőzés alakul ki.
A közösülés, vagyis a mechanikai igénybevétel során az E. Coli a fizikai közelség miatt ugyancsak bekerülhet a húgycsőbe. Tulajdonképpen a közösülés következtében kialakuló húgyúti fertőzések száma a nagyobb.
Tünetei
A nők közel 80 százaléka élete során legalább egyszer átesik az úgynevezett „felfázásos” tüneteken, vagyis görcsös vizelési ingeren, amely azonban nem jár vizelettel. Előfordulhat, hogy csak pár csepp ürül erős égő, szúró fájdalom kíséretében, előrehaladott állapotban időnként vérvizelés is lehetséges. Ha a fertőzés felszálló gyulladásként a vesét is érinti, úgy láz és nagyfokú gyengeség is jelentkezik.
Gyógymódok
A tünetek megjelenésekor alapvető a teljes vizelet, üledékvizsgálat elvégzése. Súlyosabb tünetek és visszatérő fertőzések esetében célszerű vizelettenyésztést is kérni a laboratóriumtól. Ezt követően elrendelhető az antibiotikus kezelés.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Emellett megelőzésként is a legfontosabb a bő folyadékfelvétel, ami hígítja a vizeletet, és így csökkenti a baktériumok koncentrációját is. Enyhíthetik a tüneteket a nem szteroid gyulladáscsökkentők, a fájdalomcsillapítók és a gyógyteák is.
Chlamydiafertőzés
A chlamydia több szervet megbetegítő, sejten belül élősködő baktérium, amely főként a nemi szerveket és a húgyutakat fertőzi meg. A chlamydia trachomatis az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség kórokozója, illetve nőknél a sterilitás vezető kóroki tényezője. Ugyan gyakori, de pár napos gyógyszeres kezeléssel a fertőzésből könnyen ki lehet gyógyulni. A lényeg itt is az, hogyha felmerül a fertőzés veszélye, minél előbb forduljanak orvoshoz az érintettek.
Tünetei
A betegség felismerését megnehezíti, hogy a legtöbb betegnek nincsenek tünetei: a férfiak 50, a nők 80 százaléka tünetmentes. Ha a tünetek mégis megjelennek, akkor vizelési fájdalom, zavaros vizelet, nőknél szagtalan, nyákos-gennyes hüvelyi, férfiaknál húgycső-váladékozás, folyás jelentkezhet.
Gyógymódok
Az antibiotikum az esetek 95 százalékában hatékony, ha a kezelés időben kezdődik. Mindkét partnert kezelni kell, mivel a fertőzés ismét elkapható a nem kezelt féltől. Ha már volt valakinek chlamydiafertőzése, és azt hatékonyan kezelték, az nem jelenti, hogy ezáltal örök védettsége van.
Herpes genitalis
A nemi szervek HSV-fertőzése első alkalommal kellemetlen, akár fájdalmas hólyagokkal is jelentkezhet a nemi szervek körül. Kísérő tünet lehet a láz és az általános gyengeség, egyeseknél égő érzés vizeléskor. Ha a vírus egyszer beköltözött a szervezetbe, akkor egész életen át ott is marad, hiába teljesen tünetmentes a fertőzött személyek egy része.
A herpes azért „jelentkezhet” gyakrabban nyáron, mert például egy napégés miatt meggyengült immunrendszer már nem tudja megakadályozni a vírus ismételt kiújulását. Növeli a tünetek megjelenésének kockázatát a kimerültség vagy a túlzott alkoholfogyasztás, ahogy a tartós stressz vagy a szorongás is.
Tünetei
A nemi szerveken fellángoló herpesz bevezető tünete a bizsergés, kellemetlenség, viszketés vagy csípőtáji fájdalom, ami a hólyagok megjelenése előtt órákkal vagy 2-3 nappal korábban is felléphet. Ezután alakulnak ki a nemi szervek bőrén és nyálkahártyáján a vörös peremmel körülvett fájdalmas hólyagok, melyek hamar felszakadnak, és fekélyeket hagynak maguk után. Hólyagok lehetnek a combokon, az ülepen vagy a végbélnyílás körül is. Nőknél hólyagok alakulhatnak ki a szeméremajkakon, a hüvelyben és a méhnyakon.
Gyógymódok
Sajnos nincs végleges gyógymód a herpesz ellen, de gyógyszerrel a tüneteket enyhíthetők. Az óvszer hatékonyan tudja mérsékelni a fertőzés kockázatát.
A hüvely savasságának csökkenése
A melegben gyakrabban tisztálkodunk, azonban ilyenkor is érdemes kerülni a parfümös törlőkendők, illatosított szappanok és tusfürdők, intimspray-k használatát. Ezek a lúgos vegyhatású tisztálkodószerek ugyanis megváltoztatják a hüvely természetes pH-ját, amivel szinte utat nyitnak a kórokozóknak. A gyakori hüvelyöblítés helyett inkább a külső tiszta vizes zuhany és a bidé használata ajánlott.
Szerencsére a fenti betegségek jól kezelhetőek, de minél előbb orvoshoz kell fordulni velük. Ha időben kezelik, általában hüvelykúppal vagy krémmel, amelyet esetleg antibiotikumos kúra egészíthet ki, gyorsan meggyógyulhatnak az érintettek. A gyógyszerek mellett nem árt hüvelyi probiotikumot is alkalmazni, ennek segítségével ugyanis vissza lehet állítani a normál hüvelyi flórát. Ha azonban nem fordulunk időben orvoshoz, akkor a kezeletlen hüvelyfertőzéseknek súlyos következményei lehetnek. Ha valaki régóta küzd visszatérő, makacs hüvelyfertőzésekkel, akkor a gyógyuláshoz hozzájárulhat a táplálkozás átalakítása, a szénhidrát- és cukorfogyasztás csökkentése, de erről is nőgyógyásszal, dietetikussal kell egyeztetni.
Kvíz! Milyen kórokozó ellen hatásos az antibiotikum?
Az egészséges életmód fontos elemei a megfelelő betegségmegelőzés és a biológiai alapismeretek.
Kvíz! Milyen kórokozó ellen hatásos az antibiotikum? 8 kérdés a betegségek megelőzéséről
Kvíz!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- védekezés
- intimhigiénia
Hogy lehet elkerülni nyáron a hüvelyi fertőzést? A nőgyógyász tanácsai
- hideg
- hasmenés