Alvászavart okoz, pedig sokan eszik vacsorára: 10 dolog, amitől nem bírsz elaludni

Néhány étel és ital rontja az alvás minőségét. Ha nem tudsz álomba merülni, akár a vacsorádban is lehet a hiba.

Alvászavart okozó vacsorák
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az alvászavar nagyon megkeseríti az ember mindennapjait, de a kipihentség hiánya akár súlyos betegségekhez is vezethet, ezért különösen fontos lenne mielőbb megszüntetni a kiváltó okot.

A kutatók egyértelmű kapcsolatot fedeztek fel az alváshiány és a depresszió között, de más tanulmányok szerint az alvászavar a cukorbetegség és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát is növeli.

Alvászavart okozó vacsorák

Az alvás minőségét hétköznapi rossz szokások és a szoba nem megfelelő adottságai is érezhetően rontják, de az étkezés szerepe is óriási. Míg egyes ételek és italok, mint a tej, a dió vagy a csicseriborsó bizonyítottan segítenek álomba szenderülni, mások lehetetlenné teszik a gyors és mély alvást. Nem ajánlott közvetlenül lefekvés előtt belakmározni belőlük.

Az olajban sült húsok lassabban, nehezebben emészthetők, és gyakran hozzájárulnak a gyomorégéshez is. A grillezett, natúr hús jobb választás, és fogyasztásától a lefekvésig minimum 30 percnek ajánlott eltelnie.
Fotó: Magone / Getty Images Hungary
A kínai és japán ételek jók lehetnek ebédre, de vacsorára a szójaszószt inkább hanyagolni érdemes. Mivel rengeteg nátriumot tartalmaz, az este folyamán nagyon kiszáríthat, és rontja az alvásminőséget. Legalább két órát várni kellene utána a lefekvéssel.
Fotó: ffolas / Getty Images Hungary
A hamburger sem ajánlott, ha szeretnél időben és mélyen aludni. A magas zsírtartalmú burgerek és pizzák lassan emészthetők, így órákig nem számíthatsz még nyugodt alvásra a fogyasztásuk után.
Fotó: nitrub / Getty Images Hungary
A feldolgozott és füstölt húsok nagy mennyiségű nátriumot tartalmaznak, ami miatt az éjszaka közepén biztosan megébredsz, és szomjas leszel. És a bennük levő tartósítószerek hosszútávon is bizonyítottan tönkreteszik az alvásminőséget.
Fotó: olgakr / Getty Images Hungary
A túlzottan fűszeres, csípős ételek sem tesznek jót az alvásminőségnek, még rosszabb a helyzet, ha az ember hajlamos a gyomorégésre is. Más napszakban javasolt fogyasztani őket, hogy elkerüld az álmatlanságot.
Fotó: Lilechka75 / Getty Images Hungary
Nem egészen igaz, hogy egy pohár italtól jobban alszol. Bár sokan használják arra, hogy megnyugodjanak, és álomba merüljenek, az alkohol valójában megnehezíti a mélyalvási fázis elérését.
Fotó: Boarding1Now / Getty Images Hungary
A paradicsomszószos ételek finomak, de az arra hajlamosaknak erős gyomorégést okozhatnak este. A szenvedés elkerüléséért néhány órát mindenképp várni kell a lefekvéssel fogyasztásuk után.
Fotó: GeorgeDolgikh / Getty Images Hungary
A tea jó választás esti italnak, de nem mindegy, milyet választasz. Míg egyes gyógynövényes teák nyugodt alvást biztosítanak, a fekete tea sok koffeint tartalmaz, ami akadályozza, hogy jól aludj.
Fotó: FernandoChee / Getty Images Hungary
A narancslé és más citrusokból készült dzsúsz ugyancsak kínzó gyomorégést okozhat este. A savas ételeket, italokat kerülni kell néhány órával az elalvás előtt, de óvakodni kell az éhgyomorra való fogyasztástól is.
Fotó: Francesco Dibartolo / Getty Images Hungary
Habár nem étel-ital, sokan szopogatnak el egy mentolos cukorkát este, ha fáj a torkuk, vagy vesznek be egy rágót. Mivel stimulánsként hat, és rontja a relaxációt, inkább reggel vagy délutáni kajakóma ellen ajánlott.
Fotó: DariaZu / Getty Images Hungary

(Borító- és ajánlókép: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük