A 3 legsúlyosabb betegség a hajhullás mögött
Ha napról napra egyre több hajszálat találsz a párnán, a lefolyóban és a fésűben, ne törődj bele a helyzetbe.
A hajhullás hátterében gyakran csak évszakváltás, illetve az egészségtelen táplálkozás miatt kialakuló hiányállapot áll. Ám bizonyos esetekben előfordulhat, hogy ennél komolyabb a baj.
Ha napi több mint 90 hajszál távozik hűtlenül a fejbőrről, ne hagyd annyiban a dolgot. Az Alopecia areata vagy a Tinea capitis olyan hajhullást okozó betegség, melynek kezelésével nem érdemes várnod.
Tinea capitis - gomba a háttérben
A gombáknak több mint 100 ezer fajtájuk van. Túlnyomó többségük ártalmatlan, de akad jó néhány olyan is, mely fertőzést okoz az emberi szervezetben. A Tinea capitis például a hajas fejbőr felszínes gombafertőzése.
Tünetek
- Vörös fejbőr.
- Erős hajhullás.
- Finom, pikkelyes hámlás.
- Viszkető, kopasz folt a fejbőrön.
Kezelési lehetőség
Ha a tünetek ismerősek, minél előbb fordulj orvoshoz. A hosszú ideig kezeletlenül hagyott fejbőrgombásodás feltűnő, és csak lassan múló, esetenként maradandó, kopasz foltokat okozhat. A fertőzés kezelése alapvetően szájon át szedhető gombaellenes tablettákra épül, ami lokális fungicid samponok használatával egészül ki.
Az orvos leggyakrabban Griseofulvint ír fel, de ketokonazol-, itrokonazol- vagy terbinafintartalmú szerek is hatékonyan alkalmazhatók a fertőzés ellen. A teljes gyógyuláshoz általában másfél-két hónap szükséges.
Kiegészítő kezelésként szedhetsz gombaellenes tulajdonságú grépfrútmagkivonatot, melyet oldat formájában vásárolhatsz meg bioboltokban. A fokhagyma szintén erős gombaellenes hatású növény. Fogyaszthatod természetes formában, de, ha nem kedveled az ízét, szedhetsz kapszulát is.
Amennyiben van kutyád vagy macskád, mindenképpen vizsgáltasd meg az állatorvossal, ugyanis ő is hordozhatja a kórokozó gombafajt.
Alopecia areata - foltos hajhullás
Az alopecia latin kifejezés, mely magyarul hajvesztést jelent. Az alopecia areata foltos hajhullást, foltszerű kopaszodást okoz. A betegség hátterében legtöbbször az immunrendszer zavara áll, ami kórosan túlműködővé válva megtámadja a hajhagymákat. De a fokozott stressz is fontos szerepet játszik a kialakulásában, mert hatására a fejbőr vérellátása csökken. Egyes esetekben vashiányos vérszegénység, illetve pajzsmirigybetegség is okozhatja a hajvesztést.
Kezelési lehetőség
Ha a vérképed vashiányt mutat, már kisebb étrendi változtatásokkal is sokat tehetsz a hajhullás ellen. Korábbi cikkünkből hasznos információkhoz juthatsz azzal kapcsolatban, pontosan mit is érdemes fogyasztanod.
Amennyiben a pajzsmirigy működési zavara okozza a bajt, komoly orvosi kezelésre lesz szükséged. A részletekről ide kattintva tájékozódhatsz.
Az alopecia areata gyakran magától is elmúlik. Az esetek felében a hajhagymák egy éven belül regenerálódnak, és a haj újból kinő a kopasz területeken. Amennyiben az orvosi vizsgálat nem mutat jelentős szervi elváltozást a hajhullás hátterében, úgy valószínűleg lelki eredetű betegségről van szó. Ebben az esetben érdemes kipróbálnod a Natrium muriaticum nevű homeopátiás szert.

Érzelmek logikája - Hogyan vannak jelen az érzelmek a logikus gondolkodásban?
A Femina Klub novemberi vendége Dr. Mérő László matematikus, pszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya az érzelmek és az elme bonyolult viszonyáról beszélget. Körbejárjuk, mit jelent valójában az érzelmi intelligencia, megismerjük az érzelmek szerkezetét, és hogyan alkalmazhatjuk a felismeréseinket mindennapi problémáink megoldásában is.
Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2023. november 6. 18 óra
Helyszín: Thália Színház
Promóció
Androgenetikus alopecia - hormonális szabályozás alatt
A hajhullás hátterében gyakran hormonális okok húzódnak meg. Az androgenetikus alopecia esetében a női szervezetben túlsúlyba kerülnek a férfi nemi hormonok az ösztrogénnel, illetve a progeszteronnal szemben. Ez a férfias típusú kopaszodás a nőknél szerencsére nem a forgónál indul meg, hanem a választéknál, illetve fejtetőn kezdődik a haj ritkulása, és általában nem képződnek kopasz foltok.
Tünetek
- Vékony, fénylő fejbőr.
- Elvékonyodó hajszálak.
- Fokozottabb hajhullás a fejtetőn, illetve a választéknál.
Mi a teendő?
Ha arra gyanakszol, hogy hajhullásod hátterében androgenetikus alopecia húzódik meg, mindenképpen fordulj endokrinológus szakemberhez.
Ő a megfelelő hormonális kezeléssel segít a hajhullás megállításában. Emellett érdemes növényi ösztrogénekkel, úgynevezett fitoösztrogénekkel támogatnod a kezelést. Fogyassz csalánteát, és iktass be több szóját és lenmagot az étrendedbe.
Cikkünk a Reader's Digest Családi orvosi kalauz című könyve segítségével készült.
OLVASD EL EZT IS!

- korpa
- hajhullás
A 4 leggyakoribb hajprobléma testi okai

- gyógynövény
- hajhullás
5 erős, házi hajnövesztő

- paradicsom
- káposzta