3 súlyos betegség, amiért a munkahelyed a felelős
Nem csak náthát kaphatsz el az irodában. A munkahelyi stressznek, illetve az ülőmunkának ennél súlyosabb következményei is lehetnek.
A teljesítménykényszer, a feszült életritmus számtalan betegségbe belehajszolhat. A mozgásszegény életmód szintén nem kedvez az egészségi állapotodnak. A szív- és érrendszeri problémák gyakran visszavezethetőek a munkahelyi stresszre, de a meddőség hátterében is egyre többször fedezik fel a feszített munkatempót.
Az egész napos ülés és a számítógép-használat pedig további egészségügyi problémák körét veti fel. Azokból a betegségekből szemezgettünk most egy kicsit, melyek kialakulása szorosabb összefüggésbe hozható az irodai munkával.
Menedzserbetegség
A szókapcsolat arra utal, hogy a probléma korábban jellemzően a vezető beosztásban dolgozó, irodai munkát végző igazgatókat, cégvezetőket érintette. Mára a betegség általánosabbá vált, és, bár ma is a középkorú férfiakat sújtja leginkább, a túlhajszolt életmód és a stressz által előidézett betegségek a nőket is fenyegetik. Ennek számtalan jele és következménye lehet, a fejfájástól kezdve az emésztési zavarokon át egészen az immunrendszer gyengüléséig. Súlyosabb hatásairól pedig alább olvashatsz.
Szív- és érrendszeri betegség
Vészhelyzetben - illetve stresszhelyzetben - a szervezet adrenalinszintje megemelkedik. Ennek hatására fokozódik a szívverés, és csökken a reakcióidő. A folyamat élettanilag teljesen normális, feltéve, hogy nem állandósul. Permanens stresszhelyzetben ugyanis az adrenalin hatására kortizol választódik ki, ami a vérnyomást folyamatosan magas szinten tartja. Az így kialakult állapot pedig szív- és érrendszeri betegségekhez vezethet.
Mivel a stresszt nehezen tudod kiiktatni mindennapjaidból, fontos, hogy megtanuld kezelni. Esténként relaxálj, végezz meditációs gyakorlatot, illetve mozogj rendszeresen. Szinte mindegy, hogy mit sportolsz, a lényeg a fizikai aktivitás - ami segít felhasználni a szervezetben felgyülemlett stresszhormont.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Meddőség
A terméketlenséget okozhatják szervi panaszok, de gyakran alakul ki pszichés hatások következtében is. Amennyiben a női szervezetben fokozottabban termelődnek stresszhormonok, az agyalapi mirigyen keresztül háttérbe szorítják a női nemi hormonok működését. A sikertelen próbálkozásokért továbbá felelős lehet a tudatalatti félelem is, hogy a gyermek születésével automatikusan háttérbe szorul a karrier.
Amennyiben az elmaradó gyermekáldásnak nincsenek szervi okai, érdemes kicsit lassítanod a tempón. Ha csak lehet, kerüld a stresszhelyzeteket, illetve kezeld őket, valamint fogadd el, hogy, ha babát szeretnél, a munka hátrébb kerül a fontossági sorrendben.
Kéztőalagút-szindróma
A csukló belsejében elhelyezkedő szűk alagúton keresztül futnak az inak, melyek az ujjakat hajlítják - ezt a területet kéztőalagútnak vagy kéztőcsatornának hívják.
Ha kezed tartós igénybevételnek van kitéve, a kéztőalagút inai begyulladhatnak, és fájdalmasan érzékennyé válhatnak.
Tünetek
- Zsibbadó ujjak.
- A csukló fölött jelentkező fájdalom.
- Ritkább esetben a felső végtag fájdalma.
A betegséget okozhatja sérülés, reuma, de a fiatalabb korosztály körében jellemzően a helytelen billentyűzethasználat miatt alakul ki. Ha írás közben a csuklódat túlságosan hátrafeszíted, az erekre és inakra nehezedő nyomás a kelleténél nagyobb lesz. Egyes szakértők szerint a betegség kialakulásának gyakorisága a szebbik nem körében tízszer nagyobb.
Ha te is tapasztalod a fájdalmas tüneteket, érdemes kivenned pár nap szabadságot - ilyenkor ne menj a számítógép közelébe! Hosszabb távú megoldást azonban kizárólag a helyes kéztartás kitapasztalása hozhat. A csukló inainak feszülését, az erekre nehezedő nyomást enyhítheted úgy, hogy egy párnával megemeled a kezed. Arra is figyelj, hogy a billentyűzetet lazán üsd - ezzel mind magadnak, mind a klaviatúrának jót teszel.
Használhatsz gyulladáscsökkentő krémet, de segíthet a fokozottabb B6-vitamin-bevitel is: fogyassz több teljes kiőrlésű gabonát, csirkemellet, friss zöldséget, tojássárgáját.
OLVASD EL EZT IS!
- pszichológia
- stressz
A napi 10 órás munka egészségügyi következményei
- depresszió
- stressz
Az 5 legsúlyosabb betegség, amit a munkahelyi stressz okoz
- emésztőrendszeri betegség
- munkahelyi ártalmak