
3 betegség, ami miatt búcsút inthetsz a fogaidnak
A bruxizmus, a fogínybetegségek és a diabétesz egytől egyig veszélyeztetik fogaid egészségét.

Talán azt hiszed, fogaid elsődleges ellensége a szuvasodás, ám az orvosi tapasztalat mást mutat. Felnőttkorban a fogak elvesztéséhez sokkal gyakrabban vezet az alábbi három betegség.
Fogíny- és fogágybetegség
Az ínybetegség jellemzően érzékenységgel, fogmosás közben tapasztalt vérzéssel, valamint kellemetlen lehelettel hívja fel magára a figyelmet. A statisztikák szerint a felnőttek 95%-át érinti a fogínygyulladás valamilyen formában. A gyulladás jelzi, hogy a fognyaki íny felett baktériumokat tartalmazó lepedék gyűlt össze.
Ebből a lepedékből pedig olyan anyagok szabadulnak fel, melyek idővel károsítják az ínyszövetet. Fogkővé válnak, minek következtében az íny érzékeny lesz, és lassan visszahúzódik a fognyakról. Amint pedig szabaddá váltak a fogak gyökerei, kialakul a fogágybetegség. Ilyenkor már nem ritka a tályogok keletkezése sem. A fogak pedig előbb-utóbb meglazulnak és kiesnek.
Megelőzés és kezelés
Ahhoz, hogy mindezt megelőzd, elsősorban megfelelő szájhigiéniára van szükség, melynek része a napi háromszori fogmosás, valamint a fogselyem és a szájvíz használata. Természetesen nem feledkezhetsz meg a rendszeres fogorvosi látogatásról sem - ami a fogkő leszedése miatt is fontos. Amennyiben már kialakult a baj, úgy a parodontológus nemcsak a fogkövet távolítja el, hanem egy speciális eszköz segítségével megtisztítja a fogak gyökerét is.
Bruxizmus - éjszakai szorítás
Ha reggelente gyakran ébredsz fáradtan, esetleg fáj a fejed és az állkapcsod, könnyen lehet, hogy te is bruxizmusban szenvedsz. Az éjszakai fogcsikorgatásnak is hívott probléma lényege, hogy alvás közben a két fogsort erősen összeszorítva egymáson csúsztatod őket. Míg egy falat táplálék elrágásához fél percre van szükség, addig egy éjszaka során akár 45 percen keresztül is egymáshoz feszülhetnek a fogak. Tehát a fogak kopásának hátterében gyakran a bruxizmus áll.
Mi okozza?
A fogcsikorgatás oka lehet egy magasabb tömés, vagy a bölcsességfogak növése. Ilyenkor a fogak elmozdulhatnak a korábban megszokotthoz képest, és megváltozik az érintkezés. Gyakran azonban a stressz áll a háttérben. Az egész napos feszültség az éjszakáidra is kihathat. Ha a stressz következtében képtelen vagy lazítani, könnyen lehet, hogy éjszakánként görcsösen szorítod a fogaidat.
Orvosolható?
Amennyiben arra gyanakszol, hogy téged is érint a bruxizmus, mindenképpen érdemes felkeresned a fogorvosodat. A tömés helyrehozásával vagy a bölcsességfogak kihúzásával orvosolható a dolog. Ezenkívül létezik egy úgynevezett harapásemelő - leginkább az éjszakai fogszabályozóhoz hasonlítható -, melyet éjszaka kell viselni, hogy megakadályozza a fogcsikorgatást.
Diabétesz - veszélyes anyagcsere-változás
A kezeletlen cukorbetegség következtében nem csak látásromlás alakulhat ki. A diabétesz fogaid egészség is veszélyezteti. A betegséggel járó anyagcsere-változások ugyanis a csontrendszer állapotára is hatással vannak. Ennek követeztében fogaid könnyebben romlásnak indulnak, valamint kilazulhatnak. Ráadásul a cukorbetegség miatt csökkenhet a nyálelválasztás, ami rontja a fogak öntisztulását. A nyál pH-értéke a savas irányba tolódik el, ami ugyancsak kedvez a fogszuvasodásnak.
-
Édesvízi igazgyöngy nyaklánc különlges cirkónia dísszel12 900 Ft
-
Fehér Swarovski® kristályos pillangó alakú nyaklánc9 390 Ft
-
Krémfehér édesvízi igazgyöngy nyaklánc féldrágakövekkel14 990 Ft
-
Ezüst angyalszárny medál cirkónia kristályokkal8 900 Ft
-
Fehéren ragyogó Swarovski® kristályos ékszerszett11 090 Ft
-
Rózsaszín és fehér Swarovski® kristályos nyaklánc14 290 Ft
-
Kis méretű ezüst karika fülbevaló4 100 Ft
-
Bolygó ezüst nyaklánc gyöngyházzal és cirkóniával9 900 Ft
-
Fehér cirkónia kövekkel díszített kapcsos ezüst fülbevaló6 350 Ft
-
Swarovski® kristályos Eiffel tornyos nyaklánc7 990 Ft
-
Ezüst nyaklánc K betűs medállal7 490 Ft
-
Cirkónia kristályos angyalszárny medál ezüst nyaklánccal14 990 Ft
-
Ezüst nyaklánc M betűs medállal7 490 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy fülbevaló fehér és kék cirkóniával díszítve13 900 Ft
-
Ezüst nyaklánc patkó alakú ezüst medállal8 150 Ft
Mi a teendő?
Ha diabéteszben szenvedsz, fontos a rendszeres szakorvosi ellenőrzés, valamint az utasítások pontos betartása. Emellett fogorvosodat is tájékoztatnod kell a betegségedről, így az állapotodnak leginkább megfelelő terápiát választhatja.
OLVASD EL EZT IS!

- szájszag
- fogápolás
3 rejtett betegség a rossz lehelet hátterében

- házi gyógymódok
- fogínybetegség
Így szüntesd meg az ínyvérzést és a fogínygyulladást!

- dohányzás
- cukorbetegség