Védik a szívet, segítik az emésztést: 7 élelmiszer, amiből fontos a legjobb minőségűt választani
Körülnéztünk egy online élelmiszer-áruház kínálatában: milyen egészséges élelmiszereket rendelhet az ember?
A cikket a Kifli.hu támogatta.
Az egészséges életmód a kiegyensúlyozott, változatos étrendnél kezdődik, ami egyáltalán nem az önsanyargatáson alapul. A vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag élelmiszerek nemcsak a hiánybetegségektől óvnak meg, de segítik többek közt a szív és az emésztőszervek működését is.
Az imént egy nemrégiben indult online élelmiszer-áruház, a Kifli.hu kínálatában néztünk szét, és kerestük meg az egészségtudatos opciókat. Jó tudni, hogy az áruház expressz kiszállítást is vállal - akár 3 óra alatt -, ez egyelőre Budapesten és Budaörsön elérhető, tehát itt rendkívül gyorsan hozzájuthat az ember a mindennapos és a prémium termékekhez is.
Szívvédő halételek
A halak remek forrásai az ómega-3 zsírsavnak, amely védi a szív egészségét és a memóriát. Az immunrendszert támogató és a csontokat erősítő D-vitamin is megtalálható benne, de a fehérjepótlásban is fontos szerepet töltenek be.
A tengeri és az édesvízi halak egyaránt gazdagok ásványi anyagokban és vitaminokban: nem muszáj heti szinten lazacot enni, akár a pontyok királyának nevezett szikiponty, a pisztráng vagy a balti és skandináv országokban igen kedvelt hering is a teljes értékű táplálkozás része lehet, sőt alkalmanként a friss és fagyasztott áruk mellett a jó minőségű konzervhalak is jó szolgálatot tehetnek. Ha a tudatosságra törekszel, a delfinbarát jelölést is keresd a csomagoláson, amely garantálja, hogy a halászati módszer a delfinek számára nem volt káros!
Tojás: tökéletes vitaminforrás
A tojásban majdnem az összes, a szervezet számára szükséges vitamin és ásványi anyag megtalálható, így érdemes a napi étrend részévé tenni. A halakhoz hasonlóan segít pótolni a D-vitamint, de az idegeket védő B-vitaminokban, a rák és a pajzsmirigybetegségek megelőzésében is hasznosnak tartott szelénben is gazdag.
Tudatos ételfogyasztóként az sem mindegy azonban, hogy a tojótyúkokat milyen körülmények között tartják, és mivel táplálják a gazdaságok.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A legelterjedtebb máig sajnos a ketreces tartásmód, valamint az annál nem sokkal emberségesebb mélyalmos tartás - ez utóbbi esetben a baromfikat egy szűk istállóba összezárva tartják. A szabad tartású tyúkok a szabad ég alatt mozoghatnak, a terük sokkal nagyobb, és napfényt is látnak, a tojásuk pedig össze sem hasonlítható az előbbiekkel. A legjobb, ha garantáltan GMO-mentes takarmánnyal etetett, hormon- és antibiotikumkezelés nélkül tartott baromfik tojása kerül az asztalra. A Kifli.hu kínálatában egyébként két ilyen, szabad tartásból származó terméket szúrtunk ki: a YouTyúk tojásait és a Heppenheimer család Márokról és Bikalról származó tojásait.
Vegán ételek
Egyre többen döntenek úgy, hogy húsfogyasztásukat csökkentik, vagy teljesen visszaszorítják: van, aki egészségügyi, más etikai vagy környezetvédelmi okokból teszi le a voksát a vegetáriánus vagy vegán étrend mellett. Egy biztos: jó minőségű, teljes értékű és megfizethető élelmiszerekre van szükség, hogy valaki húsfogyasztás nélkül is minden tápanyagot biztosítson a szervezetének.
A búzasikér, azaz a szejtán a vegetáriánusok körében régóta kedvelt élelmiszer, hiszen amellett, hogy változatosan elkészíthető, tele van fehérjével és B-vitaminokkal is. A hüvelyesek ugyancsak segítenek fedezni a napi B-vitamin- és vasszükségletet is, de az olajos magvakból is jóval többet érdemes bevinni a szervezetbe a tudatos tápanyagpótláshoz. A vegán élelmiszereknél is jó, ha figyeled az adalékmentességet és a származási helyet: szerencsére ma már azt is jelölik a csomagoláson, ha organikus szántóföldről származik az adott termék.
Superfoodok a hormonháztartásért
Egyre gyakrabban lehet találkozni a superfood, azaz szuperélelmiszer elnevezéssel, amelyek ásványi anyagban, nyomelemekben, antioxidáns vegyületekben rendkívül gazdag táplálékokat jelentenek. A Spirulina alga például a magas jódtartalom miatt hasznos a pajzsmirigy-alulműködés kezelésében, de sejtvédő hatású klorofillban és növényi fehérjében is gazdag.
A zsenge búzafűből őrölt por ugyancsak gazdag A- és C-vitaminban, klorofillban, emésztésserkentő és gyulladáscsökkentő hatású, míg a macagyökér a kalcium- és vaspótlást segíti, valamint a hormonháztartás egyensúlyához járul hozzá.
Fekete csokoládé a szív egészségéért
A magas kakaótartalmú étcsokoládé gazdag antioxidánsokban, és védi a szív egészségét, továbbá értékes rézforrás, ami által elősegíti a vérképzést, támogatja az érfalakat, erősíti az immunrendszert. Napi egy-két kocka legalább 70%-os kakaótartalmú csokoládé így az egészséges életmód fontos eleme lehet.
A magas kakaótartalmú táblacsokik között már sok élelmiszerüzletben lehet találni részben vagy egészben fair trade összetevőkből készült édességeket is, ami ugyancsak fontos szempont lehet a tudatos vásárlásnál. Az UTZ vagy a Fairtrade védjegyek azt jelzik, hogy a termék méltányos kereskedelemből származik, nem az előállítók anyagi kizsákmányolásán alapul. Ez leggyakrabban a kávé, a kakaó, a csokoládé vagy a tea csomagolásán szúrható ki.
Szívbarát olajok
Az egészséges hozzávalók beszerzése mit sem ér, ha nem kiváló minőségű, feldolgozatlan olajban készíti el az ember a fogásokat, amelyek nap mint nap az asztalra kerülnek. Egyre gyakoribb szereplő a konyhában a kókuszolaj, de a szívbarát olívaolaj is kedvelt alapanyag.
Az olaj kiválasztásakor a szűz változatot érdemes előtérbe helyezni, az olcsóbb étolajokat a hosszas feldolgozás során ugyanis felmelegítik, így jelentősen nő a transzzsírsavtartalmuk, és vegyszeres kezelésen is átesnek. A finomítatlan olajok között nagy népszerűségnek örvendenek az extra szűz olívaolajok és a hidegen sajtolt magolajok. Ilyen a sejtvédő antioxidánsokban gazdag szőlőmagolaj, az E-vitaminban gazdag búzacsíraolaj, a tökmagolaj, a finomítatlan, sütésre-főzésre is kiválóan alkalmas kókuszolaj, sőt a szezám- vagy a kendermagolaj is.
Vörösbor: a mediterráneum is imádja
A túlzott önsanyargatás csakugyan nem része az egészségtudatos életmódnak, ráadásul napi egy pohár vörösbor a mediterrán térségek étrendjében is szerepel. Bár alkoholtartalma miatt a táplálkozástudósok különösen intenek a mérsékletességre, a kék szőlőben levő rezveratrol nevű polifenol bizonyítottan csökkenti a szívbetegségek kockázatát.
A minőség a vörösborok kiválasztásában is elsődleges feltétel, a borboltoknak és az online áruházaknak köszönhetően szerencsére egyre könnyebb a kisebb vagy kevésbé ismert családi borászatok italait is beszerezni.
A Magyarországon termelt borok között mindenki megtalálhatja a saját kedvencét: kinek egy kékfrankos, kinek egy kadarka vagy egy merlot ízlik jobban, de a syrah, a zweigelt, a pinot noir, a cabernet franc és cabernet sauvignon is jó választás, sőt a ma még itthon viszonylag ritkának számító malbec és sangiovese vagy a régi hazai fajták közül kiemelkedő csókaszőlő vagy tihanyi kék is érdemes lehet a kóstolásra.
- élelmiszer
- egészségügyi diéta
- vegán
- vegetáriánus
- vega
- ásványi anyag
- vitamin
- omega-3
- d-vitamin
- immunerősítő
- emésztésserkentő
- szívbarát életmód
- szívvédő
- szívbarát diéta
- Recept
OLVASD EL EZT IS!
- humusz
- bazsalikom