Az arc zsibbadása mögött súlyos betegséges is állhat: látványos tünetekkel jelentkezhet a Tolosa-Hunt-szindróma

A Tolosa-Hunt-szindróma ritka betegség, mely nagyon kellemetlen és látványos tünetekkel mutatkozik meg.

Tolosa-Hunt-szindróma tünetei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Tolosa Hunt-szindróma (THS) egy igen fájdalmas, ritka betegség, melyet 1954-ben fedezték fel. Jellemzője, hogy gyulladást okoz a barlangos agyi vénás öbölben vagy a szem fő idegeinél, ami kirívó tüneteket eredményez. 

A Tolosa-Hunt-szindróma tünetei

A ritka neurológiai betegség legfőbb tünete az erős fájdalom az egyik szem körülötti területen, ezért gyakran írják le egyoldalú periorbitális fejfájásként, de olykor mindkét szem érintett lehet - bizonyos betegségek rámehetnek a szemekre is, ha az ember nem vigyáz, ide kattintva olvashatsz tovább a témában.

Fotó: Wikimedia
Fotó: Wikimedia

Az alábbi látványos tünetek jellemzik, melyek az arcon jelentkeznek:

  • látási probléma, ami lehet kettős vagy homályos látást is, utóbbi akár tartósan megmaradhat,
  • lecsüngő szemhéj,
  • az arc zsibbadása,
  • szemmozgási zavarok, azaz korlátozottá és fájdalmassá válik a szemek mozgatása,
  • a pupilla méretének változása.

Pontos oka nem ismert, az immunrendszer túlműködése is állhat mögötte, de kiválthatják a traumás sérülések, daganatok vagy az aneurizmák. Annyira ritkán találkozni ezzel a betegséggel - 1 eset/millió évente az előfordulási száma -, hogy viszonylag keveset lehet róla tudni, de átlagosan 41 éves kor felett alakul ki.

A gyulladásos elváltozások a szűk kötőszövetben nyomást gyakorolhatnak a behatoló idegekre, azaz a koponyaidegekre, valamint az ötödik agyidegre, ez okozza a szem- és arcmozgással kapcsolatos problémákat. A Tolosa-Hunt-szindróma időről időre fellángolhat, néhány hónaponként vagy évente ismétlődhetnek a tünetek.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Akár 8 hétig is eltarthat a gyógyulási idő, ha nem kezelik, majd spontán megszűnnek a panaszok. Laboratóriumi, az agy-gerincvelői folyadék, biopszia, agykontrasztos MRI-, CT-, CSF-vizsgálattal mutatható ki - itt megtudhatsz többet az éves laborvizsgálatról. Kezelését kortikoszteroidokkal végzik, melyek 2-3 nap alatt gyors javulást hoznak, de ha visszatérnek a tünetek, ami az esetek 40-50%-ánál fordul elő, akkor immunszuppresszív gyógyszereket használnak a terápiájára. 

Az erős fejfájással és szemészeti problémával küzdő betegségek esetén ajánlott neurológushoz fordulni a probléma feltárásához. 

Máj- és lépmegnagyobbodást okozhat a betegség: nehéz felismerni, pedig tünetmentessé tehető

Nehezen azonosítható, de jól kezelhető betegségre hívták fel a figyelmet az orvosok.

Elolvasom

(Cikken belüli kép forrása:  Juan A Mendez, Cristhian R Arias, Diego Sanchez, Luis M Pesci, Brenda S Lopez, Ruben Lopez and Elvira Castro / Wikimedia CC BY 2.0 DEED,  borító- és ajánlóképek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük