Erős székrekedés, lassú anyagcsere ellen: 8 természetes szer, ami biztonsággal használható

Természetes hashajtók, amelyek gyorsan elmulasztják a panaszokat.

Székrekedés ellen természetes hashajtók
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A székrekedés egy olyan emésztőrendszeri probléma, amelynek hátterében számos különböző ok állhat a nem megfelelő, rostszegény táplálkozástól a mozgásszegény életmódon át a gyógyszermellékhatás következményeként a bélbetegségekig. 

Hashajtók helyett a székrekedés megszüntetésére érdemes először természetes, házi praktikákkal próbálkozni. Az étcsokoládét, cukros italokat, a keményítőt mindenképpen érdemes mellőzni legalább a szorulás időszakára, és rostdús táplálkozásra váltani, valamint megfelelően pótolni a folyadékot, hiszen a bélrenyheség az anyagcsere lassulásához vezet, ami a fogyókúrát is szabotálja.

Természetes hashajtók, amelyek elmulasztják a panaszokat

A rostban gazdag élelmiszerek támogatják a belek munkáját, miközben az anyagcsere megfelelő működését is biztosítják. A rostok legfontosabb forrásai a teljes kiőrlésű ételek, a zöldségek és a gyümölcsök, amelyeket iktass be naponta több alkalommal is az étkezéseidbe.

A szilvát szinte mindenki székletlazító és vizelethajtó gyümölcsként ismeri magas szorbitoltartalmának köszönhetően, de számos tápanyagot is tartalmaz, többek között B-, C-, E-vitamint, valamint magnéziumot, káliumot, rezet és cinket.
Fotó: Shaiith / Getty Images Hungary
A sárgaborsó, csicseriborsó vagy lencse gazdag rostforrás, amely támogatja az egészséges és gyors emésztést, magas cinktartalma pedig az anyagcsere-szabályozásban segít.
Fotó: tomasworks / Getty Images Hungary
Az útifűmaghéj kúraszerű használata nem csak rendszeressé teszi a székelést, de a benne található anyagok miatt tisztítja a májat és az epét, amely a test méregtelenítéséért és a salakanyagok távozásáért felelős. Használata mellett figyelj oda, hogy legalább napi két és fél liter vizet fogyassz. Napi ajánlott napi dózisa 10-30 gramm szárított növény, tésztákba, müzlibe, gyümölcsös turmixokba, joghurtba is keverheted.
Az articsókának elképesztően magas a rosttartalma, 100 grammja 5 grammot tartalmaz, cynarintartalma serkenti az epertermelődést, és csökkenti a koleszterinszintet. A rostok és a cynarin együttesen támogatják a belek megfelelő működését, és megszüntetik a puffadást.
A lenmag magas rosttartalommal bír, de igen magas az omega-3 esszenciális zsírsavtartalma is. Őrleményként érdemes fogyasztani, hogy kifejthesse jótékony hatását. Természetes gyulladásgátlónak is ajánlják.
Fotó: panco971 / Getty Images Hungary
A probiotikus ételek érezhetően javítják a bélműködést, mert a bélben található mikroorganizmusokat pótolják, a bélflórát helyreállítják, valamint az immunrendszert is erősítik. Ilyen probiotikus ételek a savanyú káposzta, kefir, élőflórás joghurt vagy a kovászos uborka.
Fotó: DejanKolar / Getty Images Hungary
A szennalevélben található antrakinon-származékok közvetlenül élénkítik a vastagbél idegtörzseit, így segítik elő a bélmozgást és a széklet távozását. Nemcsak gyorsítja a bélmozgást, de segít megelőzni az aranyér kialakulását is. 0,5-2 gramm apróra vágott termésre önts 2,5 dl forró vizet, majd hagyd pár percig állni. Az áztatást követően szűrd le, és alvás előtt fogyaszthatod, így reggelre garantáltan beindul az anyagcseréd.
A kávé két olyan hormon termelését is serkenti, amelyek segítik az emésztést: a gasztrin beindítja a vastagbél perisztaltikus mozgását és a gyomorsavtermelést, a kolecisztokinin hatására pedig a hasnyálmirigyből emésztőenzimek, az epehólyagból pedig epe szabadul fel, valamint az étvágyat is csökkenti. Az intenzív bélmozgás arra készteti a szervezetet, hogy minél hamarabb megszabaduljon a felgyülemlett salakanyagoktól.

Borító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük