Apró piros foltnak indul, de akár fulladás is lehet a vége: a rovarcsípés súlyos bajt is okozhat

A rovarcsípés utáni duzzanat természetes, de ha nőni kezd, azonnal orvoshoz kell menni.

Rovarcsípés-allergia tünetei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nyári napok kellemetlen velejárói a rovarcsípések, amelyek gyakran okoznak a bőrön viszketést, bőrpírt, dudort, esetleg fájdalmat, a legtöbbször mégis néhány napon belül maradandó nyom nélkül, teljesen elmúlnak.

Más a helyzet a rovarméreg-allergiával küzdőknél. Esetükben egy nyári este akár súlyos egészségügyi problémával is járhat, hiszen egy méh- vagy darázscsípés allergiásoknak akár anafilaxiás sokkot is okozhat. Érdemes hát tudni, hogy mikor kell orvoshoz fordulni.

Az allergiás rovarcsípés tünetei

Az allergiás reakció során a méreg enzimjeire adott immunválaszként IgE ellenanyag termelődik. Nagyobb helyi reakció esetén vagy érzékenyebb bőrfelületen is előfordulhat, hogy a normálisnál erősebb bőrpír és fájdalom lép fel, ám súlyos allergia esetén nagyobb helyi ödéma léphet fel, és testszerte jelentkeznek a látványos tünetek, így a viszketés vagy a csalánkiütések.

Azonnali orvosi ellátásra lehet szükség, ha nagyjából 5-10 percen belül a csípés helyétől eltérő testrészek is viszketni kezdenek, ödéma, dudorok vagy erős pirosság képződik a testen, az illető gyengévé, rossz közérzetűvé válik, vérnyomása leesik, vagy hányinger, hányás, esetleg nyelési nehézség, fulladásérzés, légszomj lép fel, szélsőséges esetben ugyanis ennek akár sokk, eszméletvesztés is lehet a vége.

Allergia kivizsgálása

Az allergiát leggyakrabban a méhek, a darázs- és hangyafélék csípése okozza, gyanú esetén érdemes kivizsgáltatni a problémát, hogy kiderüljön, képződik-e a nagyszámú IgE-molekula a méreg hatására a szervezetben. Ehhez akár egy egyszerű otthoni teszt is végezhető, de pozitív eredmény, illetve újra felmerülő vagy akut tünetek esetén feltétlenül allergológus szakorvos segítségét kell kérni, hogy szakszerű kezelési módot kapjon az ember, és az esetleges keresztallergiái is kiderüljenek.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Súlyos esetben felejtsd el a kalciuminjekciót: az akut panaszok kezelésére az orvos adrenalin-injekciót és hörgőtágító készítményt adhat a fulladás elkerülése végett, továbbá ritkán, szélsőséges esetben érlekötés is szükséges lehet az életmentéshez. 

A reakció megelőzésére szteroid- vagy antihisztamin-tartalmú gyógyszerek szedését rendelheti el az orvos, a teljes gyógyulás azonban egyelőre csak az immunterápiás és deszenzibilizálós kezelési lehetőségekkel érhető el, amelynek során bőr, illetve nyelv alá adagolják be a tisztított méregkivonatot, ezek a kúrák azonban több éven át tartanak.

Gyakori csípések a bőrön

A leggyakoribb rovarcsípések felismerésével megelőzhetők a nagyobb rosszullétek, és a kezelés szempontjából sem mindegy, mi okozta a marást.

Darázs vagy bögöly? Így ismerhetők fel könnyen a rovarcsípések

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük