A rákgyógyítás kulcsa lehet a bőrsejtek átprogramozása: a kutatók fontos eredményeket értek el
Új eredményeket értek el a rákot gyógyító immunterápiában, bőrsejteket programoztak át immunsejtekké a kutatók.
Az immunterápiában értek el új eredményeket svédországi kutatók: bőrsejteket programoztak át immunsejtekké. Azt remélik, a saját sejtek átprogramozásával biztonságosabban alkalmazhatóvá válik majd a gyógymód.
Az immunterápia az onkológia új, reményteli ága, fejlődése óriási sikereket hozhat a rákgyógyításban. Lényege, hogy a szervezetet aktív vagy passzív beavatkozással, tehát belső vagy külső támogatással készítik fel arra, hogy saját védekezőrendszere legyen képes felvenni a harcot a daganattal.
Sejtek átprogramozása
A svédországi Lund Egyetem kutatócsoportja egy egészen új eljárást fejlesztett ki, melynek keretében az emberi bőrsejteket - a kötőszöveti rostképző, fibroblaszt sejteket - alakítják át immunsejtekké, ennek köszönhetően a kezelés hatásosabbá és biztonságosabbá válhat. A közvetlen átprogramozásnak nevezett módszer tanulmányát a Science Immunology folyóiratban publikálták.
Az immunrendszer T-sejtjei vagy T-limfocitái a fertőzések, az idegen organizmusok leküzdéséért felelősek, melyeket a dendrikus sejtektől kapott információ alapján ismernek fel. Az immunterápia célja, hogy a rákos sejtekre irányítsa ezt a támadó folyamatot.
Gyorsabb és biztonságosabb eljárás
A svédek által kidolgozott módszerrel a rákellenes immunterápia nehézségeit próbálják orvosolni: nem mindig kiszámítható ugyanis, hogy a dendrikus sejtek hogyan viszonyulnak a daganatsejtekhez, kiszűrik-e őket megfelelően, és az sem lehetetlen, hogy a test nem reagál optimálisan a kezelésre.
Az új eljárásnak köszönhetően a beteg saját testéből származó sejtekből hoznának létre immunsejteket, így jelentősen nő az esélye, hogy befogadja azokat a szervezet. A folyamat ráadásul nemcsak hatásos, de gyors is.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Filipe Pereira, a kutatócsoport vezetője elmondta, hogy az eljárással képesek lehetnek bőrből vett szövetből több millió sejtet dendrikus sejtté újraprogramozni, mindez pedig csak kilenc napot vesz igénybe.
Szándékuk szerint továbbá ezeket a sejteket a kutatók már a testbe ültetés előtt specifikus célokra, a rákos sejtek legyőzésére irányítanák. A svéd csapat által végzett kutatás tehát nagy előrelépést jelenthet az immunterápia hatékonyságának növelésében és biztonságos alkalmazásában, miközben további új kutatási irányokat nyit meg a tudósok előtt.
Megvan az első migréngyógyszer: a legjobb egészségügyi találmányok 2018-ban
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- könyvajánló