A Parkinson-kór 7 korai tünete: szaglásvesztés és alvászavar is jelezheti a betegséget
A Parkinson-kór korai tünetei ötvenéves kor előtt is jelentkezhetnek.
A Parkinson-kór meglehetősen gyakori degeneratív idegrendszeri betegség, mely rendszerint mozgásszervi és más, idővel lassan erősödő neurológiai tünetekkel jár. Általában ezek hatvanéves kor felett jelentkeznek, de az érintettek 5-10%-ánál már korán, ötvenéves kor alatt is hírt adhat magáról a betegség.
A Parkinson-kór jelenleg nem gyógyítható, ám az előírt gyógykezelés betartásával az állapot jelentősen javítható, a tünetek kordában tarthatók, a betegség progressziója lassítható. A korai tünetek sok esetben rendkívül enyhék, ami megnehezíti a diagnózist, ám a korai felismerés nagyban javítja az állapotjavulás esélyét.
A Parkinson-kór korai tünetei
A betegség legismertebb tünete a remegés, a mozgás megváltozása, eleinte egészen enyhe formában: a végtagok, így kéz, az ujjak nyugalmi remegése intő jel. Ez akár csak a test egyik oldalán is jelentkezhet kezdetben. A mozgásproblémákon felül koordinációs, egyensúlyi zavarok léphetnek fel, így előfordulhat, hogy az ember könnyebben elejt, felboríthat dolgokat.
A járásmód kissé megváltozhat az addigi gördülékeny mozgáshoz képest: az ember kissé előrehajolhat, csoszoghat sétálás közben, a lépések rövidülnek, idővel egyre lassuló mozgás, egyre nehezebb lábemelés jellemző.
A hang remegése, a beszéd módosulása, halkulása, továbbá a kézírás megváltozása, a betűk kisebbé válása is előjelezheti a bajt. Az alvászavarokat is fontos jelként értelmezik a betegségben, ezt a gyors szemmozgásos alvási viselkedészavar és a nyugtalan láb szindróma is okozhatja.
A szaglásképesség részleges vagy időleges elvesztése, csökkenése is jelzésértékű lehet. Az arckifejezések változásai is korai tünetnek számítanak, amely az arcizmokat irányító idegek működési zavaraiból eredhet.
A tünetek fokozódhatnak
A járás, az írás vagy a hangképzés nehézsége idővel, különösen kezeletlen probléma esetén egyre fokozódhat, az izmok merevebbé, fájdalmasabbá válhatnak, a mozgási tartomány korlátozódik. A testtartás görnyedtebb lehet, az egyensúlyt, a koordinációs képességet gyakrabban elveszítheti az ember, ahogy az automatikus mozgások végzése is nehézségekbe ütközhet.
A Parkinson-kórral együtt idővel más kísérő állapotok, szövődmények is felléphetnek, ilyenek a gondolkodási nehézségek, kognitív zavarok, az érzelmi változások, depresszió, a szorongás, de a nyelési problémák, az akadályozott rágás, az erősödő alváspanaszok, a gyakori éjszakai megébredés, a vizelési zavarok, a székrekedés. A vérnyomásváltozások, a szédülés, az erős fáradékonyság, a szexuális teljesítmény romlása és testszerte érzett fájdalmak is felmerülhetnek. Az orvos által előírt kezelési metódus szigorú betartása ezért az érintett kiemelt érdeke.
A Parkinson-kór okai
A Parkinson-kór tüneteinek többsége közvetlenül az idegvégződések roncsolódásából következik. A mozgáskoordináció zavara a dopamint termelő sejtek pusztulására, a dopaminszint csökkenésére is visszavezethető, az alacsony noradrenalinszint a merevséghez, a testtartás változásához és az érzelmi problémákhoz is hozzájárul.
A betegség közvetlen kiváltó oka egyelőre ismeretlen, a kutatók szerint kialakulásában ritkán esetleg a gének, génvariációk és a környezeti tényezők is szerepet kaphatnak. A családi halmozódás mellett a méreganyagoknak való kitettség, különösen a növényvédő és gyomirtó szerek gyakori expozíciója is növelheti a kockázatot, de a múltbéli fejsérülés is rizikófaktor lehet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A vizsgálatok alapján több változás is bekövetkezik az érintettek agyában, így a Lewy-testek, illetve az alfa-szinuklein jelenléte összefüggésben lehet a betegség kialakulásával és lefolyásával. Ezek felhalmozódása az idegsejtek elvesztése révén a mozgásra, az agyműködésre és a hangulatváltozásra is hatással lehet.
A betegség az idősebbek és a férfiak körében gyakrabban alakul ki. Autoimmun tényezők is összefüggésben állhatnak a kórral, a rheumatoid arthritis némiképp nagyobb Parkinson-kockázattal járhat a tanulmányok alapján.
Kutatják a megelőzés lehetőségeit
Mivel a Parkinson-kór közvetlen oka jelenleg még nem ismert, ezért biztos recept sincs a megelőzésére. Egyes kutatások kimutatták, hogy a rendszeres aerob mozgás valószínűsíthetően csökkenti a betegség kockázatát, más vizsgálatok eredményei a koffeintartalmú italok, így a kávé- és a zöldtea-fogyasztás potenciális védő hatására utaltak, ám ezekre még nincs elegendő bizonyíték.
Feltételezik, hogy egyes tápanyagok is segítik a védekezést, laboratóriumi vizsgálatok alapján a kurkumában levő kurkumin antioxidánsok, illetve a flavonoidok hatásosak, míg az aldehidek kerülendők, ezek például az étolajok többszöri felhasználásánál keletkezhetnek.
Memóriavédő gyógynövények
Akadnak olyan gyógynövények, amelyek védik a memóriát, és hozzájárulnak a szellemi egészséghez.
Agyserkentő gyógynövények: naponta kellene fogyasztani őket a memória védelméért
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images.)
- parkinson-kór
- neurológia
- idegrendszer
- tünetek és betegségek
- korai felismerés
- krónikus betegség
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- memória
Demencia 40 évesen? A kutatók szerint 5 dolog okozhatja a betegséget
- tanulás
- megelőzés