4 meglepő dolog, ami hízáshoz vezet: nem csak a pluszkalóriák okozhatják
Ezek mind hozzájárulhatnak a súlygyarapodáshoz.
Ha a mérleg nyelvén nem látod a fogyásodba fektetett munka eredményét, előfordulhat, hogy más dolgok állnak a háttérben: betegségek, hormonális problémák, gyógyszerek mellékhatása, de a nikotin- és alváshiány is pluszkilókat eredményezhet.
Vannak dolgok, amelyekre befolyással lehetsz, és vannak okok, amelyek megoldást követelnek annak érekében, hogy a fogyásod visszaálljon a régi kerékvágásba.
Nem csak a pluszkalóriák okozhatják a hízást
A mozgásszegény életmód, a finomított szénhidrátokban és egészségtelen zsírokban gazdag táplálkozás pluszkalóriákat eredményez, amely elhízáshoz, illetve egészségügyi problémák kialakulásához vezet. A tartós fogyás alapja az ésszerű kalóriadeficit, hiszen ezzel a jójózás is sikeresen kiküszöbölhető, a formásabb, tónusosabb test és a megfelelő erőnlét kialakításáért pedig a testmozgást is fontos beiktatni.
A hízás úgy is bekövetkezhet, hogy nem változtatsz az étkezési szokásaidon, és látszólag nem eszel többet.
Betegségek
Nincs is annál rosszabb, mint amikor hirtelen szaladnak fel a kilók, ráadásul látszólag minden ok nélkül. Ha azt tapasztalod, hogy bármit csinálsz, nem fogysz egy dekát sem, valamilyen hormonális probléma állhat a háttérben.
A pajzsmirigy-alulműködés okozhat súlygyarapodást, az anyagcsere lelassul, ami pluszkilókat eredményez, ez gyakran fáradtsággal, levertséggel párosul. A Cushing-szindróma a mellékvesekéreg kortizol hormonjának túltermelése miatt kialakult betegség, amely túlsúllyal és a hasi tájékon striák kialakulásával jár. A PCOS – policisztás petefészek szindróma - többek között arra is hatással van, hogy a test hogyan használja fel az anyagcserében és a zsírok elraktározásában közvetlenül szerepet játszó inzulint, ami szintén a súlytöbblet oka lehet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hormontartalmú gyógyszerek
Bizonyos gyógyszerek mellékhatása, hogy megnövekedett étvágyat és hízást okozhatnak, ilyenek a kortizonkészítmények, a vércukorszint-csökkentő gyógyszerek, antidepresszánsok, antihisztaminok, de a szteroidtartalmú gyógyszerek is, amelyek a mozgásszervi fájdalmak kezelésére ajánlottak.
Alváshiány
Ha stresszes életmódot folytatsz, és a hétköznapok során sem pihened ki magad rendesen, az is pluszkilókhoz vezethet. A kevés alvás oly módon befolyásolja a jóllakottságért felelős ghrelinszint növekedését, ami előidézi az étvágy növekedését.
Nikotinhiány
Sok dohányos, miután végérvényesen letette a cigit, súlygyarapodást tapasztalhat. Ez általában abból eredeztethető, hogy a dohányzás helyett valamilyen pótcselekvéshez nyúl az ember, és a nikotinhiányt evéssel kompenzálja, de maga a nikotin is étvágycsökkentő hatással bír. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni a leszokás pozitív hozadékairól sem, ezek pedig sokkal fontosabbak, mint az a pár kiló plusz. Ha ügyelni szeretnél az alakodra, iktasd be a rendszeres testmozgást és az éhség leküzdése érdekében egyél lassan felszívódó szénhidrátokat, fehérjékben, rostokban gazdag ételeket, amelyek hosszú időre eltelítenek.
A hasi zsír négy fajtája
A makacs úszógumi kialakulása ugyanakkor nem csak a mozgásszegény életmód vagy a túl sok bevitt kalória miatt alakulhat ki. Számos tényező közrejátszhat a hasi zsír kialakulásában, kezdve a stresszes életmódtól a genetikán át a hormonális problémákig, amelyek alapján a hasi zsír négy leggyakoribb típusa is elkülöníthető.
A hasi zsír 4 fajtája - Mutatjuk, melyik mitől szűnik meg
ElolvasomBorító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary