Szétroncsolja az étellel és a testtel való kapcsolatot - 4 ok, miért ne nézz ilyen videókat

A „Mit ettem egy nap” videók kifejezetten veszélyesek a dietetikusok szerint.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha te is gyakran pörgeted esténként a TikTok-videókat vagy Instagram-reelseket, valószínűleg veled is szembejöttek már a "Mit ettem ma" videók. Amikor az ember életmódváltásban van, az ilyen tartalmak különösen be tudják szívni.

Amikor az ember fogyókúrázik, sokszor úgy érzi, el van veszve. Az ilyen diétázókra hatnak különösen a "mit ettem ma" videók, amik azonban komoly veszélyt jelentenek a mentális egészségre, valamint az ételekhez és a testhez való viszonyra is.

"Mit ettem ma" videók hatása a diétára

A "Mit ettem ma" tartalmak nem új keletűek, valójában már évtizedek óta léteznek.  Egy 1952-es magazininterjúban például Marilyn Monroe részletesen bemutatta napi edzéstervét és táplálkozási rutinját. A hírességek étkezési szokásaiba való bepillantás a szórakoztatóipar régi fegyvere. Később, ahogy a 2000-es évek elején népszerűvé vált a blogolás, az életmódbloggerek online diétás napló formájában kezdték megosztani étkezési szokásaikat.

GettyImages-913407518
Fotó: RomaBlack / Getty Images Hungary

Ez a 2010-es években átköltözött a YouTube-ra, majd végül átterjedt a közösségi médiára, különösen az Instagramra és a TikTokra, 2020-ban pedig még nagyobb sebességre kapcsolt. Az influencerek ezeket a videókat a közönségük aktivizálására és követőtáboruk növelésére használják, arról nem beszélve, hogy a márkákkal való együttműködésekben is könnyen alkalmazzák, hiszen számos terméket és élelmiszert népszerűsítenek benne.

Természetesen a tartalomgyártók gyakran csak reális képet szeretnének adni az étkezési szokásaikról, ezzel segítve és motiválva a fogyni vágyókat. Ez azonban a legtöbb esetben kontraproduktív, mert azt a látszatott kelti, hogy ha te is így étkezel, így is fog kinézni. 

Alex d'Elia dietetikus pontosan tudja, miért szeretjük annyira ezeket a tartalmakat.

- Az emberek tudni akarják, mit kell tenniük. A táplálkozás annyira összetett és zavaros tud lenni, így ha valaki olyan ételét látja, akire felnéz, annak rögtön megörül - mondja. - Arról nem beszélve, hogy a legtöbben vizuális típusok vagyunk, ha videón látjuk, hogy mit kell enni, az sokkal csábítóbb és motiválóbb.

A cikk az ajánló után folytatódik

Prosztataproblémák, vizelési zavarok? Tegyél ellenük!

Proxelan végbélkúp klinikai vizsgálatokkal igazolt hatású helyi készítmény a prosztatagyulladás tünetei ellen, amely ott enyhíti a panaszokat, ahol a probléma van. Az ápoló hialuronsav és gyógynövények kombinációja teljessé teszi a gyógyszeres kezelést, enyhítve a vizelési zavarokat és a fájdalmat. Vény nélkül könnyen elérhető a hazai patikákban, ezért a zavaró tünetek megjelenése esetén azonnal használható, akár hosszú távon is.

Patikában kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

Bár ezek a videók nem eredendően rosszak, azonban képesek egészségtelen étkezési szokásokat vonni maguk után.

- Úgy tűnik, mindannyian szeretjük látni, mások mit esznek. Ezek a "Mit ettem ma" videók egy reggeli hasizomvillantós tükörszelfivel kezdődnek, és végig azt sugallják, hogy "ha úgy eszel, mint én, akkor úgy is nézhetsz ki, mint én". Ez azonban nem így működik. Követheted a kedvenc influencered étkezési tervét hajszálpontosan, de a tested akkor is másképp fog kinézni.(...) Mindannyiunknak megvan a saját genetikai tervrajza, ami meghatározza a méreteinket - mondja Chelsey Amer táplálkozási tanácsadó.

A dietetikusok szerint ezekben a videókban gyakran borzasztóan alacsony kalóriabevitelt láthatunk, nem beszélve a makrók számlálásáról és a korlátokkal teli étrendről. 

GettyImages-101055213
Fotó: Jamie Grill / Getty Images Hungary

Deanna Wolfe dietetikus szerint a "Mit ettem ma" videókat gyakran étkezési zavarral, ortorexiával küzdő emberek készítik. Az ilyen tartalmakat nézve óhatatlanul összehasonlítjuk az étrendünket az övéikkel. "Ó, én többet eszem, mint ő", "én egészségtelenebbül étkezem, mint ő" - ilyen és ehhez hasonló gondolatok özönlik el a fogyókúrázó elmét.

A kontextus hiánya szintén problematikus. A laikus befogadó idealizálja a tartalmat, és számára ez lesz "az egészséges táplálkozás". Pedig a videók nem mindig tükrözik az adott személy étrendjét, akvititási szintjét, anyagcseréjét vagy egyéb egészségügyi állapotát. Fontos megjegyezni továbbá, hogy a tartalomgyártók nagy része nem dietetikus, ezért veszélyes lehet vakon követni a tanácsait. Természetesen jó inspirációt nyújtanak bizonyos új receptek kipróbálásához, de nem szabad egy az egyben lemásolni őket. Ha valóban életmódot szeretnénk váltani, muszáj szakemberhez fordulnunk, a "Mit ettem ma" videók nem lesznek elegek.

4 jel, hogy fogytál, akkor is, ha nem mutatja a mérleg - Az energiaszint és az étkezési szokások is árulkodóak

Mindenki azt kérdezgeti, hogy fogytál, pedig nem is? Ez állhat a hátterében.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük