Mintha zöld pókháló lenne! 6 mikroszkopikus fotó az emberi testből, amit látnod kell

Az emberi test csodálatos. Nemcsak kívül, belül is.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az alábbi összeállításunkban fluoreszkáló színűre festett sejteket láthatsz - a felvételeknek akár művészi értékük is lehet. Lapozd át a képeket, és nézd meg, hogy néznek ki azok a sejtek, melyek szabad szemmel láthatatlanok.

A képen az erek belső felszínét borító endothelsejteket láthatsz, melyek egyfelől biztosítják, hogy a vér ne alvadjon meg az érpályákban, másfelől az érfal sérülésének regenerációját segítik. A pókhálóra emlékeztető endothelsejtek sejtmagját a képen kék, a mikrofilamentumokat zöld, a mitokondriumokat piros színnel láthatod.

Fotó: wikipedia.hu

Akár egy modern festmény is lehetne a nappali falán, de a mikroszkopikus fotón valójában egy mesenchymális őssejtet láthatsz. Ez az őssejttípus szöveti sérülés esetén nyújthat alternatív őssejtterápiás lehetőséget.

Fotó: wikipedia.org/Ghanson

A képen egy ribonukleinsav - RNS - nevű óriásmolekulát láthatsz, mely elsődleges szerepet játszik a fehérjeszintézisben. A zöld színnel festett mikro-RNS-ek a gének elcsendesítésével avatkoznak be a sejtműködésbe, míg pirosra festve hírvivő RNS-eket láthatsz - ezek a fehérjeszintézisre vonatkozó információkat fordítják le a DNS-ről.

Fotó: wikipedia.hu

A képen látható astrocyták elágazó nyúlványaikkal támasztó hálózatot képeznek, valamint elektromos szigetelőként szolgálnak az agyban található idegsejtek és idegrostok számára. Még fejletlen idegrendszer esetén - embrionális állapotban - pedig vezető szerkezetként szolgálnak az éretlen idegsejtek vándorlásához.

Fotó: wikipedia.org/Bruno Pascal

A képen látható HeLa sejtek olyan tumoreredetű sejtek, melyeket 1951-ben a világon először sikerült laboratóriumi körülmények között előállítani és szaporítani. Használatuk azóta a biológiai kutatásokban általánossá vált.

Fotó: commons.wikimedia.org

A képen egymásba kapaszkodó neuronokat - idegsejteket - láthatsz ezerszeres nagyításban. A neuronok eredeti hossza 0,02-0,05 milliméter.

Fotó: wikipedia.org

Láttál már megtermékenyülő petesejtet?

Lapozd át az alábbi galériában szereplő képeket, és nézd meg az emberi testet belülről mikroszkopikus felvételeken!

Láttál már megtermékenyülő petesejtet? 6 elképesztő fotó az emberi testből

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük