Mi történik a női szervezetben menopauza idején?
A menopauza hormonális háttere.
A menopauza a termékeny időszak végét jelenti a nők életében, mely jellemzően 45-55 éves kor körül jön el. A menstruáció nem egyik hónapról a másikra marad el, először csak rendszertelenné válik, a folyamat lassú, tíz évig is eltarthat.
A klimax hátterében a petefészkek kimerülése áll, mely egy sor hormonális változást idéz elő a női szervezetben. A tünetekről szinte mindenki tud mondani valamit, de hogy pontosan mi is zajlik ilyenkor a testben, az már kevésbé ismert.
Egymillió petesejttel születünk
A petesejtek a lánymagzatok esetében már a méhen belüli élet során kialakulnak. Minden újszülött kislány petefészkében körülbelül egymillió petesejttel érkezik erre a világra. Ezt követően a számuk csökken: a kamaszkorig több százezer pusztul el és szívódik fel. A menstruációs ciklus indulásakor már csak 300-400 ezer petesejt van petefészkekben.
A termékeny korban lévő nők a továbbiakban a havi ciklusok alkalmával nem csupán azt az egy petesejtet „használják el”, amelyik megérik, és kilökődik a petefészekből, a havi veszteség körülbelül ezer petesejt a továbbiakban. Ez teljesen természetes folyamat. A 30-as éveik második felére a nőknek átlagosan 25 ezer petesejtje marad. Innentől számítva még nagyjából több mint tíz év telik el, mire elfogynak a petesejtek, és megszűnik a menstruáció, eljön a menopauza.
A menstruációs ciklus hormonális háttere
A női hormonális ciklust bonyolult folyamatok szabályozzák, melyek középpontjában a hipotalamusz-agyalapi mirigy-petefészek tengely áll. A hipotalamuszban termelődő gonadotropinfelszabadító hormon - GnRh - indítja be az agyalapi mirigyben a luteinizáló hormon (LH), valamint a follikulusstimuláló hormon (FSH) termelődését. Utóbbi hatására a menstruációs ciklus elején növekedésnek induló petesejtet tartalmazó tüszők közül egy megérik, az ösztrogénszint emelkedik. Ezt követően egy negatív visszacsatolás miatt csökken az FSH-szint. Az ösztrogén pozitív visszacsatolás révén hat a luteinizáló hormonra, annak szintje emelkedik. Az LH-csúcs idején a ciklus közepén bekövetkezik az ovuláció, a petesejt kilökődése a petefészekből. Ha nincs megtermékenyítés, a ciklus második felében újra az FSH hormon szintje emelkedik a szervezetben, melynek hatására megtörténik a méhnyálkahártya leválása, bekövetkezik a menstruáció.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A menopauza hormonális háttere
A fentiekből látható, hogy a női hormonális működés igen bonyolult és érzékeny folyamat. Ha a hormonális egyensúly valamely ponton eltolódik, a folyamat lezajlásában zavar támad. A menopauza azért alakul ki, mert csökken a petesejtek száma a petefészekben. Az idő előrehaladtával ráadásul a petesejtek minősége is romlik, így kevesebb érik meg közülük, a fent leírt folyamat zavart szenved, ami miatt a menstruáció rendszertelenné válik, a hormonháztartás felborul. Már nem minden hónapban érik meg petesejt, idővel pedig egyszerűen elfogynak. Ennek következtében a hipotalamusz-agyalapi mirigy-petefészek tengely egyik fő szabályozó szerve tulajdonképpen kiesik a működésből. Mindez hat a pozitív és negatív visszacsatolásos rendszerre, mivel már nem termelődik annyi ösztrogén és progeszteron, mint korábban. Ezen hormonok szintjének csökkenésével egyidejűleg pedig megemelkedik az FSH és az LH hormon szintje a vérben.
Az alacsonyabb ösztrogénszint hatására csökken a hüvely vérellátása, kevesebb hüvelyváladék termelődik, ami viszkető érzés kialakulásához vezet, mindez a szexuális élet útjába akadályokat gördít. A csökkenő hormonszint miatt gyengül a hőszabályozás, kialakulnak a hőhullámok, izzadás. A hormonok játéka miatt a hangulatingadozás is igen gyakori lehet a klimax idején. És ezek még csak a legismertebb tünetek.
Lehet késleltetni a menopauzát?
- Sajnos a menopauza időpontját mai ismereteink szerint lényegében nem tudjuk befolyásolni. Azonban a változókori tünetek súlyossága, időtartama, megélése jelentősen befolyásolható. Igazolt, hogy a szénhidrát- és zsírszegény, fehérjében, rostokban és antioxidánsokban gazdag étrend, a bő folyadékbevitel és a rendszeres testedzés nagyon jótékony hatású mind a korai változókori tünetek enyhítésében, mind a posztmenopauzában sajnos emelkedett kockázatot jelentő csontritkulás, szív- és érrendszeri betegségek, mentális zavarok megelőzésében - mondja szakértőnk, dr. Halmos Amrita szülész-nőgyógyász, endokrinológus.