Mennyi alkoholt iszol egy héten?
Ennyi lenne az egészségügyi határérték
Hasonlítsd össze a WHO ajánlását a saját alkoholfogyasztási szokásaiddal! Mi az eredmény?
- Illatos, frissítő testpermet házilag a kedvenc illóolajodból: egyszerűbb elkészíteni, mint gondolnád »
- Hamar kiverik a biztosítékot, pedig sokan viselik így ezeket a darabokat: 6 részlet a nyári öltözékben, ami megosztónak számít »
- 7 nap alatt tisztább, erősebb, ragyogóbb bőr? – A megújult szépségampullák tesztje minket is meglepett »

- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- Dobó Kata 25 év után felvette a zöld miniruhát: A miniszter félrelépben láttuk rajta először
- 22 évesen vesztették életüket a magyar sziámi ikrek: kegyetlenül kihasználták, vásárban mutogatták őket
- Illetlennek tűnsz, ha így jelensz meg egy esküvőn: 10 tiltólistás ruha és kiegészítő
Talán egy-egy vasárnap délelőtt - kicsit még kábultan az előző napi bulitól - eszedbe jut, vajon mennyi alkoholt is lenne szabad innod. Segítünk meghúzni a határokat: tudd meg, egészségügyi szempontból meddig mehetsz el.
Az egészségügyi határérték
Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint - 20 év feletti felnőttek esetében - az elfogadható alkoholfogyasztás felső határa napi 40 g tiszta szesz.
Ez azonban nem azt jelenti, hogy ennyit kell naponta innod, sokkal inkább, hogy ennél többet ne fogyassz. Azt is érdemes észben tartanod, hogy jóval egészségesebb a hét során több alkalommal inni egy keveset, mint a szombati buliban mindent egyszerre pótolni.
Mennyit szabad?
A mértékletes alkoholfogyasztás a szebbik nem esetében körülbelül napi 2 dl bort vagy egy üveg sört jelent. Férfiaknál ez a mennyiség valamivel több: körülbelül a másfélszerese. Természetesen mindez egyéni különbségektől - testsúly, az anyagcsere gyorsasága - is függhet. Fontos, hogy soha ne fogyassz alkoholt éhgyomorra, csak étkezés közben, esetleg azt követően. Ez az ajánlott mennyiség még jót tesz a keringésnek, illetve szabadgyökellenes hatású is. Ugyanakkor fontos, hogy minden héten tarts két-három alkoholmentes napot.
Egészségügyi szempontból pozitív hatások
Szívvédő hatás
Elsősorban a vörösbor fogyasztása ajánlott, ha az alkohol keringésjavító hatását szeretnéd kihasználni. A benne található polifenolok és flavonoidok ugyanis megakadályozzák a koleszterin lerakódását az erek falán. Sőt, egyes kutatások szerint a vörösbor antioxidáns vegyületei rögtön a gyomorba kerülve akadályozzák például a vörös húsok káros vegyületeinek hatását.
Bőrszépítő sör
Bizonyára halottad már, hogy a sör külsőleg használva csillogóbbá teszi a hajat. Emellett azonban - köszönhetően a benne lévő B-vitaminoknak - a bőrödet is megszépíti. Ráadásul a sörben lévő pantoténsav - mely a B3-vitamin provitaminja - elősegíti a bőrsejtek anyagcseréjét. Ha szeretnéd kihasználni a sör egészségügyi szempontból pozitív tulajdonságait, kattints korábbi cikkünkre.
OLVASD EL EZT IS!

- alkohol
- méreg
Az alkoholmérgezés 5 egyértelmű jele

- alkohol
- gyógyszer