8 dolog, ami mélyvénás trombózist okozhat: a fogamzásgátlótól az elhízásig
Egyeseknél nagyobb eséllyel lép fel trombózis, így nekik sokkal jobban oda kell figyelniük magukra.
A mélyvénás trombózisnak léteznek rizikófaktorai, melyekkel nem árt tisztában lenni, hiszen ilyen esetekben különösen fontos a megelőzés.
Prof. Blaskó György, a Trombózis- és Hematológiai Központ véralvadási specialistája elmondta, kiket fenyeget leginkább a vérrög kialakulásának veszélye.
Veszélyeztetettek a túlsúllyal küzdők
A túlsúly számtalan szövődményt okozhat, többek között 2-es típusú cukorbetegséget, metabolikus szindrómát, szív- és érrendszeri panaszokat és bizony mélyvénás trombózist is. Egyrészt azért, mert a súlyfelesleg megnöveli a visszértágulat kialakulását, melyben a vér áramlási sebessége lelassul, pangás léphet fel, ami megnöveli a vérrögök kialakulásának esélyét. Ezenkívül a túlsúly olyan betegségeket is okozhat, mint magas vérnyomás, diabétesz, melyek szintén nagy trombózisprovokáló faktornak számítanak.
Dohányosok körében gyakoribb a trombózis
A túlsúlyhoz hasonlóan a dohányzás is rombolóan hat az egész szervezetünkre, és óriási károkat okozhat, ráadásul 23%-kal megnöveli a trombózis esélyét is! Ennek oka, hogy súlyosbítja a keringési betegségeket, károsítja az érfalat, növeli a vérlemezkék összecsapódását, így mind a vénás, mind az artériás oldalon okozhat vérrögöket.
Terhesek, gyermekágyi időszakos kismamák
A hormonális változások, melyek terhesség és szülés után létrejönnek, mind a kismama és a gyermek érdekét szolgálják, ám ezeknek vannak sajnos árnyoldalaik is. Ilyen például az, hogy nő a vér alvadékonysága, ráadásul a kialakult fizikai hatások miatt sokkal könnyebben lép fel trombózis a kismamáknál. Amennyiben a nő császármetszéssel hozta világra babáját, úgy az esély még nagyobb!
Fogamzásgátlót, hormonokat szedők
A hormontartalmú fogamzásgátlók és az egyéb hormonterápiában részesülők is nagyobb veszélynek vannak kitéve, hiszen ezek a szerek fokozzák a véralvadást. A legjobb az lenne, hogy még mielőtt bárki hasonló készítményhez nyúl, végeztessen rizikóbecslést trombózis szempontjából, benne trombofília-szűréssel, és ha magas, úgy más védekezési módszert válasszon, és ha lehet, ne alkalmazzon más hormonális készítményeket sem.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Akiknek már volt trombózisuk, vagy trombofíliásak
Amennyiben valaki átesett már trombózison, úgy sajnos fennáll a veszélye annak, hogy megismétlődik a baj, főleg akkor, ha nincs normál tartományon belül az INR-szintjük, ami általában 2-3 között optimális. Ekkor ugyanis PTS, azaz poszttrombotikus szindróma léphet fel, amikor nagyobb eséllyel keletkeznek újra vérrögök.
Fontos, hogy ha az illető valamilyen trombofíliával küzd, akkor is megnő a rizikó. Természetesen léteznek a trombofíliáknak enyhébb és súlyosabb formáik is, ám ha ez utóbbi csoportba tartozik valaki, úgy véralvadásgátló terápiára szorul megelőző célzattal - mondja prof. Blaskó György.
A tartós immobilitással járó betegségek is növelik a kockázatot
Fokozottan figyelni kell a törés utáni gipszelés esetén, illetve olyan belgyógyászati betegségnél, ami tartósan betegágyhoz köt. Továbbá olyan neurológiai betegség, mint a stroke vagy a sclerosis multiplex szintét immobillá teheti a beteget.
Bizonyos betegséggel küzdők
Vannak olyan betegségek, melyek megléte szintén megnöveli a trombózis rizikóját, így nem ritka, amikor már eleve véralvadásgátlót kapnak prevenció gyanánt, főleg, ha mellette más alvadást fokozó tényező is jelen van. Ilyen betegségek a következők:
- Cukorbetegség
- Pitvarfibrilláció
- Daganatok (főleg petefészek, méh, vastagbél, hasnyálmirigy)
- Súlyos visszértágulatok
- Magas vérnyomás
Ezeket kell tenni a trombózis megelőzése érdekében
- Dohányzás abbahagyása
- Súlyfelesleg leadása
- Rendszeres testmozgás
- Egészséges étrend
- Bőséges folyadékfogyasztás
- Szükség esetén megfelelő véralvadásgátló terápia, illetve kompressziós terápia.
A 10 leghatékonyabb szíverősítő tea: fogyaszd mindennap, és hatni fog!
Galériánkban a leghatékonyabb szívvédő gyógyteákat ismerheted meg. A teák gyógynövényszaküzletekben is kaphatók, vedd figyelembe, és kövesd mindig a csomagoláson található útmutatót!
Képek forrása: Getty Images Hungary
- trombózis
- mélyvénás trombózis
- vérrög
- elhízás
- megelőzés
- cukorbetegség
- pitvarfibrillacio
- daganat
- visszérgyulladás okai
- véralvadás
- fogamzásgátló
- hormon
- terhesség
- dohányzás
- túlsúly
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- szívbetegség
- trombózis