Ha ezt látod a nyakadon, irány az orvos: a nyirokcsomók duzzanata veszélyes is lehet

A duzzadt nyirokcsomók hátterében rengeteg ok állhat, nem kell rögtön daganatos megbetegedésre gondolni.

Megnagyobbodott nyirokcsomó okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A megnagyobbodott nyirokcsomókat eredményező állapotok spektruma rendkívül változatos, ezért nem kell egyből a legrosszabbra gondolnunk, amikor nyirokcsomó-duzzanatot tapintunk a nyakunkon – mutat rá dr. Róna Ágnes, az Ultrahangközpont szakorvosa, akit az ultrahangvizsgálattal igazolt, morfológiailag bizonytalan nyirokcsomók aspirációs mintavételéről kérdeztünk.

– A nyirokcsomók gyakorlatilag mindenhol megtalálhatók a testünkben, a nyak pedig kifejezetten gazdag nyirokcsomó-régió. Megnagyobbodott nyirokcsomókat is tapinthatunk anélkül, hogy valamilyen súlyos problémánk lenne – kezdi dr. Róna Ágnes. 

Megnagyobbodott nyirokcsomó okai

Számtalan betegség okozhat nyirokcsomó-megnagyobbodást akár egy-egy régióban, akár generalizáltan, ezeknek csak viszonylag kis részét idézik elő daganatos megbetegedések. A lehetséges okok egyike, amellyel szinte mindenki találkozik az élete során, a szervezetben zajló vírusos vagy bakteriális fertőzés. A felső légúti megbetegedések, egy akut torokgyulladás vagy fogászati fertőzés kapcsán is tapasztalhatjuk a nyaki régió nyirokcsomóinak fájdalmas duzzanatát, ami a fertőzést követően visszahúzódik.

nyirokcsomo
Fotó: Krit of Studio OMG / Getty Images Hungary

Ezek a lokalizációtól függően a nyelést és a rágást is akadályozhatják akár. Gyulladásos és autoimmun betegségek részjelenségeként és immunhiányos állapotokban egyaránt előfordulhat a nyirokcsomó-duzzanat (például rheumatoid arthritis, SLE).

Bizonyos esetekben a daganatos sejtek bejutnak a nyirokerekbe, és ezáltal jelzik, hogy a közelben rosszindulatú elváltozás alakult ki. Ilyenkor a nyirokcsomó megnagyobbodása lassabb ütemű, és általában fájdalmatlan. Szintén ritkán, de akár allergiás reakció, gyógyszerérzékenység, illetve gyógyszermellékhatás is kiválthatja a nyirokcsomók duzzanatát.

Mit árul el a nyirokcsomó?

A nyirokcsomók normál esetben borsószem nagyságúak, fertőző, gyulladásos és rosszindulatú folyamatok következtében azonban megnagyobbodhatnak. A kisgyermekeknél és vékonyabb testalkatú egyéneknél látványosabb lehet a nyirokcsomók duzzanata, míg a nagyobb zsírszövet alatt jobban megbújhatnak, és nehezebben kitapinthatóak az elváltozások.

Általánosságban elmondható, hogy a 10 mm átmérőt meghaladó nyirokcsomókat tartjuk klinikailag jelentősnek – a normál méretet meghaladó nyaki nyirokcsomók gyulladásra vagy daganatos elváltozásra utalhatnak. Amint arra Róna doktornő felhívja a figyelmet, a nyirokcsomó értékelésekor annak lokalizációja és mérete, konzisztenciája, fixáltsága és érzékenysége mellett a beteg egyidejű panaszai (fájdalom, láz, tartós fáradtság stb.) és laborleletei nyújtanak támpontokat.

GettyImages-2185410939
Fotó: undefined undefined / Getty Images Hungary

A felületes régiókban található nyirokcsomóknál a tapintás is sokat elárul a kérdéses elváltozás jellegéről. A gyulladásos nyirokcsomók mirigyes tapintatúak, míg a rendellenes nyirokcsomók keményebbek, a környezetükkel összekapaszkodott elváltozások. Akut gyulladásra utal, ha a duzzanat fájdalommal jár, míg a tumoros elváltozások jellemzően nem fájdalmasak, az ultrahangfelvételen egyenetlen kontúrúak lehetnek.

Van pár eset, amikor muszáj látnia egy szakembernek. – Ha azt tapasztaljuk, hogy hetek óta nem húzódik vissza a megduzzadt nyirokcsomó, akkor első körben érdemes háziorvoshoz fordulni, aki a fizikális vizsgálat mellett a beteg általános egészségi állapotát is felméri – tanácsolja dr. Róna Ágnes, aki hozzáteszi, hogy képalkotó vizsgálatokra és a fertőzések kiszűrésére szolgáló vérvizsgálatokra is szükség lehet. A nyaki lágy részek és a nyirokcsomók vizsgálatában a magas felbontóképességű ultrahang lesz a segítségünkre. Amennyiben a képalkotó vizsgálat nem visz közelebb a diagnózis felállításához, akkor egy minimálinvazív eljárással (biopsziával) citológiai vagy szövettani mintavétel történik, ami kooperáló beteg esetében nem igényel altatást.

GettyImages-2041919602
Fotó: Panuwat Dangsungnoen / Getty Images Hungary

Az aspirációs vizsgálat során egy vékony tűt vezetünk be az elváltozásba, és vákuum segítségével nyerjük ki a szükséges mintát. A vizsgálat nagy körültekintéssel – a beteg biztonságát szem előtt tartva – zajlik, ultrahangvezérlés mellett: mindig a legrövidebb tűutat választva, a fontos képleteket (pl. nagyér) elkerülve közelítjük meg a kérdéses nyirokcsomót. Az aspirációs technikával akár kisebb, 2–3 mm-es képletekből is lehetőségünk van mintát venni anélkül, hogy ez a beteg számára megterhelő lenne, és komolyabb mellékhatásoktól sem kellene tartania.

A mintavételt követően a beteg visszatérhet mindennapi tevékenységeihez. A vizsgálattal karakterizálhatjuk az elváltozások pontos jellegét, esetleges daganatos érintettségét, ami segíthet a kezelés, valamint a prognózis meghatározásában egyaránt. Ha a mintavétel eredménytelennek bizonyult, vagy a radiológiai kép és a szövettan eredménye ellentmondásos, ismételt mintavételt javaslunk.

Nyirokcsomó-duzzanattal is indulhat: a limfóma korai tünetei, amikor még jól gyógyítható a rákbetegség

A limfóma korai felismerés esetén még jól gyógyítható, de tudni kell a legelső tüneteit.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük