Infarktushoz és stroke-hoz vezethet: ezt a laborértéket jobb nagyon komolyan venni
Az érelmeszesedés csak az első lépcsőfok.
A magas koleszterinszint nem csupán egy semmitmondó szám a laborleleten, hanem egy olyan jelzés, melyet komolyan kell venni - figyelmeztet dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás- és érkockázat-specialistája.
Az általa okozott érelmeszesedés ugyanis közvetve kiváltója lehet az infarktusnak, a stroke-nak és a végtagi trombózisnak.
A merevebb, szűkebb erek veszélyesek lehetnek
A mindennapi szóhasználatban jó koleszterinnek nevezzük a nagy sűrűségű - high density - koleszterint, rossz koleszterinnek a kis sűrűségű - low density - koleszterint. A tartósan fennálló emelkedett koleszterinszint következménye, hogy az érfalban gyulladásos sejtekkel körbevett, fibrinsapkával lefedett koleszterinlerakódások, plakkok keletkeznek, melyekbe később kalcium is lerakódik. Ezt a folyamatot nevezzük a napi szóhasználatban érelmeszesedésnek. Ennek eredményeként jön létre az érszűkület, majd érelzáródás, melyek súlyos szervi funkciózavarokat okoznak.
A betegségek kapcsolatban vannak egymással
Az érelmeszesedés gyakran csak az első lépcsőfoknak tekinthető. Később, előrehaladottabb állapotban bekövetkezhet a szívinfarktus, az agyi katasztrófa - stroke, szélütés - vagy az artériás trombózis - végtagi elzáródás -, az érelzáródás helyétől függően. A kutatások pedig azt bizonyítják, hogy a három közül bármelyik előfordulása növeli a másik kettő bekövetkezésének kockázatát is. Nagy eséllyel előfordulhat, hogy egy infarktuson átesett beteg néhány éven belül stroke-ot is kap, ahogyan egy szélütés után nagyobb a kockázata egy szívinfarktusnak. A végtagi érszűkülettel küzdő beteget pedig fokozottan veszélyeztetettnek kell tekinteni a másik két trombotikus betegségre vonatkozóan.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Sokat tehet a páciens, sokat tehet az orvos
- Régóta közismert, hogy a testmozgás erősíti a szívizomzatot, segíti a fogyást, javítja a hangulatot, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet. Éppen ezért a veszélyeztetetteknek különösen fontos, hogy egy optimális, személyre szabott étrendre és mozgásprogramra épülő, dohányzásmentes életmódot alakítsanak ki - akár az életmódorvoslás segítségével. Így jelentősen csökkenthetik a végzetes kimenetelű események bekövetkezésének esélyét - magyarázza dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás- és érkockázat-specialistája.
- A kezelés további eleme pedig a megfelelő gyógyszerelés és ehhez kapcsolódóan a gyakori és szakszerű orvosi kontroll. A lipidszintet csökkentő gyógyszereket évekig kell folyamatosan szedni ahhoz, hogy a plakkok visszafejlődését el tudjuk érni. Ez a fajta gyógyszerszedési megbízhatóság azért is fontos, hogy a szakember ellenőrizhesse az alkalmazott kezelések hatékonyságát, esetleg változtathasson rajta. A cél, hogy a folyamatot megállítsuk, esetleg visszafordítsuk, és megelőzzük az esetleg végzetes következményeket.
Szívbarát étrend
Ha csökkentenéd a koleszterinszintedet, érdemes komolyan áthangszerelni az étrendedet. A következő táplálékok például mindenképpen szerepeljenek benne!
Szívvédő, csökkenti a koleszterinszintet, és még fogyni is segít: mutatjuk, miből egyél többet
Nézegess képeket!
ElolvasomFotó: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!
- étkezés
- koleszterin
A vaj vagy a margarin egészségesebb? Nem mindig gondolták úgy, mint most
- magas vérnyomás
- koleszterin